Çalışma Bakanlığına Şikayet.

• Konbuyu başlatan alaman38
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Çalışma Bakanlığına Şikayet.

REKODE ' Alıntı:
29/06/2009 tarihinde inşat firmasının muhasebe bölümüne girdim.Sigortam 01/07/2009 da başladı. 15/08/2009 da işten çıkarıldım. İşkur kaydım vardı hemen dilekç verdim işten ayrıldım diye iş kur 15/08/2009 da ödeneğimi başlatı. işveren Çıkışımı 28/08/2009 olarak yaptı. Bana 13 günlük fazla ödemeyi İşkura iade ettim.
İşveren benim maaşımı resmi olan kısmı ödedi.Elden ödenecek kısmını vermedi.Bu durumda ne yapmam gerkiyor ?

Merhaba,

- İşveren maaşınızın resmi kısmını öderken, banka vb. yerleri kullanarak mı ödedi? Kalan gayriresmi diye tabir edilen kısmı için de, sgk'ya şikayet'de bulunun ki, sizin net ücret ücret üzerinden yatırılmayan sigortanız yatırılsın kalan kısmı için de ödeme yapılmasına dair o şikayetiniz bir adım teşkil etsin. Fakat bunları yerine getirirken, bu şekilde ödeme yapıldığına dair belge veya şahit bulundurmanız gerekir. Çünkü bu şekilde ödeme yapıldığına dair ispat size ait'dir.

benim maaşım bankaya yattı geri kalan kısmı elden verilecekti verilmedi SMMM sorun çıkartıyor o vermeyin diyor şirket ortaklarına bende SMMM stajer adayım SMMM yi odaya şikayette bulunsam birşey olurmu

Merhaba,

Sizin çözüm merciiniz sgk'dır. Diğer kurum ve kuruluşlar değil.

REKODE ' Alıntı:
29/06/2009 tarihinde inşat firmasının muhasebe bölümüne girdim.Sigortam 01/07/2009 da başladı. 15/08/2009 da işten çıkarıldım. İşkur kaydım vardı hemen dilekç verdim işten ayrıldım diye iş kur 15/08/2009 da ödeneğimi başlatı. işveren Çıkışımı 28/08/2009 olarak yaptı. Bana 13 günlük fazla ödemeyi İşkura iade ettim.
İşveren benim maaşımı resmi olan kısmı ödedi.Elden ödenecek kısmını vermedi.Bu durumda ne yapmam gerkiyor ?

İşverenin size eksik ödediği 15.08'e kadar olan maaşınız mı yoksa 15.08-28.08 arası olan maaşınız mı?

slm ben ankaradan kazım çalıştıgım işyeri bana ve arkadaşlarıma girdi cıktı yapıyo ne yapmalıyız vergimi kacırıyolar neden öyle bir yola başvururlar bilmiyorum lütfen dikkate alın

Yapılan çıkış-girişler arasında uzun süreli boşluklar yoksa, bir kayba uğramazsınız.

Valla hocam dediğine göre 430 TL alacağın kalmış. Çalıştığın yer fazladan sigortanıda yatırmış. Yani göreceli alacağın 300-350 arası birşey, davaydı falan uğraşmaya değmez gibime geliyor. Peki ihbar tazminatını ödediler mi?

sayın çalışma bakanı
Biz ssk çalışanlarına neden geriye dönük af çıkmıyor,bir gün dahi esnaflık yapmış fakat bağkur numarası almış, yirmi sen hiç ödememiş ,insanlara defaten af çıkarıldığı halde , önceleri ssk haklarımızı sorgulama hakkımız bile olmayan ve primlerimizi yatırmayan şirketlere zaman aşımına uğradı diye dava açamayan onbinlerce insanımız var ve yaşımız 45 i geçtiği için iş bulamadığımız halde ,hiç bir şekilde emekli olma şansı olmayan biz ssk lılara neden bir kereye mahsus af çıkarmıyorsunuz.

sayın çalışma bakanı
Biz ssk çalışanlarına neden geriye dönük af çıkmıyor,bir gün dahi esnaflık yapmış fakat bağkur numarası almış, yirmi sen hiç ödememiş ,insanlara defaten af çıkarıldığı halde , önceleri ssk haklarımızı sorgulama hakkımız bile olmayan ve primlerimizi yatırmayan şirketlere zaman aşımına uğradı diye dava açamayan onbinlerce insanımız var ve yaşımız 45 i geçtiği için iş bulamadığımız halde ,hiç bir şekilde emekli olma şansı olmayan biz ssk lılara neden bir kereye mahsus af çıkarmıyorsunuz.

sn.ltfukoyuncu, ne yazık ki sn.çalışMA bakanımız buralara uğramıyor.

