Doğum Yapan Kadın İşçinin Süt İzni Ne Şekilde Hesaplanmalıdır?

Merhabalar,
Süt izni ile ilgili sormak istediğim konu hakkında arama yaptım ancak herhangi bir şey bulamadım,
Süt izni ile ilgili kanunda Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır. denilmektedir,

İşçi doğum yaptıktan 4 ay sonra işyerimizde çalışmaya başlıyor, dolayısıyla işe başladığı günden itibaren süt iznini kullanmaya başlıyor. Ancak bu işçinin işe girdikten sonra kullanamadığı süt izinleri de var, dilekçe ile bu günlerin hesaplanıp toplu olarak kullandırılmasını talep ediyor.
Benim sormak istediğim konu şu:
İşçi hafta içi işe geldiği güne göre mi süt iznini hak etmektedir? yani bir hesaplama yapmamız gerektiğinde takvime göre mi süt izinlerini hesaplamalıyız? haftanın 6 günü için günde 1,5 saat gibi mi... yoksa işçinin işe geldiği günlere göre mi hesaplamalıyız?
İşçiler için tutulan çalışma çizelgesine baktığımda bu işçinin haftanın 5 günü çalışmadığını görüyorum, böyle bir durumda takvimde işgünü sayılan ama çizelgede gelmediği görülen günler için süt izni hesaplamak ne kadar doğru olur?

Ynt: Doğum yapan kadın işçinin süt izni ne şekilde hesaplanmalıdır?

çalıştığı günlerde ve günde toplam 1,5 saat olarak uygulanır. bu izinde amaç çalışma saatleri içine gelen zamanda annenin çocuğunu emzirebilmesini sağlamaktır.

Ynt: Doğum Yapan Kadın İşçinin Süt İzni Ne Şekilde Hesaplanmalıdır?

Sizin bu işçi bayağı uyanık galiba, sizi bile açık olan bir konuda tereddüde düşürebildiğine göre. Ben olsam firmanızda pazarlama departmanı varsa orada değerlendirirdim kendisini. )))

kendisi zaten bu departmanda çalışıyor :)
selamlar...

Süt izinleri çalışılan her gün için günlük 1.5 saatdir. Toplu olarak kullanılması mevzuata ters düşer, Ya sabahları 1.5 saat geç gelmek sureti ile yada akşam 1.5 saat erken çıkmak sureti ile kullandırılabilir.

İşçiye de zaten sizin dediğiniz şekilde süt iznini kullandırdık ancak bazı nedenlerden dolayı kullanamadığı izinleri oldu. O da bunları toplu olarak kullanmak istediğini söyledi, bizde kabul ettik. Sonuçta süt izninin nasıl kullanılacağını işçi kendisi karar veriyor ve buna göre talep ediyor.bu konuda bir sıkıntım yok,
benim amacım işçiye eksik yada fazla süt izni kullandırmamak.

Sayın Kaynakçağdaş ben personelin talebini kabul ettiğinizi yeni gördüm. Eğer siz işveren veya vekili olarak uygun gördükten sonra, işçinize istediğiniz kadar her türlü izini verebilirsiniz. Buna kimse karışamaz. Ancak bu süt izni meselesinde, çalışılmayan günler için süt izni hakkı talep edilip bunların çalıştığı günlerde kullanılmak istenmesi kesinlikle kanuni bir talep değildir. Siz bunu kabul etmekle kanunen hakkı olmayan bir şeyin, hak olduğunu kabul etmişsiniz. İşçinin karar vereceği mevzu, çalıştığı gün için hak ettiği 1,5 saat süt izninin o günün hangi diliminde, tek seferde mi yoksa parça parça mı kullanılacağına ilişkindir.
Valla şakayla karışık sizin personelin uyanıklığından ve pazarlama yetneğinden bahsettim ancak, bu tür; hep kendine yontmayı seven insanlardan uzun vadede fayda gelmez. İşveren tarafının iyi niyetini suistimal görüyorum ben burada. Neyse aslında çok bile uzattık bu konuyu. Kısaca çalışılmayan günlerin süt izni diye bir şey yok kardeşim. Selamlar.

Sevgili forumcular kusura bakmayın...Sorduğum soruyu tekrar okuyunca farklı anlamlara çekilebildiğini farkettim. İşçinin talep ettiği izin hakkı işe girmeden önceki günlere ait değil, çalıştığı gün içerisinde kullanamadığı iznine ait.
Yani diyelim ki işçi bir hafta boyunca hiç süt izni kullanamadan çalışıyor, daha sonra bir bakıyor ki çalıştığı ve süt iznini kullanamadığı süreler birikmiş, 22,5 saate denk geliyor, bize dilekçe verip bu 22,5 saati 3 gün olarak kullanmak istiyorum diyor, ama kişinin kullanamadığı süt iznini ben hesaplıyorum bakıyorum 19,5 saat yapıyor.Ben çalışma çizelgesinde geldiği günlere göre hesaplıyorum, ama o takvim gününe göre hesaplamış, yaptığımın doğru olduğunu düşünüyorum ama yine de bir sorayım dedim bu işçi gibi takvime göre hesaplamak ne kadar doğru olur diye... umarım şimdi daha açıklayıcı olmuştur,
saygılar...

Şimdi oldu Sayın Kaynakçağdaş. Benim anladığım; aslında sizin işyerinizin yaptığı bir haksızlık var. Kanunen kullanması gereken izni personelinize kullandırmıyorsunuz, sonrada toplu kullandırıyorsunuz. Bir kere süt izninin işçinin rızasıyla da olsa kullanılmaması söz konusu olmadığı gibi, kullanılmayan süt izninin devride mümkün değil. Mevzuatta böyle bir şey yok. Bu işçinizle kendi aranızda belkide işin gereği olarak bulduğunuz bir yöntem. Özet olarak tekrar edersek süt izni çalışılan günedir. Selamlar.

arkadaşlar merhaba,

bu süt izni kullanacak olan arkadaşın üzerine fazlaca gitmiyor musunuz. Bakın benim evim kağıthane'de ve işyerim dudullu des san sitesinde. ve de buraya vesait yok. ben 8 aylık hamileyim. biraz da kendi vicdanınızı ortaya koyun. ve bir kimse hakkında yorum yaparken hakaret etmeyin lütfen. arkadaş size soru soruyor. siz konu değil kişi hakkında yorum yapıyor sunuz. hiç yakıştıramadım. lütfen forum kurallarına uyalım.

Allah Allah, sayın Umut nerde, kim, kime hakaret etmiş? alıntı yapında bizde hatamızı farkedelim. Senin yazından önceki yazıyı okursan anlayışlı davranılıyormu davranılmıyormu anlarsın. Bu konu iyice körler sağırlar birbirini ağırlar durumuna döndü artık.

arkadaşlar konu çok uzadı ya, )))
kısaca özetleyelim ; )

(bu arada kerimcanikli arkadaşın hakaret ettiğini görmedim. Sadece latife yaptı. Konuyu saptırmayalım lütfen.)

Bu bayan arkadaş, haftanın 6 günü çalışıyor fakat takvim hesabı yaptığında 7 gün çıkıyor. Çünkü bir hafta 7 gün )
demek ki yanlış yapıyor. Haftanın kaç günü çalışıyorsa o kadar hakedicek. 4 gün geldi ise 1,5 X 4 gün = 6 saat hakedicek.

iyi çalışmalar

Bu arada form kurallarına uyumsuzluk varsa Sayın Tamer Başkan kesinlikle böyle birşeye izin vermez.
İçiniz rahat olsun.