Çalışma Bakanlığına Şikayet.

• Konbuyu başlatan alaman38
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Çalışma Bakanlığına Şikayet.

25.08.2008 tarıhınde gırıs yaptım faturalarda ımzam var o delıl sayılabılır herhalde. Bide beni burayı sube olarak gosteren bı yerden sıgortalı yapmıslar ekımden 2008den ocak 2009 a kadar burda calısırken baska fırmada gorunuyo sıgortam 2,5 ay gıbı bı sure sonrada cıktı gstermısler.

cumartesi günü yapılan fazla mesailerde alınacak ücret %50 üzerinden hesaplanır peki pazar günü de fazla mesai yapılırsa ücret %50 üzerinden mi yoksa %100 üzerinden mi hesaplanır...bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

Fazla çalışma ücreti,sözleşmelerle farklı olarak belirlenmemişse, cumartes,pazar vey bir başka gün için farklı değildir,hep aynıdır;%50 arttırılmış saat ücreti üzerinden hesaplanır.

Merhabalar ben geçtiğimiz ay bir firmada klima satışı konusunda 600 lira maaş yol yemek ve sigorta konularında anlaştıktan sonra işe başladım fakat yol ve yemek paramı vermediler bende durumu firmada yetkili bir arkadaşa anlattım merak etme ben seni idare ederim dedi ve yemek paramı bir ay boyunca karşıladı yol paramıda kendi cebimden verdim ay sonu geldiğinde 300 lira maaş aldım nedenini sorunca biz sana yemek parası verdik onları kesmek zorundayız dediler, cinlerim tepeme çıktı böyle saçmalık mı olur mu dedim. Şimdi çalışma bakanlığına şikayette bulunsam bir sonuç alabilirmiyim?

Elinizde yazılı bir iş sözleşmeniz var mı?

T U R K O ' Alıntı:
Elinizde yazılı bir iş sözleşmeniz var mı?
Maalesef elimde yazılı bir belge yok ama yapılan davranış etik olarak uygun değil. Sanıyorum yazılı bir belge olmadan herhangi bir şikayette bulunulamıyor?

Söylediklerinizi vaat ettiklerini ispat edemez iseniz iftira atmış konumuna düşersiniz.

T U R K O ' Alıntı:
Söylediklerinizi vaat ettiklerini ispat edemez iseniz iftira atmış konumuna düşersiniz.
Şahit göstersem olur mu peki? Çünkü yanımda beni oraya götüren arkadaşımda vardı beraber girdik görüşmeye...

işe başladığım da maliyecilerin baskın yapması sebebi sonucu sigortamızı yarım gün yaptılar ve bize 4 ay sonra tam güne dönülcek dediler ama yaklaşık 1,5 sene oldu.halen tam gün yapılmadı.krizi bahane edip yapmıyorlar ve onun yüzünde hastanelerde muane olamıyoruz.elimiz kolumuz bağlı.bu zamanda işden çıkamıyorum.işsiz kalmak istemiyorum.sigortasız çalışanlarda var.geregin yapılması isterim.ilginize basvururum.

saygılar...

fte1905 ' Alıntı:
işe başladığım da maliyecilerin baskın yapması sebebi sonucu sigortamızı yarım gün yaptılar ve bize 4 ay sonra tam güne dönülcek dediler ama yaklaşık 1,5 sene oldu.halen tam gün yapılmadı.krizi bahane edip yapmıyorlar ve onun yüzünde hastanelerde muane olamıyoruz.elimiz kolumuz bağlı.bu zamanda işden çıkamıyorum.işsiz kalmak istemiyorum.sigortasız çalışanlarda var.geregin yapılması isterim.ilginize basvururum.

saygılar...
Sayın fte1905, sanırım bir yanlış anlama oldu, burası şikayet mercii değil, şikayetleriniz Bölge Çalışma İl Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

merhaba 2yıldır toyiki mağazasında part kasiyer olarak çalışıyorum ve en son nisan ayından avans aldım kalan maaşlarımı almak için ne yapabilirim aynı şekilde yemek kartlarımızda ocaktan bu yana yatmıyor işi bıraktım ama istifamı vermedim ne yapmam yada nereye başvurmam gerektiğiyle ilgili yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim!

SELAM BEN NECMİ ÖZCAN SAYIN BAKANIM BENİM BİR FİRMA VE FİRMA SAHİBİYLE İLGİLİ ŞİKAYETİM VAR. İŞYERİ İSMİ .......... DEKORASYON FİRMA SAHİBİ................. ŞİKAYETİM BUNDAN İBARET BEN BİR YILDIR BU FİRMADA ÇALIŞYORDUM. SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR MAAŞ ÖDEMESİ YAPMIYOR. TELEFONLA ARIYORUM MESAJ ÇEKİYORUM CEVAP ALAMIYORUM. İŞYERİNE GİDİYORUM YERİNDE BULAMIYORUM. BENİ ASGARİ ÜCRETTEN AŞAĞI BİR ÜCRETLE BİR YIL ÇALIŞTIRDI SONRADAN İŞTEN ÇIKARDI HALEN ALACAĞIM PARANIN PEŞİNDEYİM BİR TÜRLÜ ALAMIYORUM. BANA BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.EN KISA ZAMANDA MÜFETTİŞ GÖNDERİP BU İŞYERİNİ TAKİP ETMENİZİ RİCA EDİYORUM. BENİM BAŞIM YANDI. BAŞKASINI BAŞIDA YANMASINI İSTEMİYORUM. VE BENİM ALACAĞIM 4 AYLIK MAAAŞIM DURUYOR ONU ALIP BANA TESLİM ETMENİZİ RİCA EDİYORUM. İŞYERİ ADRESİ:.............................. SİNCAN-ANKARA. BEN NECMİ ÖZCAN EV TEL ........................................ BENİ BU KONUDA BİLGİLENDİRMENİZİ ARZ EDERİM.

