Demirbaş Faturasının Hatalı Kaydı.

URUM79

Fenomen Üye
Mayıs-2017 ayına ilişkin bir 4.000-TL tutarındaki kayıt hatalı işlenmiştir. Şöyleki:
Var Olan:
------------/----------------------
150
191
320
-----------/-----------------------
Olması Gereken:
------------/------------------
253
191
320
---------------/----------------------
2017 yılına ait kayıtlar tamamlandığından

2018 yılının ilk başına şöyle bir kayıt yapmayı düşünüyorum.

---------------/-----------------------
253
150
**** tarihli hatalı kaydın düzeltilmesi kaydı.
----------------/-----------------------
Bu durumda 2017 yılında ayrılamayan amortisman tutarı sanki ayrılmış gibi işlem görüp ona göre devam edecek doğrumudur.

Merhaba
Kayıtlar tamamlanıp defter basıldımı,vergi beyanları tahakkuk edildi mi?
Hazır daha vaktiniz varken, neden 2018?

Merhaba
Kayıtlar tamamlanıp defter basıldımı,vergi beyanları tahakkuk edildi mi?
Hazır daha vaktiniz varken, neden 2018?

Merhaba Sn. Tahsin Kurt 2017 kayıtlarım geçici vergi kayıtları ve kar zarar durumum netleşti ve buna göre de kayıtlarımı (yevmiye,gelir tablosu,bilanço v.s.) tamamladım. 2018 açılış fişini de oluşturdum. Sanırım 2017 kayıtlarında fiş üzerinde değişiklik yapsam dediğiniz üzere daha iyi olacak gibi.

sayın URUM79,

düzeltme kaydını 2018 e bile yapsanız bu sabit kıymeti amortisman tablosuna eklediğinizde aktife giriş tarihini hangi tarih yapacaksınız? satın alış faturasının tarihi olacaktır tabii ki... bu durumda 2017 için amortisman hesaplayacaksınız ama giderleştirememiş olacaksınız... zira vuk md.320 ye göre "her yılın amortismanı ancak o yıla ait değerlemede nazara alınabilir"... bu nedenle 2017 nin amortisman tutarı ilgili sabit kıymetin faydalı ömrü tükendiğinde bile o sabit kıymetin aktif değeri olarak kalacaktır... sonuç itibariyle 2017 yılı amortisman tutarını gider yazma hakkınızdan feragat etmiş olursunuz.

saygılarımla.

Son düzenleme:
Sayın URUM79,

Bazı durumların çözümleri düşünülenden farklıdır. Demirbaş olması gereken ürün 150 hesaba alınmış. "İlk Madde ve Malzeme Giderleri".

Şimdi size bir soru, elinizdeki malzemelerden şirket içinde bir üretim yapıp, bunu Demirbaş olarak kullanabilirmisiniz ?

Sayın URUM79,

Bazı durumların çözümleri düşünülenden farklıdır. Demirbaş olması gereken ürün 150 hesaba alınmış. "İlk Madde ve Malzeme Giderleri".

Şimdi size bir soru, elinizdeki malzemelerden şirket içinde bir üretim yapıp, bunu Demirbaş olarak kullanabilirmisiniz ?
Sn.ksimkesyan boyle bir kaydin ilk hatali kaydin uzerine ikincil bir hata olabilecegini zaten kabulum. Burada amacim bu tarz hatalarin nasil duzeltildigini uygulamalardaki durumlari merak etmemdir. Soru sormanizi biraz yadirgadim acikcasi ama ben yinede ceavp vermis olayim. Gayet tabiki..

Sayın URUM79,

Sorunun sebebi şuydu aslında cevabı size buldurmak istedim, buda aslında uygulanan bir yöntemdir. Sizin olayınıza gelince Demirbaş kaydı yapmanız gerekirken 150 hesaba aldığınız bir ürün ertesi yıl demirbaş kaydına aktarılınca bir önceki yılın amortisman hakkını kaybetmez. Demirbaşın demirbaş olması ve amortisman ayrılabilmesi için asli şart " AKLİFLEŞTİRİLME " dir. BU hangi tarihte gerçekleşirse amortisman o tarihte başlar. Yapılmakta olan yatırımlar hesabının da varolma sebebi budur. Demirbaş olarak aldığınız ancak kurulum ve devreye alma için belli bir zamana ihtiyaç duyan cihazlar için de durum böyledir. Sizin olayınızda bu şart var aslında. Ancak işlemleri düzeltme şansınız varolduğuna göre geri dönüp düzeltme kaydı yapma imkanınız da mevcut. Tercih sizin.

Bizler sorulan soruları yadırgamıyoruz, sizde yadırgamayın.