Kanımca Çalışma Bakanlığı'nca incelemeye tabii tutulacaksınız ancak, Vegita arkadaşımızın açıkladığı üzere kanuna ayrı yani usulü göre fesih yaptıysanız problem olmayacaktır aksi takdirde çalışan lehine alınacak bir kararı uygulama zorunluluğunu bulunmamaktadır.

İşçi bu kararla mahkemeye giderse oraya vereceği bu kararın sonucu mahkemenin sonucunu etkileyektir.

merhabalar 20 ay,dır özel bir şirketde çalışıyordum bu zaman zarfının son 4 ayının maaşlarını ya hiç vermediler yada 100 ,150 komik avanslarla geçiştirip durdular tazminatımı kaybetmemek için dayanmaya belki düzelir diye ümitle çalışmaya çalıştım ama olmadı kim 4 ay maaş almadan bu ekonomiye dayana bilirki neyse dayanamadım istifa etdim şimdi bu firma maaşımı ödemeyip beni istifa etmeye zorlamış olmuyormu tazminatımı haketmiyormuyum beni bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler çalışmış olduğum 20 ay zarfında şirket bir defa borduro imzalatdı ve agi lerimizide 4 veya 5 ayda bir tanesini yada 2 tanesini veriyordu bunların yapdıkları kanuna aykırı değilmi teşekkürler

merhaba ben 4 yıldır çalışanım işten ayrılmak istiyorum haklarımın ödenmemesi ve fazla çalıştırılma nedeni ile elimde çalıştığım saatlerin belgeleri kaşeli olarak var ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

play_halil ' Alıntı:
merhabalar 20 ay,dır özel bir şirketde çalışıyordum bu zaman zarfının son 4 ayının maaşlarını ya hiç vermediler yada 100 ,150 komik avanslarla geçiştirip durdular tazminatımı kaybetmemek için dayanmaya belki düzelir diye ümitle çalışmaya çalıştım ama olmadı kim 4 ay maaş almadan bu ekonomiye dayana bilirki neyse dayanamadım istifa etdim şimdi bu firma maaşımı ödemeyip beni istifa etmeye zorlamış olmuyormu tazminatımı haketmiyormuyum beni bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler çalışmış olduğum 20 ay zarfında şirket bir defa borduro imzalatdı ve agi lerimizide 4 veya 5 ayda bir tanesini yada 2 tanesini veriyordu bunların yapdıkları kanuna aykırı değilmi teşekkürler

Ücretlerin tam ve zamanında ödenmemesi, bu durumun alışkanlık haline gelip süreklilik arzetmesi, çalışan açısından tazminata hak kazanarak sözleşme feshi için haklı sebeptir.
İşverenden kıdem tazminatı talep edebilir, ödenmezse iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Ayrılma sebebi olarak gösterdiğiniz sebep sizi bağlayacak olmakla birlikte, hiç bir sebep göstermediyseniz veya ücret ödemesindeki gecikmeleri gösterdiyseniz,açacak olduğunuz davada şansınız yüksek olacaktır,

dimple ' Alıntı:
merhaba ben 4 yıldır çalışanım işten ayrılmak istiyorum haklarımın ödenmemesi ve fazla çalıştırılma nedeni ile elimde çalıştığım saatlerin belgeleri kaşeli olarak var ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?
Amacınız ayrılmaksa;
noterden işverene ihbar gönderip, ücretlerinizin ödenmemesi nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi, kıdem tazminatı ve diğer ücret alacaklarınızın (7 gün içinde) ödenmesi talebinizi aksi halde hukuki yollara başvuracağınızı bildirebilirsiniz.
Noter çıkışı artık işyerine gitmeniz gerekmemektedir.
İhbarınızın işveren eline ulaşmasından itibaren ödeme için tanımladığınız süre sonunda ödeme yapılmazsa iş mahkemesinde dava açmanız gerekecektir.

merhaba..sorum şu..çalıştığım şirkette alüminyum levha ve disk üretimi yaplıyor..beden gücü ile çalışılan bir fabrika..bu işyeri 1A KAPSAMINDAMIDIR 2A KAPSAMINDAMIDIR..YANİ ŞİRKET AĞIR SANAYİ HAFİF SANAYİ gruplarından hangisine dahildir..?

