Dekont Yevmiye Kaydı Hk.

Herkese Merhaba ,

Mal alımı yaptığımız X firmasının Mayıs ayına ait faturası kendilerinden kaynaklanan sebeplerle elimize ulaşmadı. 2 ay sonra mutabakat yaparken bu fatura farkedildi.
Biz bu faturayı Ekim ayına işledik ve Mayıs BA mıza düzeltme verdik.

X firması da BA cezamızı üstlendi. Şimdi biz ödememizi bankadan yaptık.

Yevmiye kaydını şu şekilde yaptım.

770 Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler borç
102 Banka alacak

Sonrasında bu cezayı X firmasının carisine mahsup etmek istiyorum ve bu sebeple dekont hazırlayıp , karşı tarafa gönderdim; ancak ben bu dekontun yevmiye kaydını nasıl oluşturacağımı bilemedim.

Yardımlarınızı rica ediyorum...

madem hata onlardan kaynaklandı siz niye düzeltme verdiniz ki onlar verip düzeltseydi yanlışlarını sizi keklemişler

Eğer gelen cezayı k.k.e.g.'e atarsanız. Firmanın göndermiş olduğu tutar geliriniz olur.

Kaydı atarken doğru olmasada
320(b)
102(a)

olarak atın Açıklamasına Satıcıdan kaynaklı gelen cezanın ödemesi diyin.

Sayın sener73,

Ortada yanlış bir uygulamanız mevcut doğru olanı ilk önce belirtelim.

Siz GVK madde 41/6'ya göre vergi cezasını gider olarak indiremezsiniz.

GVK madde 41/6
Aşağıda yazılı ödemelerin gider olarak indirilmesi kabul olunmaz.

6. Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar (Akitlerde ceza şartı olarak derpiş edilen tazminatlar, cezai mahiyette tazminat sayılmaz.)

Dolayısı ile siz bu gideri kanun maddesine göre gelir tablosu hesaplarınıza kayıt etmeniz gerekir,sonrasında ise düzenleyeceğiniz faturada vergi ceza yansıtması yazmanız gerekir ve yazdığınızda KDV açısından hiçbir şey farketmeyecek faturada kDV hesaplamanız gerekecektir.Faturayı düzenlediğiniz firma ise ceza mahiyetinde değil gider satmış olduğu malın bir unsuru olarak kayıtlara alması gerekecektir.Malı satan işletme için faturada belirtilen ceza yasal muhatab olmaması nedeni ile sattığı malın bir unsuru olarak,sattığı malın gider ve/veya maliyeti olarak kayıt altına alacaktır.

Muhasebe kaydı kısmına gelindiğinde ise,

Tahakkuk eden işlemin kayıt altına alınmasında
................./../.........................
136 Diğer çeşitli alacaklar hesabı xx
191 İndirilecek kdv hesabı xx
100/102/120 xx

Yansıtma faturası düzenlendiğinde kayıt altına alınmasında
................./../.........................
100/102/120 xx
136 Diğer çeşitli alacaklar hesabı xx
392 Diğer kdv hesabı xx

İyi Çalışmalar,