Çalışma Bakanlığına İşyerini Şikayet !

herkse merhaba 19 ocak tarihinde ege bölge sorumlusu sözlü olarak performans düşüklüğünden dolayı işime son verildiğini tebliğ etti işten çıkış evraklarımı istediğimde hazırlandığını söyledi cuma günüde telefon açıp (Özel sebeblerden dolayı haklarımı alarak işten ayrılmak istediğim şeklinde dilekçe yazmam istendi )Kabul etmedim bugünde çağırıp performans düşüklüğünden dolayı savunma yazmam istendi ilk başta tüm haklarımı alacağımı bunun sadece prosedür olduğunu söyledi savunma yazmayıncada işten çıkarmayacaklarını sadece savunmamı alıp işe devam ettireceklerini söyledi ben tekrar savunma yazmayacağımı söyleyince istanbul merkezi arayıp savunma yazmadığımı ne yapılması gerektiğini sordu onlarda benimle görüştüler ve bana beni performanstan dolayı işten çıkarılmam için prosedür olduğunu söyledi...Çarşambadan bugüne işyerine gitmiyorum cuma günü mağazama beni işten çıkarttıklarını söyleyip ilgili maili okutmuş yarın gidip çalışma bakanlığını şikayet dilekçemi vericem sizce sonuç ne olur...
Bu arada sigorta prim ödemem devam etmekte ve diğer bir konu 1 aylık bebeğim var ve eşim çalışmıyor zor durumda kaldım hem maddi hem manevi olarak

Ynt: Çalışma Bakanlığına işyerini şikayet!!!

1-işe gitmemeniz hata..( ihtarda çektilerse hiçbirşey alamzasınız )
2-savunmadan kaçmanız hata ( yazsanız ne olacak )
3-performansınız düşükse, tazminatınızı verecekler çıkartacaklar.
4-önce uzlaşma yoluna gidin.
5-mahkemelerde sürünmeyin.

ilişiğim kesildiğini belirttiler ikincisi ihtar çekmediler üçüncüsü yasaya göre performanstan beni atmaları için o savunmayı yazmam gerekiyor bide işten çıkartacağını söyleyen bi firma neden 5 gün sonra çağırıp savunma istesin???

o kadar kişi okumuş ama cvb yazan yok arkadaşlar yardımcı olacak kimse yokmu acaba???

merhabalar
10 aydır çalışmakta olduğum restorant faaliyeti durdurdu.2 ay içersinde iflas vermesini bekliyoruz.anonim şirketi olarak faaliyet gösteriyordu.hiç bir istifa yazmamıza rağmen sigorta çıkışlarımızı yaptılar.dolayısıyla alacak maaşlarımız ve tazminatlarımız için ne yapabiliriz?yani çalışma bakanlığına şikayet etme hakkımız var mı?yardımcı olursanız sevinirim...

Kacakcılık

Calistigim ıs yerinde 900 artı agi alırken bankadan 805 tl alıyorum bunları devlet neden görmezden geliyor yada devletin nasıl haberi olacak

............... İlgili firma ismi tarafımca silinmiştir.Şikayetinizi ilgili mercilere yazarken firma ismini yazarsınız.

Ben geleceğimiz dusunmek zorundayım boyle yaparak devletten de bendende calıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Calistigim ıs yerinde 900 artı agi alırken bankadan 805 tl alıyorum bunları devlet neden görmezden geliyor yada devletin nasıl haberi olacak

............... İlgili firma ismi tarafımca silinmiştir.Şikayetinizi ilgili mercilere yazarken firma ismini yazarsınız.

Ben geleceğimiz dusunmek zorundayım boyle yaparak devletten de bendende calıyor

Ne kadar zamandır bu şekilde çalışıyorsunuz?
Bölge çalışma müdürlüğüne şikayette bulunarak müfettişler incelemeye geldiğinde durumu anlatarak devletin ilgili kurumlarının haberinin olmasını sağlayabilirsiniz.

