fonradar

Doğum İzni Sonrası İş Feshi ve İşsizlik Maaşı

Dogumdan once 8 hafta dogumdan sonra 8 hafta olan ucretli dogum iznimi kullandiktan sonra 6 ay ucretsiz dogum iznimi de kullandim ve 11.01.2017 tarihinde ucretsiz dogum iznim sona erdi. isyerim sut iznimi kullanmama sicak bakmadigi icin ise baslayamadim.06.02.2017 tarihine kadar ucretsiz izinde gosterdiler ve sonuc olarak 06.02.2017 tarihinde isten cikarildim. Issizlik maasina basvuruda bulundum fakat reddedildi . Sebebi ne olabilir ?

Merhaba,2007 yılından beri aynı iş yerinde çalışıyorum 6 Martta analık iznim başlıyor ama işveren tarafından 1mart tarihinde işten çıkarılıyorum;hem analık ödeneğini (iş göremezliğe bağlı olarak) hem de analık izni bitiminde işsizlik maaşından faydalanabilmek için tanıdık bir işyerinde 1 marttan itibaren sigortalı olarak gösterilmem yeterli midir?

Eğer 1 martta çıkış olacaksa 2 mart tarihi itibari ile başka bir işyerinde sigortalı olmanız yeterli yararlanmak için. Tanıdık işyeride olabilir önemli değil.

Dogumdan once 8 hafta dogumdan sonra 8 hafta olan ucretli dogum iznimi kullandiktan sonra 6 ay ucretsiz dogum iznimi de kullandim ve 11.01.2017 tarihinde ucretsiz dogum iznim sona erdi. isyerim sut iznimi kullanmama sicak bakmadigi icin ise baslayamadim.06.02.2017 tarihine kadar ucretsiz izinde gosterdiler ve sonuc olarak 06.02.2017 tarihinde isten cikarildim. Issizlik maasina basvuruda bulundum fakat reddedildi . Sebebi ne olabilir ?
11/01/2017-06/02/2017 arası ücretsiz izin kullanmış olduğunuzdan. İşten çıkış tarihinden geriye 4 ay içinde istirahat hariç eksik gün bulunmaması gerekiyor.

Ücretsiz izinli günler de istirahatli günler gibi değerlendirilmez mi işsizlik sigortası olayında sn. merkür2

Ücretsiz izin de aynı istirahat gibi eksik gün sayılmıyor işsizlik maaşı hesabında. Yani ücretsiz izniniz olsa dahi son 4 ayda, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Anca şöyle birşey var. Ücretsiz izin ile ücretsiz doğum izni farklı şeyler. Sizin muhtemelen ücretsiz doğum izni olarak bildirmişlerdir eksik günleri. O yüzden olmamış olabilir.

Son düzenleme:
Ucretsiz izinler kesinti olarak sayilmiyor diye duymustum kesinti mi oluyor 11/01-06.02 tarihleri arasi ne olarak gecmesi gerekiyor duzeltilebilir mi isyeri kendisi izinli gosterdi daha sonra da isten cikardi

Eğer ocak ve şubat ayında ücretsiz izin olarak gösterdiyse ve işten çıkardıysa diğer gün şartları sağlanıyorsa alabilir işsizlik maaşı.

16/12/2013 tarihinden beri ayni isyerinde calisiyorum 15/03/2016 tarihinde dogum iznine ayrildim 11/01/2017 tarihinde ucretsiz dogum iznim de bitti .ise dondugumde sut iznimi kullanmak istedigimi soyledim ve anlasamadik 06/02 ye kadar ucretsiz izinde gosterdi ve en son sut iznimi kullanmama sicak bakmadigi icin de isime son verildi neden issizlik maasi icin red aldim

Neden red aldığınızın açıklaması, işverenin bildirdiği işten çıkarılma sebebinizi açıklayan kodda dır.
Ne sebep bildirilmiş kuruma ?

170 i arayip sordum ve son 120 gun kesintisiz calismis olmak gerekiyor bu sarttan dolayi red almissiniz oyle not dusulmus denildi ama dogum izni ve ucretsiz izinden baska hicbir eksik gunum yok . 11/01-06/02 arasi ucretsiz izin icin eksik gun kodu ne girilmeli muhasebeci bunu yanlis girmis olabilir mi

-İşsizlik ödeneği alamamanıza sebeb,eğer sn.keremcem beyin nokta değil ise(ki alo 170 göre değil)
-"ücretsiz izin" konusu kesinti sayılmaz yani fesih den önceki son 120 sürekli çalışmış olmak şartına halel getirmez.
-ola ki,muhasebe hatalı "eksik gün" seçeneği bildirmiş olabilir!..

Kullanmis oldugum 6 ay ucretsiz dogum izni eksik gun sayilmiyor degil mi ( eksik gun kodu 19 ucretsiz dogum izni olarak girilmis )

Süt iznine cikmak diye bir olay yok.

Sizin 6aylik ucretsiz izniniz sonrasi isyerinde isinize baslamis olmaniz veya oncesinde tekrar ucretsiz izin talebinde bulunmus olmaniz gerekirdi normalde. O gun gitmeyip birkac gun sonra gidip veya ucretsiz izin talebiniz olduysa, o aradaki 1-2 gun devamsizlik olarak bildirilmistir muhtemelen.

6 aylik ucretsiz iznim 11/01/2017 de bitti . 12/01/2017 de isyerine gittim ve sut izni sebebiyle 1 saat erken cikmak istedigimi soyledim onun disinda bazi sartlarda da anlasmaya varamadik ve 06/02 ye kadar ucretsiz izin kullandim. bu gecen sure icerisinde de bi anlasmaya varamadik ve cikisim yapildi. Arada bosluk yok yani 3 ay ucretli dogum izni 6 ay ucretsiz dogum izni hemen ardindan 26 gun de ucretsiz izin kullandim ve isten cikarildim

on 120 günde kesinti sayılmayan haller nelerdir?
Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

1-Hastalık,
2-Ücretsiz izin,
3-Disiplin cezası
4-Gözaltına alınma,
5-Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
6-Kısmi istihdam,
7-Grev,
8-Lokavt,
9-Genel hayatı etkileyen olaylar,
10-Ekonomik kriz,
11-Doğal afetler,

Nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

Bu sebepler arasında ücretsiz doğum izni sayılmamış. Yani sizi 19-ücretsiz doğum izni seçeneği ile eksik gün gösterdiyseler bağlanmaz işsizlik maaşı.

19- ucretsiz dogum izni degilde ucretsiz izin olarak gozukseydi alabilirmiydim maas ? Eksik gun kodu degistirilebiliyor mu ? Duzelttirip maas alabilirmiyim ?

Zor gibi gözüküyor ancak SGK ile bir görüşün isterseniz. Aylık prim ve hizmet belgelerinde eksik gün sebebi ücretsiz izin olması gerekirken sehven ücretsiz doğum izni gösterilmiş diye söyleyin. Düzeltiriz derseler dilekçe ile müracaat ederek düzelttirebilirsiniz. Eğer eksik gün formu verilmişse ve bu evrakın ekine ücretsiz doğum izni ile ilgili olarak evrak eklendiyse sgk düzeltmez muhtemelen.