Değersiz Alacak

fugenc

Tanınmış Üye
Yurtdışından satılmak üzere getirilen bir makine yurtiçinde bri firmaya satılmış ancak firma bunu iade etmiş, araç da yine yurtdışındaki firmaya iade edilmiştir. ( Mahrece iade) .. Ancak yurtdışındaki firma ben artık bu malı sataman diyerek parayı geri ödememektedir.. Burada bu alacağın değersiz alacak kabul edilip olağandışı zarar ve giderler atılabilmesi için izlenmesi gereken yol nedir??

Ynt: değersiz alacak

Tutar ne kadardır.

Değersiz alacaktan önce "şüpheli alacak" gelir.

Ama, bu anlattığınız alacak şüpheli alacak değil bir reklamasyondur.

Gerekçeli bir reklamasyon faturası ile gider yazabiilrsiniz.

Ynt: değersiz alacak

Miktar 22.000 eur.. Reklamasyon nedir anlayamadım??

Ynt: Değersiz Alacak

Reklamasyon malın kabul edilmeyip iadesi demektir. Sizin durumunuz dava konusu olur bence.
Önce şüpheli alaca sonra değersiz alacak haline getirebilrisniz.

Üstad,

Yurtdışındaki birçok firma kendini yukarılarda görüp, malı iadeye tenezzül bile etmeden, reklamasyon faturasını göndermektedir.

Diğer uygulama da söz konusu malın iade masrafları vs... ye katlanmamak için malın orada bırakılmasıdır.

Mal genelde gelmez. Demekki yerli firma aynı malı burada kendisi de satamayacak ki (bir kusuru var ki) geri yollamış. Mal muadili başka bir malla değiştirilmemiş.

Yurtdışı titizdir. Malı geri göndermişse bir sebebi vardır.

Burada yerli firma malı tekrar yurtdışı etmiş.

Öncelikle açılacak dava burada alacak davası değildir. Türk firması ticaretin sözleşmeye uygun olarak yapıldığını ispat etmek durumundadır.

Aynı mal muadili başka bir malla değiştirilmiş olsaydı alacak davası sözkonusu olabilirdi. Muvaazaa kokuyor biraz.

Örümcek hislerim olayın şüpheli alacak olmadığını söylüyor.

Biraz daha teknik detay lütfen.

Malı geri gönderen yurtdışı firma değil yurtiçindeki başka bir firma.. Mal benim mükellefime yurtiçinden geri gelince o da yurtdışındaki firmaya geri gönderiyor.. Ama daha önce yurtdışına bunun parasını ödemiş.. O parayı yurtdışından geri alamıyor..

o kısım genel bir cümleydi (nguroy'a cevabım kısmıdır). dikkate almayınınız.

Sizin olaya gelince.

Yurtdışı ile sözleşmede bu tip bir iade şartı var mıdır.

Anahtar soru şudur : Mal elinizde kaldı ise bunun sorumlusu kimdir. ?

Eğer sorumlu sizin hatalı satış politikanız ise geçmiş olsun demekten başka birşey göremiyorum.

Alacak davası olsa olsa yurtiçindeki malı iade eden alıcıya açılabilir diye düşünüyorum.