Dönem Karı Vergi ve Yasal Yükümlülükler Karş

merhabalar
2006 yılı bilançosunda dönem karı veya zararı hesabından dönem karı vergi ve diğer yasal yükümlükler karşılığı ayrılmamış. dönem kar veya zararı 500 ise %20 kurum vergisi olan 100ytl düşülmemiş gene aynı meblağ olan 500 dönem net karı denilmiş. 2007 hesaplarında 2006 yılı kurum vergi tahakkuk yevmiye kaydı ile 2006 yılı dönem net karını düzeltme yevmiyesi konusunda yardımınızı bekliyorum. ben mantıklı bir kayıt bulamadım
teşekkürler iyi çalışmalar

Ynt: dönem karı vergi ve yasal yükümlülükler karş

Bence yapılacak düzeltme kaydı

01,01,2007 DÜZELTME FİŞİ

692 100
691 100

590 100

580 geçmiş yıl zararı 100

Bana göre bu kayıt daha mantıklıdır.Tabi diğer meslektaşlarında bu konudaki görüşlerini bekliyorum.İyi çalışmalar...

ikinci yaptığım kayıt pekde doğru olmazdı sanırım
Galiba en doğrusu
01/01/2007 düzeltme fişi

592 Dönem Net karı 100
691 V.ve Diğ.Yasal Yük Karş. 100

Sadece bu kayıtı yaparsak daha doğru olur sanırım...

teşekkürler fakat 2006 yılında karşılık yok.ayrılmayan bu karşılığı 2007 de dönem zararı olarak gösterebilir miyim . göstersem bile kaydın devamını getiremiyorum.

Ynt: Dönem Karı Vergi ve Yasal Yükümlülükler Karş

bahar* ' Alıntı:
merhabalar
2006 yılı bilançosunda dönem karı veya zararı hesabından dönem karı vergi ve diğer yasal yükümlükler karşılığı ayrılmamış. dönem kar veya zararı 500 ise %20 kurum vergisi olan 100ytl düşülmemiş gene aynı meblağ olan 500 dönem net karı denilmiş. 2007 hesaplarında 2006 yılı kurum vergi tahakkuk yevmiye kaydı ile 2006 yılı dönem net karını düzeltme yevmiyesi konusunda yardımınızı bekliyorum. ben mantıklı bir kayıt bulamadım
teşekkürler iyi çalışmalar

Sevgili forumdaş

ben bir şey sormak istiyorum peki 2006 yılında ödenen geçiçi vergilerin muhasenbe kaydı varmı çünkü
691 hesabın karşılıgında çalışacak 370 hesap tan bunu mahsup yapacaksın bence zarara atmak yerine düzeltme kaydını 2007 hesabın başına yapmak doru olur.

Saygılar

ferhat bey
2006 yılı defter kayıtlarında 690 dönem karı ve zararı kaydına gelindikten sonra 690 nolu hesap 692 hesabı ile kapatılmış. 692 nolu hesapta doğrudan 590 nolu hesaba atılmış. yani 370 ve 691 ile igili herhangibir kayıt yok. 2006 yılı dönem karından vergi ve karşılıklar ayrılmamış. geçici vergilerle ilgilide herhangibir kayıt yok. bu nedenle 2006 bilançosunda bu hesaplar görünmüyor.
2007 yılı açılış fişini kaydettikten sonra 2006 yılı 4.dönem kurum geçici vergisi ile 2006 yılı kurumlar vergisi tahakkuk kaydını oluşturamıyorum. 2006 yılı dönem net karıda yanlış. ben 2007 yılı açılış fişinden sonra dönem net karını düzeltebilir miyim. yukarıdaki sorunlarımı nasıl halledebilirim. en kestirme yol 2006 yılı bilançosunun düzeltilmesi ama. diğer muhasebeci inceleme olayından sakındığı için düzeltmiyor. doğru şekilde yapılması gereken ne acaba .
yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar

bahar* ' Alıntı:
ferhat bey
2006 yılı defter kayıtlarında 690 dönem karı ve zararı kaydına gelindikten sonra 690 nolu hesap 692 hesabı ile kapatılmış. 692 nolu hesapta doğrudan 590 nolu hesaba atılmış. yani 370 ve 691 ile igili herhangibir kayıt yok. 2006 yılı dönem karından vergi ve karşılıklar ayrılmamış. geçici vergilerle ilgilide herhangibir kayıt yok. bu nedenle 2006 bilançosunda bu hesaplar görünmüyor.
2007 yılı açılış fişini kaydettikten sonra 2006 yılı 4.dönem kurum geçici vergisi ile 2006 yılı kurumlar vergisi tahakkuk kaydını oluşturamıyorum. 2006 yılı dönem net karıda yanlış. ben 2007 yılı açılış fişinden sonra dönem net karını düzeltebilir miyim. yukarıdaki sorunlarımı nasıl halledebilirim. en kestirme yol 2006 yılı bilançosunun düzeltilmesi ama. diğer muhasebeci inceleme olayından sakındığı için düzeltmiyor. doğru şekilde yapılması gereken ne acaba .
yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar

