Cam Çerçeve ve Lenslerde Yeni Kdv Oranı

iyi günler
bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. optik cihaz satan mükellefim var.yani cam çerçeve lens ve solüsyon malzemesi satıyor.19.7.2008'de çıkan resmi gazetede bu malların perakende tesliminde kdv oranının %8 iken %18 olması gerektiği konusunda tereddütte
kaldım.sadece çerçeve de kdv nin %18 olması gerekiyor bu konuyla ilgili görüşlerinizi
acilen bekliyorum iyi günler

Ynt: cam çerçeve ve lenslerde yeni kdv oranı

sn dilber;

çerçeve ve lens %8

güneş gözlüğü%18

Kolay gelsin..

Ynt: cam çerçeve ve lenslerde yeni kdv oranı

21.7.2008 tarihli yayınlanan resmi gazetede, lens ve solüsyonlar ile numaralı camların %8 kdv oranına tabi olduğu fakat daha önce %8 olan çerçevelerin %18 olması gerektiği kanısındayım. görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: Cam Çerçeve ve Lenslerde Yeni Kdv Oranı

Değerli Dilber,
Hayırlı günler.
Malum havalar çok sıcak bazı şeyleri anlamakta güçlüklerimiz oluşuyor.Bu konuda bende tereddüt geçirdim.
% 8 oranlı KDV listesinde

19 Temmuz 2008 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 26941

Karar Sayısı : 2008/13902

24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Kararnameye ektir.

Ekli ?Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar?ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 3/7/2008 tarihli ve 66966 sayılı yazısı üzerine, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu?nca 8/7/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.
MADDE 2- Aynı Kararın eki (II) sayılı listenin ?B) DİĞER MAL VE HİZMETLER? bölümünün 6 ncı, 19 uncu ve 22 nci sıraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?22- 18/12/2007 tarihli ve 2007/13007 sayılı Kararnamenin eki İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin;

7015.10.00.00.00 Numaralı gözlük camları

Buna göre:Gözlük çerçevesi % 18 Gözlük camı % 8 oranında KDV ye tabi oluyor.Ben böyle algıladım.Yanlışım varsa düzeltirmisiniz.
yoksa;
O zaman Sağlık için kullanılan Gözlükte Ödeme kaydedici cihaz kullanırken çerçeve için ayrı gözlük camı için ayrı matrah ve KDV uygulaması yapılacaktır.

sonuç budur.

selam ve saygılar.

saygı değer arkadaşlar;mükelleflerimizden bir tanesi optik çerçeve ithalatı yapıyor.21.07.2008 tarihinde gelen optik çerçeve malına kdv oranı olarak %18 uygulanmış. 2008/13902 bakanlar kurulu kararında yayınlanan ekli listede optik camının %8 olduğu görülüyor ama çerçeve hakkında bişey yok.Bende tereddütler içerisindeyim maliyenin danışma hattında da tam yardımcı olamadılar ama kdv oranını %8 olarak verdiler.Şimdi kdv oranı nedir bende karışmış durumdayım.Bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun teşekkür ederim.

Bende biraz araştırdım, müşteriye bilgi vermek için.
Benimde anladığım;

Kontakt-lens veya suni göz solüsyonları ve numaralı gözlük camlarının kdv oranlarının II sayılı listenin 22.maddesinde yer aldığıdır.
II-Sayılı liste olduğuna göre de %8 dir.

Yanılıyorsam üstadlar düzeltsin lütfen.

Bunlar haricinde kalan güneş gözlükleri ve normal gözlük yada numaralı gözlük çerçeveleri vs. ise %18 dir.Doğrumu.?

iyi günler

optik müşterime gelen numaralı gözlük camları da % 18 olarak gelmektedir. Bunun üzerine Firma ile görüştüm ve 70.15 pozisyonuna göre Ham Cam alışında %8 işlenmiş cam da %18 olacağı konusunda görüş bildirdiler.
biraz araştırma yaparak aşağıdaki linkteki bilgilere ulaştım. Sizlerinde yorumlarınızı bekliyorum.
http://www.gumrukler.gov.tr/ww3/App_Files/tarife/2007/fasilnotlar/FASIL90.doc

-Numaralı Gözlük Camı :%18 (Yapılan son görüşmeler sonucu %18 olarak netleşmiştir.)
-Kontakt Lens Solüsyonu :%8
-Gözlük Çerçevesi :%18
-Kontakt Lens :%18
-Güneş Gözlükleri :%18

Orada yukarıdaki bu ifade var.Buradaki numaralı gözlük camının %18 olarak gösterilmesi de bana göre tebliğ ile çelişiyor arkadaşlar.

Hala bir netlik yok.Herkes kafasına göre işlem yapıyor galiba.Gelir idaresinin daha açıklayıcı, ürünlerin çeşitlerini iyi bir şekilde sınıflandırarak(numaralı, numarasız, çerçeveli, çerçevesiz, güneş gözlüğü, normal gözlük gibi...) bir tebliğ yayınlamalı diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Gözlükte ve lenste Katma Değer Vergisi

