E-Ticaret, Gittigidiyor Üzerinden Satışlar Ve Muhasebelendirilmesi Hk.?

Arkadaşlar Merhabalar,
Ben gittigidiyor ve benzeri sitelerden e-ticaret yapıyorum. Sorum 2 kısımdan oluşuyor.
1.Kısım: İnternet üzerinden geçtiğimiz 6 ay içinde bir kısım satış yaptım ancak vergi kaydım vs. yok. Bir işim var, ek iş olarak bu işi yapıyorum. Satışlarda ben yurtdışından bir firmayla anlaşıyorum. Onun ürünlerini internete koyarak Türkiye deki müşteri aldığı zaman müşterinin adına kargo yaptırıyorum. Ben hiç ürüne karışmıyorum. Aradan sadece komisyon alıyorum, ürün Türkiye ye benim değil müşterinin adıyla geliyor. Bu ürünlerin aralığı 8-20 dolar arası olduğu için her ürün numune kaydıyla geliyor. Bir ithalat işlemi yok yani. İşlerim büyüyor ve ben geçmişe yönelik kazançlarımı vergilendirmek istiyorum. Vergi dairesine gidip durumu anlatmalı mıyım yada nasıl bir yol izlemeliyim?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
2.Kısım: Bundan sonraki satışlarım içinde başkası adına bir şahıs şirketi kurarak bu satışlar üzerinden vergi verip fatura kesmek istiyorum ancak çevremde 3-4 mali müşavire sordum farklı farklı cevaplar verdiler. Tekrar hatırlatıyorum ürünü alırken benim adım sadece e-ticaret sitesinde geçiyor, başka hiçbir yerde geçmiyor.
Bazı mali müşavirler benim aracılık yaptığımı ve komisyon faturası düzenleyebileceğimi söylüyor.
Kimi ise bu satışlarda kdv doğduğunu ve eğer beyan etmezsem devletin kdv kaybı olduğunu söylüyorlar ancak onların tıkandığı nokta ben ithalat yapmıyorum, ürünlerin bedelleri az olduğu için ithalat kaydı ve gümrük girişi yok.
Yani tamamen bir çıkmazdayım. benim durumumda olan birçok arkadaş olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu etraflıca toparlayıp tutarlı yanıt verecek arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.
saygılarımla

Ynt: E-ticaret, gittigidiyor üzerinden satışlar ve muhasebelendirilmesi hk.?

Burada müşteriden alınan para kimin hesabına geliyor?
Ya da sizin hesabınıza para, müşteriden mi? gittigidiyordan mı? yoksa yurtdışındaki firmadan mı? geliyor?
Bir de yurtdışındaki firmaya ödemeyi kim yapıyor?
Yani kısacası para trafiğide burada önemli?

Merhabalar
Öncelikle yanıtınız için teşekkürler, para trafiği şu şekilde.
1-Alıcı ürünü gittigidiyorda görüyor ve ödemeyi yapıyor, para gittigidiyorun havuz banka hesabına geçiyor.
2-Ben yurtdışındaki tedarikçime ödeyerek ürünü direk Türkiye deki alıcıma kargo yaptırıyorum.
3-Alıcı ürünü teslim aldığında gittigidiyordan onaylıyor ve gittigidiyor parayı -komisyonunu keserek-benim hesabıma yatırıyor...

Bu konuyu çok araştırdım ama bulamadım, umarım siz çözersiniz.
Nazik cevabınız için şimdiden teşekkürler

Bulamayacak birşey yok ki sizin anlatımınıza göre,
Öncelikle firma kurmanız lazım,
Faturanızı yurt dışında ki (veya yurt içi farketmez) satıcı firmaya komisyon fatusı olarak kesmeniz lazım.
Buna göre de ordan banka hesabınıza kestiğiniz faturaların bedeli gelmelidir.

Yurtdışındaki firma faturayı kime kesiyor peki?
Sizemi yoksa malı satın alan sizin müşterinize mi?

Şahıs firması kurdum diyelim, bu ürünlerin ithalat kaydı vs. yok. Hiçbir şey anlamadım dersem çok ayıp etmiş olmam değil mi :( Bu satışların tutarları küçük, satışlar birer birer ama satış sayısı fazla ve yurtdışında 8-10 ayrı firmadan alım yapıyorum. Ürünlerin en büyüğünün bile değer 15 dolardan fazla olmadığı için yurtdışındaki firma müşterime numune bedeli yazıp gönderiyor, bazılarına fatura bile koymuyor...