Sevgili forumdaş bahar

olayı şimdi baştan toparlayalım birinci yol (ve en doğru yol) muhasebeci inceleme olayından sakındığı için diye bir neden olamaz 2006 yılı için kayıtların düzeltilip beyanname verilmesi ikici yol ise (bırakalım herhangi bir incelemede vergi dairesi yakalasın yolu yanlış ama)2006 yılının geçici vergi kaydını 2007 hesap yılının başına yapın daha sonra olması gereken doğru kayıtları 2007 hesap yılının başına yaparak kayıtlarınınzı düzeltin.2006 yılının dönem karıda yanlış derken neyi kastediyorsunuz.gelir veya gider hesaplarından birtanesi 690 hesaba atılmasımı unutulmuş yoksa ticari kara k.k.e.g mi eklenmemiş biz yinede bize göre yapılması gereken kayıtları yapalım 2006 yılı karının doğru olduğunu varsayarak

_________________/_________________
193

360

2006 yılında ödenen geçici vergiler
________________/_______________

371

193

geçici vergilerin ilgili hesaplara virmanı

______________/______________

590

691

692

_______________/_______________________

bu yukarıdaki kayıt bana göre bir düzeltme maddesidir ve dogrudur.Çünkü sorunuzda 692 hesaptan karşılık ayrılmadan doğrudan
590 hesaba atılmış diyorsunuz.(burda vergi karşılığı ayırıken k.k.e.g gözönünde tutun)

daha sonra

_____________________/______________________
691

370
2006 yılı vergi karşılığı
____________________/______________________
370

371

360
vergi karşılık hes.peşin vergi mahsubu ve öd.vergi
__________________/_____________________

en son kayıt

___________________/______________
692

590
__________________/____________

2006 yılı dönem net karı

SAYGILAR
FERHAT

2006 yılının kendi içinde yapılmayan her türlü düzeltme afaki kalır bence. Yoksa, ferhat beyin yaptığı gibi bir takım hesaplar açıkta kalabilir. ilk kayıtta 193-360 hesapları kullanmış daha sonra 360 hesap her hangi bir şekilde kapanmamış. Oysa ki yevmiye kaydının açıklamasında 2006 yılında ödenen vergiler diyor, bu şekilde olursa, 360 hesapda hala ödenmesi gereken vergiler olduğu sanılıyor. Bilançonun sağlığını etkileyecek bir husustur bu.

Fikrimce, bırakın incelemeden korkmayı ve düzeltme kayıtlarını 2006 yılı içinde yaparak bilançonuzu doğru bir şekilde verin.

Son karar elbette sizin,

iyi çalışmalar.

engat ' Alıntı:
2006 yılının kendi içinde yapılmayan her türlü düzeltme afaki kalır bence. Yoksa, ferhat beyin yaptığı gibi bir takım hesaplar açıkta kalabilir. ilk kayıtta 193-360 hesapları kullanmış daha sonra 360 hesap her hangi bir şekilde kapanmamış. Oysa ki yevmiye kaydının açıklamasında 2006 yılında ödenen vergiler diyor, bu şekilde olursa, 360 hesapda hala ödenmesi gereken vergiler olduğu sanılıyor. Bilançonun sağlığını etkileyecek bir husustur bu.

Fikrimce, bırakın incelemeden korkmayı ve düzeltme kayıtlarını 2006 yılı içinde yaparak bilançonuzu doğru bir şekilde verin.

Son karar elbette sizin,

iyi çalışmalar.

Sevgili Forumdaş

360 hesap tabiki açıkta kalmaz 2006 yılının ödenen geçici vergileri bir şekilde kapatılmıştır bu kasa olabilir banka olabililr v.s.
onun için o hesabında düzeltmesi yapılacağı kesindir.Üstüne üstelik ''2006 yılının kendi içinde yapılmayan her türlü düzeltme afaki kalır cümlesi ne demek anlamadım o zaman her ilgili yılda yalan yanlış işlemler yapılsın o yanlışlarda kendi yılında afaki kalsın
onun için bu mantıkla gidersen önümüzdeki yılda uygulanacak örtülü sermaye ve ıfrs uygulamsında aynı mantıkla gidersin

Saygılar
FERHAT

bilgilerinizi paylaştığınız ve yardımlarınız için teşekkürler.

2006 yılını ben kayıt etmiş olsaydım eğer böyle bir hata olmazdı.böyle bir hatayı yapsaydım 2006 bilançosunu düzeltirdim.ki bu başka bir muhasebecinin düzenlemiş olduğu bilanço.
ve diğer muhasebeci bu duruma kayıtsız kaldığı için artık 2007de düzeltme işlemleri yapabilirim demekki anladığım kadarıyla.
iyi çalışmalar.

193
360
2006 yılının 3 dönem ödenmeyen k.gv.si açlıştan sonraki kayıt

590
370
2006 yılının kurum vergisi kadar dönem net karını direk düşürdüm.

371
193
2006 yılının 3.dönem ödenen k.geçici vergisi

193
360
2006 4.dönem k.geçici vergi tahakkuk kaydı

371
193
4,dönem k.geçici verginin ödenmesi

360
193
ödenmeyen kurum geçici vergilerin terkini 1 nisan 2007

370
371
360
2006 yılı kurumlar vergisi tahhakkuk kaydı.

bu şekilde 691 li hesapları kullanmadan kaydettim. 2006 yılı bilançosu düzeltildiği takdirde 2007 yılı defter kayıtlarında bir düzeltmeye gerek kalmayacak.2006 yılı açlış fişinden geliyormuş gibi açılış fişinden sonra bu şekilde düzetlme kayıtları yaptım. yaptığım kayıtları yardımınızdan dolayı paylaşmak istedim. umarım doğrudur. teşekkürler

Sn. Ferhat, size de ufrs ve örtülü sermayede başarılar dilerim.