Çeklerin Muhasebeleştirilmesi...

mustafakutlu

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar...bir mükellefimiz mal girişi yaptığı firmadan çek almış fakat bu çek geriye dönük borçlarınıda kapsamaktadır ama yinede bakiye kapanmamıştır.şimdi önceki kaydı vadeli yapmıştım ama şimdi bu çek girişini nasıl yapmalıyım...yardımlarınızı bekliyorum....

Sayın mustafakutlu açıkçası ben ne sorduğunuzu hiç ama hiç anlayamadım. Mal girişi yaptığı firma ne demek, önceki kayıt vadeli ne demek, sorulan tam olarak nedir?

haklısınız arkadaşlar kusura bakmayın acil oldu...şimdi bir mükellefimiz ocak ve şubat aylarında satış yapmış.faturaları kesilmişama ocak ve şubat fatura tutarları ödenmemiş.fakat karşı taraf 27/02/2013 tarihli çek vermiş.çek tutarı ocak ve şubat bakiyesinin hepsi değildir.bakiye kalmıştır. şimdi ben faturaya istinaden ödenmeyi şöyle yapmıştım 153 191 320 şimdi çek alındıktan sonra nasıl kayıt yapmalıyım.inşallah anlatabilmişimdir.

320 karşılığı 101. Çek tahsil edildiğinde 101 karşılığı kasa veya banka hs. Kalan bakiye nasıl tahsil edilir ise ona göre 320 hs kapatırsınız.

mükellefinizin satış yaptığı firma 120 Alıcılar hesabında olması lazım
ayrıca 600 ve 391 nolu hesaplar nerde bi gariplik var...

mükellefiniz satış yaptı

600 (A)
391 (A)
120 (B)

satış yaptığı firmadan çek alındı

101 (B)
120 (A)

çek tahsil edildi

100 (B)
101 (A)