Dışardan atanan müdürün sigortalılığı hk.

Üstadlar kolay gelsin.

Bir limited şirketimize dışardan şirket müdürü atandı. Müdür başka işyerinde sigortalı. Biz sigorta girişi yapmadık. Şimdi sormak istediğim birkaç soru var.

1-Bu müdürü sigortalı yapmak zorunda mıyız?
2-Sadece vergisini ödesek nasıl olur? Fakat ücret falan verilmiyor. Hatır için verilmiş bir müdürlük.
3-İkinci işyerinde sigortalı olan her işçi için ikinci işyerinde de sigorta primleri ödenmek zorunda mıdır? Yani sgk ödenmese sadece vergi ödense ne olur işçi için.

Ynt: Dışardan atanan müdürün sigortalılığı hk.

Ücret ödemiyorsanız ne ssk ödersiniz ne de vergi.

Üstadım bize ileride sıkıntı çıkmaz değil mi?

Birde normal işçilerde de sgk iki taraftan da ödenmek zorunda mıdır?

Çok teşekkürler.

Peki ücret alan işçi için ikinci işyerinde sgk ödenmek zorunda mıdır?

Teşekkürler.

smmmmm ' Alıntı:
Peki ücret alan işçi için ikinci işyerinde sgk ödenmek zorunda mıdır?

Teşekkürler.

sgk ya tabi çalışması varsa 2. işyerinde de prim ödenmelidir.

Anladım. Yani ikinci işyerinde de sgk primlerini ödemek zorunlu.

Kolay gelsin teşekkürler.

Bugün SGK'dan gelen yazıya göre, yıllar önceki şirket müdürü için işe giriş bildirgesi ve aylık prim bildirgeleri istenmektedir. Kadim servisinin yaptığı tespite istinaden diye belirtmişler. Bu şirketteki kişi yıllar önce vefat etmiş zaten, ama müdürlüğünün sona erdiği sicile bildirilmemiş olabilir. Bu şirkette sorun yok bunu ölüm belgesini ibraz ederek hallederiz. Ancak şöyle bir soru işareti oluştu bende. Böyle dışarıdan müdür olarak atanmış bir kaç kişi daha var acaba bunlarada mı ceza gelecek. Gerçekten müdürlük yapıp maaşla çalışan kişilerin ssk sını yapıyoruz zaten. Ama adamın eşi yada çocuğu şirket ortağı kendisi de dışarıdan müdür olarak atanmış ve herhangi bir maaş ödemesi yok. Böyle durumda olanlara şirket karından pay alıyorlar desek sgk yine de işe giriş ve aylık bildirge istermi? Ne yapmak lazım? Bu SGK'da son günlerde sinekten yağ çıkartmaya çalışıyor resmen.

SGK gerçek kişi işv. yanında ücretsiz çalışan eşten başkası için ücretsiz çalışmayı kabul edemez.