Doğum İzni Sonrası İş Feshi ve İşsizlik Maaşı

Bu sebepler arasında ücretsiz doğum izni sayılmamış. Yani sizi 19-ücretsiz doğum izni seçeneği ile eksik gün gösterdiyseler bağlanmaz işsizlik maaşı.
muhtemelen.
mevcur mevzuata göre bu görüş doğru İSE(ki öyle görünüyor)
LAKİN "ücretsiz doğum izni"kullanan işcinin, işsizlik ödeneğinden yararlanamaması,hukuki bir çelişkidir,asla ve asla hukuki değildir,ne demek yararlanamaz?sağlıklı nesiller yetiştirmek,aileninn korunması,olayımız yönünden anne ve çocukların korunması,kadın işcilerin çalışma hayatından soyutlanmaması,çalışma hayatının geliştirilmesi vs.vs yönlerinden,ayrıca ne alakası var denilebilir ama bizim inancımız,kültürürmüz gelenek ve göreneklerimiz çerçevesinde ana olan kadının özel bir yeri vardır,korunması ve bu manada bir takım haklardan mahrum edilememesi gerekir,özellikle bu konuda

74 cü maddeye göre İsteği halinde kadın işciye ücretsiz izin vermek zorunlu iken, bu noktada işverenin takdir hakkı dahi bulunmazken ve bu iznin verilmemesi halinde işveren para cezasına muhatap iken,üstelik talebi halinde kadın işciye bu izni verilmemesi halinde,işcinin "haklı fesih"yoluna gitmesi mümkün iken,bu hususlar çerçevesinde bu durumu(doğum sonrası ücretsiz izni sen)bu derece önemse,öbür taraftan son 120 gün hesabında dayanağı açık olmayan "ücretsiz izini"dikkate al ama dayanağı açık olan "doğum sonrası ücretsiz izni"dikkate alma!... bu ne saçmalık ya,bilen var ise lütfen açıklık getirsin ki öğrenelim.

Son düzenleme:
Bende ayni dusuncedeyim issizlik maasina basvuru yaparken alabilecegime kesin gozuyle bakiyordum ve bir o kadar da ihtiyacim vardi ama red aldigim an sok oldum dogum iznimi kullanip dondugumde isten cikarilmisim magdurum ve issizlik maasini hak etmiyorum 2 gundur bunu arastiriyorum ve nedeni kullanmis oldugum ucretsiz dogum izni cikiyor oylesine kullanilan ucretsiz izin kesinti sayilmiyor ama ucretsiz dogum izni kesinti sayiliyor cok sacma

Once ucretsiz dogum izni hakki veriliyor sonra da bu izni kullanmissin diye issizlik maasi verilmiyor o zaman boyle bi izin hakki taninmasin hem dogumdan sonra isten cikarilan calisanlarin dava acip buyuk tazminatlar kazanma hakki var dogum izninden sonra isten cikarilan calisan daima hakli ama bi issizlik maasini bile almaya hakki yok bu nasil is

Dogum iznime cikmadan once 600 gun ve uzeri primim yatmis olacak. (Son 3 yil icersinde)
Ancak isyerim maasimi dusuk gostermek gibi bircok isci hakkini gasp eden yasa disi islem sergilemekte. Gorunen o ki dogum iznim bittikten sonra isime son verecektir. Calisamadigim 122 gunun tazminati olan dogum tazminatini hemde ilk dogumum oldugu icin 600 tl olan dogum parasini alabiliyor muyum? Issizlik maasina basvurabilir miyim?
Ozetle hem dogum tazminati ve dogum parasi hemde issizlik maasi alabilir miyim?

Doğum tazminatı derken neyi kastettiğinizi anlamadım. Öyle bir tazminat yok. Doğum raporu ile ilgili olan doğum parasını alırsınız her şekilde. İşsizlik maaşına da başvurabilirsiniz eğer işveren tarafından çıkartılırsanız ve işsizlik maaşı için gerekli diğer şartları sağlıyorsanız.

merhaba, benimde danışmam gereken bir konu var. 3 buçuk yıldır sigortalı olduğum işyerinden doğum iznine 6 hafta kala işten çıkartılacağım. işsizlik maaşına başvurmayı düşünüyorum 10 ay boyunca çıkıyor. ancak bu süre içerisindede doğum parasını almak için ne yapmam gerekiyor. Rapor tarihinden önce tanıdık bir yerde 1 hafta sigortalı göstersem sonra tekrar çıkış verdirsem yeterli olurmu ve eğer böyle yaparsam işsizlik maaşım kesilirmi

Merhaba ben de şuan 16 haftalık doğum iznimdeyim ücretsiz izin kullanmayacağım ama rapor bitiş tarihinde is yerinin kuculmeye gitmesi nedeniyle işten çıkartılma ihtimalim var ihbar ve kıdem tazminatı dışında süt iznimle ilgili de ayrıca bir ödeme alma imkanım var mıdır?

Fesih işleminden sonra,
süt izni veya süt izni ücreti konusuna dair işçinin talebi,başka bir ifadeyle işverenin ücret ödeme yükümü doğmaz düşüncesindeyim.

merhaba bende işyerimde 3 bucuk yıldır çalışıyorum işyerimden doğum iznine çıkmak istiyorum doğum iznin bittikten sonra tazmnatlı çıkış istiyorum ama iş yerindekiler o sebeble çıkartmaz istifa diye çıkış yapılır büyük ihtimal bu konuyla alakalı bilgi alabilirmiyim doğum iznim bittikten sonra tazminatımı alarak çıkma hakkım varmı??

İşveren sizi çıkartmadığı sürece tazminat talep edemezsiniz. Yani kanuni olarak kendiniz işi bırakacağınız için alamazsınız tazminat. Ha işveren iyi niyetlidir uzun süredir çalışıyor vereyim tazminatını der o zaman anlaşarak çıkış olur ve alırsınız tazminat. Ancak bunun haricinde işveren sizi çıkartmayacağı için tazminat vermez.

Eşim doğum yaptıktan sonra 6 ay ücretsiz izin alıp bunun bitmesini müteakip istifasını verdiğinde ihbar süresi olan 8 hafta içinde hem 1.5 saat süt iznini hemde 2 saat olan iş arama iznini kullanabilir mi teşekkürler....

Eşim doğum yaptıktan sonra 6 ay ücretsiz izin alıp bunun bitmesini müteakip istifasını verdiğinde ihbar süresi olan 8 hafta içinde hem 1.5 saat süt iznini hemde 2 saat olan iş arama iznini kullanabilir mi teşekkürler....
Hesabınız, 8 hafta içinde ( kabaca 56 gün olarak kabul ederek) 112 saat iş arama izni + 84 saat süt izni= 196 saat iznimiz var, toplu kullandığımızda yaklaşık 1 ay önce işten ayrılabilir şeklinde ise, o konuda beklentinizi karşılamayabilir sonuç.
Süt iznini sadece işyerinde olduğu günler için kullanabilir, bu durumda toplu kullanılan iş arama izni süresince süt izni hakkı olmayacaktır.

Yok biz 8 hafta biifiil çalışıp günde 2+ 1.5 saat iş arama ve süt izni kullanmak istiyoruz bu mümkün müdür?

Merhaba Doğum izni sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım dilekçe vermiştim Buraya kadar sorun yok izin sonrası işrmdönmrk istedim ama 24 Temmuz'da beni 2 hafta beklettiler sonrasında işten çıkarıldığımı söylediler . Sorum şu 7 yıl çalıştım bu firmada 120 gün içinde 1 günlük raporum var ve bunu da şirket eksik gün olarak girmiş detaylandırma kısmında istirahat yazılmış. Bu şekilde olunca işsizlik maaşına başvursam alabilir miyim acaba.