Defterlerimi Muhasebeciye Tutturmak Zorunda mıyım?

personel

Katkı Sunan Üye
Hangi bölüme açacağıma karar veremedim...Özür

Ltd Şirketinin defterlerini nuhasebeciye tutturmak zorundamıyım.İşyerimde ön muhasebeye bakan personel tarafından tutturmak istiyorum..Mecburmuyum SMMM imzalatmaya..

Ynt: Defterlerimi Muhasebeciye tutturmak zorundamıyım

sn personel;

1.Sınıf içerisindesiniz imzalatmak zorundasınız...

Kolay gelsin...

Ynt: Defterlerimi Muhasebeciye Tutturmak Zorunda mıyım?

kanunda belirtilern hadleri aşıyosanıuz mecbursunuz

ön muhasebe tutan elemanınıza resmi muhasebe konusunda fazla güvenmeyin derim, siz bir muhasebeciyle anlaşın, defterlerinizi onlar tutsunlar, eğer ön muhasebeye bakan elemanınız meslek mensubu ise yani belgesi varsa, haricen muhasebeciye imzalatmanız gerekmez, o arkadaşımız kendisi imzalayabilir.

Belli hadler (tam olarak bilmiyorum ama, bayağı yüksek) var, Eğer bu hadleri aşarsanız vergi dairesinden alacağınız şifre ile internet vergi dairesi vasıtasıyla siz kendiniz gönderebilirsiniz beyannamelerinizi.

2007 YILINDA BEYANNAMELERİNİ İMZALATMAK ZORUNDA OLMAYANLAR

*Noterler

*Özel Kanunlarına Göre Kurulan Kooperatifler ile Bunların Oluşturdukları Birlikler

*2006 Yılı Satış veya Hasılatları Aşağıda Belirtilen Tutarları Aşmayan Mükellefler

*Serbest Meslek Faaliyetinde Bulunanlardan Hasılat Tutarı
83.000 YTL

*II.Sınıf Tacirlerden Alım-Satım veya İmalat Faaliyetinde Bulunanlardan Satışları Tutarı
119.000 YTL

*II.Sınıf Tacirlerden Alım-Satım veya İmalat Dışındaki İşlerle Uğraşanlardan Hasılat Tutarı
59.000 YTL

*Zirai Kazancı İşletme Hesabı Esasına Göre Belirlenen Çiftçilerden Hasılat Tutarı
119.000

Limited şirket olduğu için beyannamelerin meslek mensubuna imzalatılması zorunludur.
Belli hadleri aşıp aşmama diye bir durum söz konusu değildir.
Selamlar,

yook sen defterini muhasebeciye tutturma, bak güzel bir fikrim var sizin mahallede kasap yok mu yada kahvehaneci zaten onlar muhasebeyi çok iyi bilirler. ama dur dur sizin mahallenin bakkalı yok mu? tam onun işi. zaten bakkal defterinide tutuyor, zaten muhasebecilik ha bakkal defteri tutmak ya yevmiye defteri aynı şey değil mi ???

personel, işyeri kira mı?

Arkadaşlar ben defterimi muhasebeciye tutturmak zorundamıyım değilmiyim..Tam anlamı ile anlayamadım.

egeli sen manavamı tutturuyon defterini? ;D

Sayın nane;İşyeri kiralık.

Bende sayın ZİNDAN!a katılıyorum.Netten bu işi halledebilirim.Geriye imzalancek birşey kalmıyor..

Bu arada sorunun cevabı için yardım edenlere teşekkür ederim..

SN personel,
Limited şirket olduğunuz için beyannamelerinizi sm/smmm imzalatılması zorunludur.
Belli hadleri aşıp aşmama diye bir durum söz konusu değildir,olamaz.
cevabım hakkında hiç şüpheniz olmasın.

Türkiye de yaşanan en büyük problemlerden biri de budur işte.Herkes her konuda ahkam kesmeye,her işi yapabilecek kapasitede olduğuna inanmaktadır.Dolayısıyla da bu da yanlışları beraberinde getirmektedir.Her zaman bir bilene sormakta fayda vardır.