Yurtdışındaki firma faturayı müşterime kesiyor ama dediğim gibi rakamlar ufak, 8-15 dolar arasında ve birer birer olduğu için takibini yapmak çok zor ve açıkçası işin içinden çıkamıyorum bir türlü :(

Yurt dışındaki firma size komisyon ödemesi yapmak için fatura istiyormu?
Eğer istemiyosa iş de devamlı değilse , bir süre kaçak çalışabilrisniz. Yoksa firma kurmanız gerekecek fatura kesmek için.

İstemiyor ama yurtdışındaki 7-8 firmayla geçtiğimiz 6 ay boyunca toplam 35.000 lira ciro yapmışım, hesabıma %10 kesintiyle 31.500 lira gibi toplam bir para geçmiş. ileride denetleme vs. olursa hesabını veremeyeceğim bir rakam bu. Bu işi faturalı yapmak istiyorum ama çözümünü bir türlü bulamadım.
Bana yurtiçinden fatura bul, yurtdışını hiç karıştırma, giriş çıkış yap resmiyete de dökmüş olursun dediler ama mantıklı gelmedi çünkü fiyasada bir sürü sahte fatura kesen kişiler var...ne yapacağımı bilemiyorum gerçekten.

Radara takılmanız an meselesi bir an önce resmiyete kavuşturmanız sizin yararınıza olur. Bana göre yaptığınız iş özünde komisyonculuk. Resmiyetinizi başlatın. Size aracılık eden firmalar zaten komisyon faturası kesiyorlardır.
Şöyle bir yol izlenebilir.
1- Vatandaş internet üzerinden ürünü 100,00TL satın aldı, aracı site size 90,00TL ödedi 10,00TL komisyon faturası düzenleyecek sizin adınıza.
2- Siz yurtdışına ürün için 60,00TL gönderdiniz. Yurt dışındaki firmaya 40,00TL'lik komisyon faturası düzenlersiniz.

Sayın redice' nin dediği yol sizin için şuanda en uygun olanıdır.

Ancak benim fikrimce siz ilk adımda yani vatandaş ile sizin buluştuğunuz noktada, gittigidiyor da; "vatandaş" ile "sizi" buluşturduğu için gittigidiyor aracı konumda.

Siz ise ikinci durumda yani yurtdışı ile vatandaşı buluşturmuyorsunuz.Vatandaş sizi tanıyor, malı sizden istiyor.Siz ise malı yurtdışından satın alıyor müşteri kendi adınıza göndertiyorsunuz.
Bence burada yurtdışındaki firma faturayı size kesip kargoyu müşteri adresine yapabilirse daha iyi olur.Sizde faturanızı müşteriye keser, isterse ulaştırırsınız. Yurtdışına komisyon faturası kesmenize gerek kalmaz.
Yada yurtdışından ürün size gelecek direk, kestiğiniz faturası ile birlikte müşterinize göndereceksiniz.

Bu şekilde emniyetli bir ticaret yapmış olursunuz.

Diğer konu ise, ürünlerin tek tek yurtdışından gelip, gümrük vergisi olmadan posta ile ulaşması vergi dairesi açısından problem olacağını sanmıyorum.
Hatta gidip yurtdışından ithalat yapsanız daha iyi olur, maliyeti de düşürürsünüz.

İyi günler.

Yurtdışından kendi adıma fatura alma konusunda şöyle bir sorun var. Ürünleri kendi adıma almadığım için yurtdışındaki firma müşterimi muhatap biliyor, onun adresine ürünü gönderiyor, ürünü ben görmüyorum.
Ben ödemelerimin hepsini paypal üzerinden yapıyorum, bunu nasıl muhasebeleştirebilirim?