Merhaba Sorum şu eşim 1994 yılından 1995 yılı ortasina kadar Vakıflara ait bir hastanede hemşire olarak çalıişmış ama kadrosu gelmediği için sigorta yapmamışlar. 1995 den beri kadrolu ve sigortası yatıyor ( sonra emekli sandığına bağlandı). 1,5 yıl kaybı var bu zamanda beraber çalıştığı sigortalı amirleri bulunuyor şahit olmayı kabul ettiler. illa dava mı açmamız gerekiyor yoksa bir yere şikayet edip kendimiz hakkımızı alabilirmiyiz. ( avukat 3-4 bin tl ye alırım dedi ama 1,5yıl için bize şuan fazla geldi.)

merhabalar sayın yetili işten çıkarıldım çalışmaya başladığım zaman aldığım maaş üzerinden ssk yatırılacak denildi 1 sefer yatırmışlar daha sonra asgari ücret göstererek devam ettiler ne kadar uyardıysam o kadar tehdit aldım çıkarılma korkusu ile 5 yıl çalıştım ve çıkarıldım bana 2 türlü çıkış kağıdı imzalattılar 1.incisi asgari ücretten çıkış diğeri ise aldığım maaş üzerinden çıkış ve tüm yasal haklarımı aldım diye bir kağıt imzalattılar gece gümdüz çalıştırdılar yasal izinlerimide kullandırmadılar şimdi halentehdit ediliyorum çıktığım halde şikayet edersen sana sorarız bende sana dava açarım deniliyo ne olur bana yardımcı olsun birisi ben onlara yasal olarak dava açabilirmiyim teşekkürler

öncelikle herkese kolay gelsin,
arkdaşlar ben bir şirkette ücretli olarak çalışıyorum. Bu şirket 5 yıldır çalıştırdığı personele maaşını ödemiş, sigortasını asgari ücretten yapmış, fakat hiç bir evrak imzalatmamıştır.Sonra muhasebecimiz bu personeli şirket battığı için (battığı derken artık faailiyetin durduğu an) çıkışını vermiştir. Aradan yaklaşık 1 yıl 1 ay geçti ve şimdi personel biz tazminatlarımız için şikayet edicez diyolar. tazminatlar, yıllık ücretli izinler, fazla mesaile,r sigortamızı asgari ücretten gösterip maaşımız üzerinden yapmadı diye şikayet edecekler. şimdi sorularım söyle 1) bu personellerin şikayet etme süresi nedir? 2) şikayet ederlerse işverenin bu konudaki savunması nasıl olur? 3) muhasebeci bu konuda sorumluluğu varmıdır? bana bu hususlarda yrd. olursanız çok sevinirim..şimdiden teşekkürler.

Kırcalı yapı malzemelerinde çalışan bir işçiyim 2 seneden beri ordayım çalışma ortamı açık saatler çok hafta sonları çalışma normal hafta içi gibi oluyor her sene çalışanlara sigortadan giriş çıkış yapılıyor kışın kafasına göre tatil veriyor bu da aylığa yansıyor 2 aydan beri ücretsiz izne çıkartıyor paraları alamıyoruz 2011 de aldığımız parayı şimdi alamıyoruz gerekli sistem düzeni yok çalışma alanı sağlığa elverişsiz yaptığımız iş ağır sanayi olarak geçiyor asgari üçret olarak para veriyor yazın sürekli pazar mesailerine çağırıyor gelmezsen 1/2 kesiliyor tehdit ediliyoruz en kısa zamanda gelip denetlemenizi istiyorum

bilgilerinize arz ederim
Bursa/İnegöl