niye artırıldı

Bakanlar Kurulu'nun 2008/13902 sayılı kararı ile yüzde 1 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulması öngörülen listede yapılan değişiklikle bu listede yer alan işlemlere eklenti yapılmış, yüzde 8 oranında vergiye tabi işlemlerle ilgili (II) sayılı listeden "Kontakt lensler, optik camlar ile gözlük çerçeveler" çıkartılmıştır. (19.07.2008 gün ve 26941 sayılı Resmi Gazete)
Söz konusu Bakanlar Kurulu kararı gereği olarak 20 Temmuz 2008 tarihinden itibaren konktakt lensler, optik camlar ve çerçeveler yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulmaktadır.
Daha önce 2007/13007 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla (II) sayılı listenin "B-Diğer Mal ve Hizmetler" bölümünün 22'nci sırasında "Tıbbi cihazlar Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Tıbbi Cihaz Yönetmeliği, Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Cihazlar Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliği kapsamında tanımlar verilen ve doğrudan sağlık hizmetleri ile veterinerlikte kullanılan cihazlar, bunların aksam ve parçaları ile bunların kiralanması hizmetleri" şeklinde yer alan düzenleme ile söz konusu görme kolaylığı sağlayan cihazların teslimi yüzde sekiz oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulurken, 2008/13902 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan değişiklik sonucunda bu listede yer alan görme kolaylığı sağlayan araçlar gümrük tarife cetvelinde tanımlanmış olup, vücut dışında kullanılan (invitro) tıbbi tanı cihazları yönetmeliği kapsamında yer alan optik gözlükler ve kontakt lensler yüzde 8 oranında Katma Değer Vergisi uygulaması dışında bırakılmış, buna karşılık sadece kontakt lens solüsyonlarının yüzde sekiz oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulması öngörülmüştür.
Yapılan bu değişiklik sonucunda 2008/13902 sayılı kararnamenin getirdiği değişiklik ile vücut dışında kullanılan tıbbi tanı cihazları yönetmeliği kapsamında yer alan ürünlerin tamamına teslim aşamasında yüzde 8 oranında Katma Değer Vergisi uygulanırken, optik gözlük cam ve çerçeveleri ile kontakt lenslerin indirim kapsamı dışında bırakılmış olması, buna karşılık kontakt lens solüsyonlarının indirimli Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulması uygulamacılar açısından ayrı bir duraksama konusu olmuştur.
Bilindiği üzere ülke halkımızın önemli bir bölümü görme açısından belli bir yaştan sonra sorunlu hale gelmekte, bu bağlamda da yaygın bir biçimde gözlük kullanmaktadır. Bu bağlamda da lens kullanımı da ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.
Kontakt lens solüsyonlarının indirimli oranlı Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulması buna karşılık lensin yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulmaya başlanmasındaki neden bir türlü anlaşılamamaktadır.
Ayrıca söz konusu uygulamanın konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımını izleyen günden başlatılmasının daha açıkçası aceleye getirilmiş olması ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmıştır.
Vücut dışında kullanılan tıbbi tanı cihazları yönetmeliği kapsamında yer alan, istatistik pozisyonlarına bölünmüş Türk Gümrük Tarife cetvelinin 90.03 pozisyonlarında yer alan optik gözlük çerçevesi, 90 01 50 41 00 00 pozisyonunda yer alan optik gözlük camı, 90 01 40 41 00 00 pozisyonunda yer alan mineral numaralı gözlük camının ve 90 01 30 00 00 pozisyonunda yer alan kontakt lensin yönetmelik kapsamında bulunan diğer ürünlerden ayrılarak Katma Değer Vergisi uygulaması açısından (II) sayılı listeden çıkartılması sağlık hizmeti alan, başta gözlük ve lens kullanmak zorunda olanların tümünü, sosyal güvenlik kurumlarını ve mensuplarını mağdur edecektir.
Kanımızca yapılan bu düzenleme bariz bir dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır. Ancak uygulamanın bu şekilde sürdürülmesi halinde görme zorluğu çekenler tam anlamı ile mağdur duruma düşmüşlerdir.
Yapılan bu düzenleme ile vücut dışında kullanılan tıbbi tanı cihazları yönetmeliği kapsamında yer alan diğer ürünlerden farklı bir uygulamaya tabi tutularak Katma Değer Vergisi açısından indirimli oran uygulaması kapsamı dışına çıkartılması ister istemez Sosyal Güvenlik Kurumlarınca veyahut da işyerleri tarafından görme zorluğu çekenlere konuya ilişkin yapılacak olan ödemeleri de olumsuz etkileyecektir.
Görme sorunu olanların bu bağlamda kendileri tarafından alınacak olan gözlük ve çerçeve ile kontakt lens fiyatları yapılan bu düzenleme ile yüzde 10 oranındaki Katma Değer Vergisi farkından dolayı artacak, bu artış ister istemez gözlük kullananları maddi olarak olumsuz etkileyecektir.
Gözlük ve lens alımlarında uygulanması öngörülen Katma Değer Vergisi oranının yüzde 8'den 18'e çıkartılması ile vergi idaresinin Katma Değer Vergisi hasılatında belli bir artış beklemesi de söz konusu olamaz. Böyle bir durumda gereksiz yere yapılan bu artışın ülkemizdeki görme zorluğu çekenlerin mevcut durumları dikkate alınarak en kısa zamanda eski orana indirilmesi beklenmektedir.

Veysi Seviğ

Eren03 ' Alıntı:
Arkadaşlar Gözlük Camı 8
Çerçeve %18
Aşağıdaki linkte gözder in bu konuyla ilgili açıklama var
http://www.gozder.com/

Sizin verdiğiniz linkte lens solüsyonları %8 yazıyor, diğerleri çerçeve ve cam %18 olarak yazıyor.

Çelişti iyice walla...

Ama sanırım lens solüsyonları %8 olacak onun haricinde herşey %18 olacak.

Kolay gelsin.

Bu iş iyice çorbaya döndü. Sy Ş.Kızılot'un gazete yazısına göre uzak ve yakın gözlük camı ayrı ayrı ise %8 KDV varken ikisini tek camda birleştiren işlenmiş özel camda KDV %18 imiş. Az KDV için yakını çıkar uzağı tak ;D