Çalışma Bakanlığına Şikayet.

• Konbuyu başlatan alaman38
  • Başlangıç tarihi
A

alaman38

Ziyaretçi
8 aydır çalışan bir personel ay içerisinde displinsiz davranışları nedeniyle ihbar tazminatı verilerek iş akdi fesih ediliyor.bir süre sonra bu personel çalıma müdürlüğüne giderek şikayette bulunuyor.bu şikayetin akibeti ne olur.tskler..

Ynt: çalışma bakanlığına şikayet.

Sayın alaman38,
Bu Şikayetin Akıbetini Bilebilmek İçin Çalışma Bölge Müdürlüğüne Ne Tür Bir İfade Verdiğini Bilmemiz Gerek.
Siz Yinede Bu Elemanla İlgili Evraklarınızı Bir Gözden Geçirin Personel Özlük Dosyası Ve Feshettiğinize Dair Tutanağın Örneği Gibi

Ynt: Çalışma Bakanlığına Şikayet.

alaman38 ' Alıntı:
8 aydır çalışan bir personel ay içerisinde displinsiz davranışları nedeniyle ihbar tazminatı verilerek iş akdi fesih ediliyor.bir süre sonra bu personel çalıma müdürlüğüne giderek şikayette bulunuyor.bu şikayetin akibeti ne olur.tskler..

dosyanız kesinlikle ,inceleme için istenecektir.evraklarınızın tam olmasına dikkat etmelisiniz.

evraklarım tam.özlük dosyası eksiksiz.şikayet konusu alacaklı olduğu.bu gune kadar bodroları,ihbar tazminatı imzalı.feshi bildirimi yapıldı ve bir nüshası personele verilip teslim aldığına dair imzasıda var..sonuç??

1-işçinin maaş bordrosunu çalıştığı süreler içinde her ay imzalattı iseniz,
2-işçiye aldığı maaşlar ile ilgili ücret hesap pusulalarını düzenledi iseniz,
(2 nüsha olarak düzenlenir.1.nüshası işverende,2.nüshası işçide kalır.)

korkmanızı gerektırecek bir durum yoktur.evraklarınız inceleme için istenırse,götürürsünüz.
şikayet konusu alacaklı olduğu ile ilgili diyorsunuz, yukarıdaki 1,2 nolu şıktaki belgeleriniz var ise içiniz rahat olsun.sonucunda birşey çıkmaz.

iş yerinde çalışan personel sayısı nedir?

49 kişi

alaman38 ' Alıntı:

neyse ki;

4857
İş Kanunu

BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler

Madde 0004: İstisnalar

Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz;
..............
-50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,
.............

neden sordunuz personel sayısını

Büyük ihtimal "Haksız yere işten çıkarıldım, kıdem tazminatımı, fazla mesai ücretlerimi almadım, hiç izin kullanmadım izin ücreti de ödenmedi." şeklindedir.
Ücret B. ve pusulada imza var olduğuna göre fazla mesai iddiası çürür. Kullandığı izinlere ait izin defteri/çizelgesi imzalı ise o da tamam. İhbar tazminatı ödediğiniz için sizin işten attığınıza hükmederek kıdem t. ödenmesi istenebilir.

nane ' Alıntı:
Büyük ihtimal "Haksız yere işten çıkarıldım, kıdem tazminatımı, fazla mesai ücretlerimi almadım, hiç izin kullanmadım izin ücreti de ödenmedi." şeklindedir.
Ücret B. ve pusulada imza var olduğuna göre fazla mesai iddiası çürür. Kullandığı izinlere ait izin defteri/çizelgesi imzalı ise o da tamam. İhbar tazminatı ödediğiniz için sizin işten attığınıza hükmederek kıdem t. ödenmesi istenebilir.

8 aylık çalışan olduğu için sıkıntı olmaz kanaatindeyim.

disiplinsiz davranışı için imzalı savunmasını istedinizmi,bununla ilgili disiplin kurulu kararı ve şahitler vs. varmı ,en önemlisi işe iade davasıyla karşılaşabilirsiniz..

disiplinsiz davranişarıyle ilgili herhangi bir savunma alınmadı.

8 aylık çalışan olduğunu atlamışım. Eğer ssk geç yapıldığını iddia eder ve ispatlayamaz ise kıdem t. ödenmesi de istenemez. Çalışan sayısı 49 olduğu için kendisine işten çıkışının geçerli bir nedeni bildirilerek çıkışı yaptı iseniz ve bu neden bç müfettişi tarafından yerinde görülür ise sorun olmaz. Ama çalışan haksız yere işten çıkarıldığını iddia ederek dava açabilir.

Feshin geçerli sebebe dayandırılması
MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

sn murat cer in bahsettiği 50 sayısını anlayamadım. firma tarım işleri veya orman işleri yapan bir firma mı?

4857 madde 4 istisnalarla bağlantısı nedir ???

Vegita ' Alıntı:
Feshin geçerli sebebe dayandırılması
MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

sn murat cer in bahsettiği 50 sayısını anlayamadım. firma tarım işleri veya orman işleri yapan bir firma mı?

4857 madde 4 istisnalarla bağlantısı nedir ???

Sayın Vegita;
haklısınız..tamamen dalgınlık.
esas vurgu yapmak istediğim aslında sizin aktardığınız madde metni idi, kanunu açıp da karşıma istisnalar çıkınca hataen onu aktardım.

benimde işle ilgili bi sorunum var ama nereye yazacağımı konuyu nasıl acacağımı bilmediğim için buraya yazmak zorunda kaldım.

ben çalıştığım işyerinden işten çıkarıldım ve bu işten çıkarıldığımdan da haberim olmadı ben izne geldiğim zaman işten çıkarılmışım tazminatımı alamadım bizleri gece geç saatleree kadar çalıştırdılar mesai alamadık maaşlarımız yüksek alıyorduk düşük gösterilmişiz ssk primlerimiz eksik yatırlımış tazminatımı alamadım ve içerde kalan maaşlarımı da vermediler henüz yaklaşık olarak 5 aydır işten çıkarıldım bu konuda ne yapmam gerekiyor

iyi günler benim sorum şu olacak. 6 ay çalıştığım kriz de olan firmadan istifa ettim ama daha sonra alalcaklarımı alamadım. ödeme yapmadıkları için herhangi birşey imzalamadım (ibraname, istifa v.s). 2 ay oldu 1 ay önce ssk çıkışımıda yapmışlar. şikayet için bi süre varmı öğrenmek istiyorum teşekkürler.