Yakında bir sene olacak bu sekilde calisiyor olmam iş yerine onlar gelip kişilere sorsalar daha iyi olmaz mı ben sen yardımcı olursun diye yazmıştım adım geçerse işime Son verilir buda bir gercek yalan mı bir bahane ile işime Son verirler inek olarak

Arkadaşlar acı ama gerçek. Bölge çalışmanın bu tür konularda hiç bir yetkisi yok. Tek yapabildiği belgelere dayanarak şu kadar haketmiştir işçiye ödeyin diyor. Ama işveren ödemezse bölge çalışma ceza kesemiyor. Burdan sonra iş mahkemeye gitmek zorunda. Düşünün Zonguldak 'ta ÇAtes te taşeronluk yapan firma her sene kıdem tazminatlarını işçinin hesabına yatırıp elden geri topluyor vermeyen işçiyi ise işten çıkartıyor. PAra geri toplama işi kamera görüntüleri ile ispatlanmasına rağmen , yerel gazetelerin manşetlerine haber olmasına rağmen Bölge çalışma hiç bir şey yapamıyor. Bırakın bölge çalışmayı bakanlık bile kılını kıpırdatmıyor. Ülkemin hali bu durumda. işçi isen açlığa mahkumsun.

Yakında bir sene olacak bu sekilde calisiyor olmam iş yerine onlar gelip kişilere sorsalar daha iyi olmaz mı ben sen yardımcı olursun diye yazmıştım adım geçerse işime Son verilir buda bir gercek yalan mı bir bahane ile işime Son verirler inek olarak

Devletin başı Ankara da, bu konuyla ilgili kolları -gözleri -kulakları her ilde ( bölge çalışma müdürlükleri) .
Siz, ben, arkadaşınız, kardeşiniz, komşunuz... yaşadığı sıkıntıyı-haksızlığı o göze göstermekten korktukça, teftişe gelindiğinde ağzımızı açıp yaşadığımız haksızlığı dile getirmedikçe, en fazla 30dk lık mesafemizdeki müdürlüğe gidip şikayetçi olmadıkça , nasıl haberi olur devletin( ilgili kurumlarının)???
iş yerine onlar gelip kişilere sorsalar daha iyi olmaz mı
Hangi işyerine gelip soracaklar? Sizin işyerinize. Gidip söyleyin kuruma diyorum, gelin benim işyerim şurasıdır, şu şekilde haksızlığa maruz kalıyoruz , çözün derdimizi demeniz gerekiyor.
Hem haksızlığa uğrayıp, hem isyan edip, hem de sessiz kalayım ama benim de derdim çözülsün diyorsunuz açıkça, taş atmayayım, kolum yorulmasın, ama en az 2 kuş vurayım.!

Yok böyle bir şey sn.mutsuz, mutlu olmak için çaba harcamak gerek.
Yapmanız gereken şikayetinizi ilgili kurumlara bildirmek. Tercih sizin.

Son düzenleme:
sn. keremcem malesef günümüxde artık şikayetlerde çok fazla anlam ifade etmiyor. işveren yine istediği kuralı uyguluyor. ilk mesajımda bahsettiğim konu malesef %100 gerçek. konu ile ilgili isterseniz google 'a "çates kıdem tazminatı" diyin ve ilk çıkan haberlere bakın. İşte ozaman durumun ne kadar vahim olduğunu göreceksiniz.

Durumun ne kadar vahim olduğunu biliyorum sn proof, dediğinizde haklısınız, BÇM tesbitlerinin bir yaptırımı yok ne yazık ki, ama tesbitin etkisi mahkemede ortaya çıkıyor, şikayet var ama kuruma iletilmiyorsa kurum nasıl bilecek ve tesbit edecek bu durumu?? Benim söylemeye çalıştığım bu idi .

Nu gune kadar sikayet etmedigimizi ne biliyor sun ve ist calisirken tasınacagımı 15 gunu onceden söylememe rağmen 4 yıllık tazminat kaldı mutlu olmaktır avrupada her iş yerini kontrol etmekle görevli insanlar var bizde sen şikayet et hispatla Vs ama sonuc aynı oda yetmez gibi işsiz kal türkiyede bir ay beni bir yıl gibi geri atar benim bankalar à odemem var mutlu ol diye nutuk atıyorsun ama devlette vergi kaçıranlar o en ağır sekilde cezalandırılması lazım ben maaşım ı oyle yada boyle alıyorum ama cocugun gelecegini calmaları zoruma gidiyor

Sayın mutsuz tavrınız çok yanlış. burada suçlu yok. size yardımcı olmaya çalışan yol göstermeye çalışan insanlar var.

PROF bende yanlıs bir şey demedim ki sadece avrupada soyle bizde boyle zaten seninle alakası olsa dulzeltecegine eminim tesekkurler

1 mayis işçi bayramında bile calisiyoruz

Benim tek bi sorum var bayramda resmi tatillerde çalıştırıp mesai vermeyenlere ne uygulama yapılıyor öğrenme imkânın varmi

Son düzenleme: