Doğum İzni Sonrası İş Feshi ve İşsizlik Maaşı

Merhaba Doğum izni sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım dilekçe vermiştim Buraya kadar sorun yok izin sonrası işrmdönmrk istedim ama 24 Temmuz'da beni 2 hafta beklettiler sonrasında işten çıkarıldığımı söylediler . Sorum şu 7 yıl çalıştım bu firmada 120 gün içinde 1 günlük raporum var ve bunu da şirket eksik gün olarak girmiş detaylandırma kısmında istirahat yazılmış. Bu şekilde olunca işsizlik maaşına başvursam alabilir miyim acaba.

Eğer diğer şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz. İstirahat raporları son 120 günde kesinti sebebi sayılmıyor.

Merhaba tekrardan bir sorum daha olacak Doğum izni sonrası işten çıkarılma için ek 4 ay daha tazminat alınır diye bilgi okudum ama detayından emin değilim. Bilgilendirebilir misiniz. "C- EŞİT DAVRANMAMA TAZMİNATI

İş Kanunu’nun 5. maddesine göre, işveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz. İşveren işçiyi doğum yapmasından dolayı veya gebe kalmasından dolayı işten çıkarmış ise işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki tazminat talep edebilir. Bu tazminat, ihbar ve kıdem tazminatından ayrı bir tazminattır." mevcut tazminatıma ek 4 aylık daha mı talep etmeliyim

Doğum izninden sonra değil gebe kalınca ya da doğum yapmasından dolayı diyor ilgili maddede. Yani sen gebe kaldın ya da doğum yaptın ben bu yüzden seni işten çıkartıyorum demesi lazım. Siz doğum yapmışsınız , doğum iznini de kullanmışsınız bu sürede işveren sizi çıkartmamış. Doğum izni bittikten sonra çıkartırsa alamazsınız o tazminatı. Sadece kıdem ve ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

Merhaba benimde bi sorum olucakti 14.09.2017 de doğum iznine ayrilacagim ücretli doğum iznim bittiğinde ücretsiz doğum iznimi kullanmak istiyorum bu süre nin sonunda sirket süt iznini toplu olarak kullandiriyo 61 gün bütün bu izinleri kullanirsam is e donus tarihim 2018 eylül ayını buluyo ve 2018 ekim de iş yeri kapanma durumu var ben işsizlik maaş i alabilirmiyim

İşyeri kapanmadan önce iş başı yapmış olursanız veya ücretsiz izinde olursanız,hiç devamsızlık yapmadan sadece rapor-6 ay ücretsiz doğum izni ve devam eden ücretsiz izin şeklinde olursa;
doğum izninize ayrılmadan önce , işsizlik sigortasından yararlanabilmek için aranan 600gün prim ödeme ve son 120 gün kesintisiz prim ödenmesi şartlarını sağlıyorsanız,
işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz.

Merhaba ben 3 yıldır bir firmada kesintisiz çalışıyorum doğum iznine çıktım raporum bitti ve ücretsiz 6 ay iznimi aldım ücretsiz iznim bittiğinde iş yerim küçülme sebebi ile beni işten çıkarıcak işsizlik maaşı alabilir miyim ve 6 ay ücretsiz izin kullandığım için işsizlik maaşında kesinti olur mu yani daha mı az alırım rica etsem yardımcı olur musunuz

Merhaba ben 3 yıldır bir firmada kesintisiz çalışıyorum doğum iznine çıktım raporum bitti ve ücretsiz 6 ay iznimi aldım ücretsiz iznim bittiğinde iş yerim küçülme sebebi ile beni işten çıkarıcak işsizlik maaşı alabilir miyim ve 6 ay ücretsiz izin kullandığım için işsizlik maaşında kesinti olur mu yani daha mı az alırım rica etsem yardımcı olur musunuz

İşsizlik maaşı alma şartlarından biri işten çıkış tarihinden önceki son 4 ay kesintisiz prim ödenmesidir. Normal ücretsiz izinler kesinti sayılmıyor yani engel olmuyor işsizlik maaşı için ancak ücretsiz doğum izni kesinti sayılıyor. Yani 6 ay ücretsiz doğum izni kullanıp işten çıkarsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik maaşı alma şartlarından biri işten çıkış tarihinden önceki son 4 ay kesintisiz prim ödenmesidir. Normal ücretsiz izinler kesinti sayılmıyor yani engel olmuyor işsizlik maaşı için ancak ücretsiz doğum izni kesinti sayılıyor. Yani 6 ay ücretsiz doğum izni kullanıp işten çıkarsanız işsizlik maaşı alamazsınız.
Ücretsiz doğum izninin normal ücretsiz izinden farkı nedir?

İşsizlik maaşı alma şartlarından biri işten çıkış tarihinden önceki son 4 ay kesintisiz prim ödenmesidir. Normal ücretsiz izinler kesinti sayılmıyor yani engel olmuyor işsizlik maaşı için ancak ücretsiz doğum izni kesinti sayılıyor. Yani 6 ay ücretsiz doğum izni kullanıp işten çıkarsanız işsizlik maaşı alamazsınız
.
Eğer böyle ise bu durum yani Doğum sonrası ücretsiz izinin işsizlik ödeneğine bu denli etkisi hatalı,ilgili mevzuattan kaynaklanan bu durum yani bu yanlış düzeltilmeli.

Bir takvim yılı içinde 30 günden fazla ücretsiz izin kullanırsanız bu ücretsiz izin kullanılan günler için gss hesaplanıyor ve prim ödüyorsunuz. Ancak ücretsiz doğum izni olursa 6 ay boyunca gss istenmiyor.

Bahsetmek istediğim nokta ikisinin işsizlik maaşı hakederken ki farklılığı?

Son 120 günde kesinti sayılmayan haller
Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

1. Hastalık, 2. Ücretsiz izin, 3. Disiplin cezası 4. Gözaltına alınma, 5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, 6. Kısmi istihdam, 7. Grev, 8. Lokavt, 9. Genel hayatı etkileyen olaylar, 10. Ekonomik kriz, 11. Doğal afet,

Nedenleriyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

Bu kesinti sayılmayan haller içerisinde ücretsiz doğum izni bulunmadığı için ücretsiz doğum izni kesinti sayılıyor ve maaş bağlanmıyor.

Son 120 günde kesinti sayılmayan haller
Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

1. Hastalık, 2. Ücretsiz izin, 3. Disiplin cezası 4. Gözaltına alınma, 5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, 6. Kısmi istihdam, 7. Grev, 8. Lokavt, 9. Genel hayatı etkileyen olaylar, 10. Ekonomik kriz, 11. Doğal afet,

Nedenleriyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

Bu kesinti sayılmayan haller içerisinde ücretsiz doğum izni bulunmadığı için ücretsiz doğum izni kesinti sayılıyor ve maaş bağlanmıyor.

Birkaç gün önce İşkurdan telefonla bu konuyla alakalı bilgi istediğimde bana olacağını söylediler o yüzden detaylı soruyorum. İşlemin sonucunu da paylaşırım. Selamlar

İşverenin aylık bildirgelerde bildirdiği eksik gün kodu önemli. 21 diğer ücretsiz izin yaparsa alırsınız 19 ücretsiz doğum izni yaparsa alamazsınız. Daha önce bir arkadaş bu yüzden alamamıştı forumda. Başvuru yapın bakalım sonucu bizimle de paylaşın.

Merhabalar ;
Öncelikle vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.
6,5 yıllık iş yerimden doğum yaptığım gerekçesiyle işten çıkarılacağımı iznim bitmeden telefon ile ilettiler.Kıdem ve ihbar tazminatlarımı ödeyecekler.Çıkışımı raporum biteceği gün yapacaklar.Bu işlemden sonra doğan haklarımı öğrenebilir miyim?Eksik günüm yok sadece hamileliğimin başından 5 gün raporum var.

Tazminatlarınızı ödeyeceklermiş zaten. Kullanmamış olduğunuz yıllık izin hakkınız varsa onun parasını da alabilirsiniz. Çıkış olduktan sonra işsizlik maaşı için başvurarak işsizlik maaşı bağlatabilirsiniz.

Bir de 30 gün içinde işe iade davası açma hakkınız var.

Kuvvetle muhtemel kazanacağınız bir dava olur.

İşverenin aylık bildirgelerde bildirdiği eksik gün kodu önemli. 21 diğer ücretsiz izin yaparsa alırsınız 19 ücretsiz doğum izni yaparsa alamazsınız. Daha önce bir arkadaş bu yüzden alamamıştı forumda. Başvuru yapın bakalım sonucu bizimle de paylaşın.

Kişiye işsizlik maaşı bağlandı.

Alla alla başka bir arkadaş bu sebep yüzünden alamamıştı. Acaba eksik gün kodunu ücretsiz izin olarak mı gösterdiler ?