Çalışma Bakanlığına Dosya Açtırımı

sofist

Katkı Sunan Üye
iyi günler;
Eskiden beri ssk da kayıtlı bulunan işyerinin çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına kaydı bulunmamaktadır. Bende 30/11/2008 tarihi itibariyle işyerinde çalışan tüm işçileri çıkartıp 01/12/2008 tarihi itibariyle yine tüm işçileri aynı işyerine katmış bulunmaktayım. Çalışma bakanlığına dosya açtırırken işçi çalıştırmaya başlama tarihi bölümüne 01/12/2008 tarihi yazmış bulunmaktayım. İlk işe başlama tarihi yerine ise işyerinin ssk ya ilk dosya açtırdığı tarihi yazmış bulunmaktayım. Yaptığım bu işlem doğru mudur yoksa işyerinin ssk ya ilk dosya açtırdığı tarih bölümüne 01/12/2008 mi yazacaktım bu konuda şüpheye düştüm. Yardımcı olursanız memnun olurum. herkese iyi çalışmalar dilerim...

Ynt: Çalışma Bakanlığına Dosya Açtırımı

B.Çalışma md ceza yazmak isterse sizin yazdığınız her durumda da ceza yazar.

Selamlar
Aslında yaptığınız işlem (varyasyon diyelim) :) sizi cezadan kurtaracak bir işlem değil.Bana göre boşuna çıktı/girdi yapmışsınız.Bölge çalışma müdürlüğüne yapacağınız müracatta elinizde mevcutsa ssk işyeri bildirgesini (ilk numara aldığınız evrak) veya bu yoksa işyeri ssk numarasını yazıyorsunuz.Dolayısıyla bu numaradan takip edilmeniz takdir edersiniz ki çok basit.Bu durumda ne zaman dosya açtırdığınız veya ne zaman sigortalı personel çalıştırdığınız rahatlıkla tespit edilebilir.Sayın Nane'nin de dediği gibi ceza yazmaya niyetli bir kurum veya memur her halükarda yazacaktır.Bu durumda beklemekten başka yapacak pek bir şeyiniz yok.Saygılar.

vermiş oludugunuz cevaplar için tşk ederim

siz iyisi mi var olan dosyanızı kapatıp yeni bir dosya açınız.belki bir işe yarar.

Merhaba arkadaşlar, bu konuda bir önerim olacak, odalar nezdinde aktif görev yapan arkadaşlar olduğunu umuyor, bu şekilde veya düzeltilerek odalar, türmob nezdinde gündeme getirilmeli ve mecliste bununla ilgili düzenlemeye gidilmesi sağlanmalı. Biliyorsunuz dosya açtırılmasının düzenlemesi Sendikalar Kanununda yer alıyor. Sendikalar kanununda yanlış hatırlamıyorsam düzenleme yapılıyor veya yapılacaktı. Yapılacak olan kanun düzenlemesine 1 madde eklenerek x tarihinden önce ssk'ya tescili yapılıp, çalışma genel müdürlüğüne dosya tescili yapılmamış olan işyerleri için dosyalarının açılmasının sağlanması ve bu kanuna istinaden açılacak dosyalara idari, adli para cezasının düzenlenmemesinin sağlanması, kayıt altına alınmamış olan işyerlerinin hem bu şekilde kayıt altına alınması, hemde işveren ve meslek mensubunun ceza yeme korkusundan kurtarılması gerekli diye düşünüyorum.