(Burası özel bir Forum'dur. Bakanlıkla ilgisi yoktur)
(Forumda Büyük Harfle mesaj yazmak yasaktır.)
(İsim adres ve telefon yazmanız sakıncalıdır.)
(Şikayetinizi Çalışma Bakanlığı'na bir dilekçe ile bildirmelisiniz. Yanınızda nüfus cüzdanınız bulunmalıdır.)

Forum Yönetimi

Selam,benim sorunum şu ,6 ay maaş alamadığımdan dolayı işe gitmemeye başladım şu an ssk kaydını incelediğimde çıkış yapılmadığı ve ssk primlerinin yatmadığı görülüyor.Sorularıma gelince çalışma bakanlığına şikayette bulunsam ne gibi yaptırımı olabilir(şirketi mahkemeye vermeyi düşünmüyorum çünkü durumu iyi değil,kendilerince bi takım önlemler almışlar)ve son sorum işsizlik ödeneğinden nasıl faydalanacağım iş yerinden çıkış alsam bu defa maaşlar gidecek.İş akdini noter yoluyla fesh etsem hangi tarih geçerli olur,işkurda incelemeğe yaptığımda iş yerinin çıkış yaptığı tarihi yazın diyor.bilgi verirseniz sevinirim.tşkler.

Hiç bir yazılı bildirim yapmadan işe gitmez iseniz sizi devamsızlıktan çıkarırlar ve hiç bir hakkınız olmaz.

ben,nisan 20 de bu işleri yaptım (noterden ihtar çekme,çalışma bakanlığına şikayet)fakat bunlar beni arayıp haklarımı verecekleri söylediler bende çalışma bakanlığından dilekçeyi geri aldım. hatta temmuz ayında 12 daha çalıştım(parayı kurtarırım gayesiyle)şu anda ssk kaydında çıkış falan gözükmüyor.

12 aydan berı sıgortasız calıstıgım ıs yerıne sıgorta mufettıslerı denetım ıcın geldı ve benım sıgortasız calıstıgımı tespıt ettıler tutanak tuttular bunun sonucunda gerıye donuk sıgortam yapılırmı işverene cezası ne olur.

emel_svr ' Alıntı:
12 aydan berı sıgortasız calıstıgım ıs yerıne sıgorta mufettıslerı denetım ıcın geldı ve benım sıgortasız calıstıgımı tespıt ettıler tutanak tuttular bunun sonucunda gerıye donuk sıgortam yapılırmı işverene cezası ne olur.

Merhaba,

Bu tutanak, size iyi yönde fayda, işverene de cezai yönde yaptırımı olacak.

Siz de zaten böyle istemiyor muydunuz? "...Yetti artık, canıma tak dedi, sigortasız çalışmaktan bıktım. İyi bir iş bulsamda çıksam demiyormuydunuz...?" Çıkmayacak veya çıkarılmayacaksınız ama, mevcut haklarınız sağlanacak ve yerine getirilecek.

tesekkur ederım cvbınız ıcın pekı benım uygulamam gereken yol nedır ısten cıktım cunku yalan beyan verdıgıme daır dılekce hazırlatmıslar ımzalamamı soledıler bende bunu kabul etmedım cunku 1 yıldan berı calısıyorum hakkım olan sıgortamıda ıstıyorum ayrıca alıcaklarım var ıcerde.

Merhaba,

Size net cevaplar verebilmem için birkaç soruyu cevaplamanız gerekir;

- İşten kendiniz mi çıktınız, yoksa işveren mi çıkardı?
- Dilekçeyi kim hazırladı, içeriği hakkında özet bilgi verebilir misiniz, neden o dilekçe de sizi imza altına almak istiyorlar?
- Sigorta müffettişleri işyerine hangi tarihte geldiler, siz hangi tarihte çıktınız veya çıkarıldınız?

29/06/2009 tarihinde inşat firmasının muhasebe bölümüne girdim.Sigortam 01/07/2009 da başladı. 15/08/2009 da işten çıkarıldım. İşkur kaydım vardı hemen dilekç verdim işten ayrıldım diye iş kur 15/08/2009 da ödeneğimi başlatı. işveren Çıkışımı 28/08/2009 olarak yaptı. Bana 13 günlük fazla ödemeyi İşkura iade ettim.
İşveren benim maaşımı resmi olan kısmı ödedi.Elden ödenecek kısmını vermedi.Bu durumda ne yapmam gerkiyor ?