Diyelim ki yurtdışından direk kendime fatura kestireceğim, sitede ürünleri teker teker satıyorum ama yurtdışından adıma mesela 100 adetlik tek fatura alsam ithalat kaydı olmadığı için sorun olur mu acaba?
Mal faturası kesip ithalat yapmaktansa böyle tek tek çalışmak çok daha avantajlı benim için.
Komisyon faturasını yurtdışındaki firmaya kesersem işin içine ithalat vs. girmeyecek mi?Biraz daha sıkıntılı değil mi bu durum?
İşi bir türlü çözemiyorum :(

hocam merhaba.. ben aynı işi yapıyorum.. Komisyon faturasını müşteriye keseceksiniz.. Bu arada 1 yıl geçmiş. Siz herhangi bir çözüm bulabildiniz mi yaptığınız işe? Benim bazı fikirlerim var ama yurt dıiından numune olarak birer birer ülkeye giren ürünlerin vergi dairesi açısından sorun olup olmayacağı konusunu bir türlü çözemedim. Herkes bu konuda yanıtsız. Siz bir çözüm bulabildiniz mi?

gitti gidiyor mali süreç

Gitti gidiyorda yaptığınız işlemler bulunduğunuz andan 5 yıl öncesine kadar süreç için sorun yaratır.Bunun sebebi de mali açıdan yaptığınız her işlemin 5 yıl süresince denetime tabi olunabilirliğidir. Gerçekleştimiş olduğunuz işlemler olduğu gibi hatalı. dönem dönem maliye gitti gidiyordan üyelerin yaptığı işlemlerin listesini ister. Her kurum bu bilgileri vermek zourndadır. En son 2010 yılında neredeyse tüm üyeler işlem başına çok yüklü miktarlarda cezalar yemişlerdi.
Öncelikle yurtdışından kayıtsız giren bir ürünü satamazsınız.İthalat ihracat yetki ve işlem belgelerinizle usulüne uygun olarak alım satım yapabilirsiniz. Ancak kendiniz kullanmış ve 2. el olarak yeniden elden çıkarma gibi bir seçeneğiniz olabilir.İkinci el ürünlerinizi de makbuzlaştırma zorunluluğunuz var. Tüm bu yazdıklarım prosedür ve kayıt içi.Bunun dışında yapılan her hamle kayıt dışı.Şansınız varsa ve herhangi bir denetime denk gelmezseniz yıllar içinde unutulup kaynar gider.Bol şans.

Arkadaşlar Merhabalar,
Ben gittigidiyor ve benzeri sitelerden e-ticaret yapıyorum. Sorum 2 kısımdan oluşuyor.
1.Kısım: İnternet üzerinden geçtiğimiz 6 ay içinde bir kısım satış yaptım ancak vergi kaydım vs. yok. Bir işim var, ek iş olarak bu işi yapıyorum. Satışlarda ben yurtdışından bir firmayla anlaşıyorum. Onun ürünlerini internete koyarak Türkiye deki müşteri aldığı zaman müşterinin adına kargo yaptırıyorum. Ben hiç ürüne karışmıyorum. Aradan sadece komisyon alıyorum, ürün Türkiye ye benim değil müşterinin adıyla geliyor. Bu ürünlerin aralığı 8-20 dolar arası olduğu için her ürün numune kaydıyla geliyor. Bir ithalat işlemi yok yani. İşlerim büyüyor ve ben geçmişe yönelik kazançlarımı vergilendirmek istiyorum. Vergi dairesine gidip durumu anlatmalı mıyım yada nasıl bir yol izlemeliyim?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
2.Kısım: Bundan sonraki satışlarım içinde başkası adına bir şahıs şirketi kurarak bu satışlar üzerinden vergi verip fatura kesmek istiyorum ancak çevremde 3-4 mali müşavire sordum farklı farklı cevaplar verdiler. Tekrar hatırlatıyorum ürünü alırken benim adım sadece e-ticaret sitesinde geçiyor, başka hiçbir yerde geçmiyor.
Bazı mali müşavirler benim aracılık yaptığımı ve komisyon faturası düzenleyebileceğimi söylüyor.
Kimi ise bu satışlarda kdv doğduğunu ve eğer beyan etmezsem devletin kdv kaybı olduğunu söylüyorlar ancak onların tıkandığı nokta ben ithalat yapmıyorum, ürünlerin bedelleri az olduğu için ithalat kaydı ve gümrük girişi yok.
Yani tamamen bir çıkmazdayım. benim durumumda olan birçok arkadaş olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu etraflıca toparlayıp tutarlı yanıt verecek arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.
saygılarımla