Ayrıca Limited şirket olduğunuz için bir muhasebeci ile sözleşme yapmak zorundasınız.
İyi çalışmalar.

sayın NİSAN123 dediği gibi BEYANNAMELERİNİ ruhsat almış bı meslek mensubuna imzalatmak zorundasın.

ister beyannameni elden ver ister posta ile yolla istersende internetten yolla

Zorunluluk Kapsamında Oldukları Halde Beyannamelerini İmzalatmayan Mükellefler Hakkında Yapılacak İşlemler:

Bu Tebliğ hükümlerine göre beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatmaları gerektiği halde imzalatmayan veya bu Tebliğin ilgili bölümünde belirtilen esaslara uyulmaksızın imzalatan mükellefler hakkında, Vergi Usul Kanununun ilgili hükümlerine göre cezai işlem yapılmakla birlikte; fiil aynı zamanda re? sen takdiri de gerektirdiğinden, durum vergi dairelerince takdir komisyonuna intikal ettirilecektir. Ayrıca, söz konusu mükelleflerin öncelikle incelenmesine özen gösterilecektir

sayın egeli,ve sayın personel
yaptığınız konuşmalar hiç hoş değil.forumda daha ciddi,daha ölçülü konuşmalar yapmanız gerekir.sizleri daha saygılı olmaya davet ediyorum.

Teşekkür tkank..

Personel arkadaşımızın neden defterini bir muhasebeciye tutturup tutturmamak konusunda tereddütte kaldığını gerçekten merak ettim.
Cevaplarsa çok memnun olacağım.
Biz kendisine tercih yapma ve bu soruyu sorma konusunda saygılı davrandık.
O da bize açıklama yaparak burda ki meslek mensuplarımız saygı duyar diye umuyoruz.

NİSAN123 ' Alıntı:
sayın egeli,ve sayın personel
yaptığınız konuşmalar hiç hoş değil.forumda daha ciddi,daha ölçülü konuşmalar yapmanız gerekir.sizleri daha saygılı olmaya davet ediyorum.

Sayın Nisan123 mesleğimizi bakkal defteri zannedene ben kızıyorum. Ben yukarıdaki konuşmamı dalga mahiyetinde söyledim. İçerisinde herhangi bir kafa kelime ve küfür yoktur.

Ama Personel bak sen defterini bizim Bakkal Hayri varya ona tuttur, aylık 10 ytl ye tutarım ben dedi. ;D
Yada Kasap Muzaffer senin defterini 2 kg kıyma parasına tutarmış :p

merhaba,

bu tartışmanın sonu gelmez, kişi ben muhasebeciye para vermeyeceğim diyorsa
(bu düşünce tamamen yanlış) vermez. ama bunun sonuçlarına katlanabilir. bu meslek ön muhasebe de çalışanların mesleği değil eğer birileri 1990'dan önceki yıllara dönmek ve her şeyin karmakarışık olduğu, vergi dairesinin ve vergicilerin muhatap bulamadığı günleri arıyorlarsa ......................... kendilerine iyi yolculuklar.

ama bu yolculuk amerikayı yeniden keşfetmek olacaktır.

muhasebe sadece deftere mal alış ve mal satışları işlemek değildir. onu herkes yapar

376 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (TASLAK)
Elektronik beyanname uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek görülmüştür.
1- Ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükelleflerine hiçbir hadle sınırlı olmaksızın Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini ve Geçici Vergi Beyannamelerini elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilmiştir.

Buna göre ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükellefleri;

-2007 yılına ilişkin olup, 25 Mart 2008 tarihine kadar verilecek olan Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini,

-2008 yılının birinci geçici vergi dönemine ilişkin olup, 14 Mayıs 2008 tarihine kadar verilecek olan Geçici Vergi Beyannamesini elektronik ortamda göndereceklerdir.

2- Ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükelleflerine hiçbir hadle sınırlı olmaksızın Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerini elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilmiştir.

Bu nedenle ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükellefleri;

- Ekim-Kasım-Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar Beyannamesini,
- Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar Beyannamesini,
- Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini,
- Katma Değer Vergisi Kanunu Genel Tebliğlerine göre üçer aylık dönemler halinde beyanname vermelerine izin verilenler için Ekim-Kasım-Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini elektronik ortamda göndereceklerdir.
3- Beyannamelerini elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilen mükellefler, elektronik ortamda gönderilecek beyannamelerini, 340 ve 346 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde yer alan usul ve esaslar doğrultusunda göndereceklerdir.
4- Bu Tebliğ ile elektronik ortamda gönderilme zorunluluğu getirilen beyannamelerin, elektronik ortamda gönderilme zorunluluğunun başladığı dönemleri izleyen dönemlerde verilecek mezkur beyannamelerin de elektronik ortamda gönderileceği tabiidir.
5- Bağlı vergi dairesi müdürlüklerinin (mal müdürlüklerinin) otomasyona geçme çalışmaları devam etmekte olduğundan, bağlı vergi dairesi müdürlüklerinin mükelleflerine bu tebliğ ve daha önceki tebliğlerle getirilmiş olan elektronik ortamda beyanname gönderme zorunluluğu, bağlı vergi dairelerinin otomasyona geçtiğinin Başkanlığımız internet sitesinden (http://www.gib.gov.tr/) duyurulmasını izleyen otuzuncu günden itibaren başlayacaktır.