Gittigidiyor Faturaları

Merhabalar,

Ben gittigidiyordan satış yapıyorum. sattığım ürünlerin meblağları düşük 3 ila 25 TL arasında değişiyor ancak günlük yeri geliyor 30-40 satışım oluyor. Bunları faturalandırırken ürünler çok çeşitli olduğu için muhtelif ürünler olarak 20-30 kaç adetse hepsi için tek fatura kesiyorum. Faturayı da para transferi gittigidiyordan geldiği için para transferiyle aynı meblağı tutturarak gittigidiyora kesiyorum

Mali incelemeye tabi olsam bu yaptıklarım sorun olur mu?

Ynt: Gittigidiyor Faturaları

Siz satış yaptigniz kisilere neden fatura kesmiyorsunuz ? Gitti gidiyor size ürünün tutarından keserek ödeme yaptıgı İcin size komisyon faturası kesmiyor mu ?

Gg' de bu fatura olayı çok sorun oldu, önceden fatura vs. yoktu, herkes istediği kadar malı satıyor, kimse soru sormuyordu, maliye gg' yi incelemeye aldı, gg' de biz komisyon karşılığında fatura kesiyoruz, gerisine karışmayız dedi ve kendini kurtarmak için, kayıtlarını kullanıcı bilgilerini vs. maliyeye açtı.
Maliyenin incelemeleri sonucunda da faturasız işlem yapan bir çok kişinin başı ağrıdı.

Sizin için söylenecek ise, belki maliyeyi vergi kaybına uğratmıyorsunuz ancak, usul yönünten hatalar yapıyorsunuz.
-Her kargo yaptığınız ürün ile birlikte fatura kesip göndermelisiniz.(İrsaliyeli fatura).Ürünü kime kestiyseniz ona fatura etmelisiniz.Gg' neden fatura ediyorsunuz, gg gider yönünden avantajlı olur üstelik.Hepsine tek fatura kesmeniz hatalıdır.Her bir fatura için usulsüzlük cezası yersiniz.
Kaş yapayım derken göz çıkartırsınız.

Kolay gelsin.

Haklısınız ancak bana her gün gg den düzenli olarak para transferi geliyor transfer açıklamasında da gittigidiyor A.Ş den vs yazıyor. Yarın bir gün başım ağrımaması için bende gg ye kesiyorum. Ayrıca dediğim gibi ürünlerin meblağları çok düşük ortalama 5-10 TL tek tek fatura kesmeye kalksam çok zaman alıyor.

Acaba fiş kesip alıcılara yollasam yarın bir gün denetim olursa fiş kestiğimi ispatlaya bilir miyim?

Yaptığınız uygulama yanlış, yukarıdaki mesajımda olması gerekeni anlattım.Çok zaman alıyor diye tek fatura kesmeniz ve para gg' den geliyor diye ona kesmeniz ise çok yanlış, maliyeye derdinizi anlatamazsınız.
Fiş kesmek ise, ispat açısından sıkıntıya yol açar.

Her sattığınız ürünün üstadın dediği gibi fişini kesin gönderin

ürünlerinizin satış fiyatı- komisyon tutarı= hesabınıza gelen tutar

aradaki komisyon gideriniz için gitti gidiyordan fatura isteyin

mali müşavirinize sorun size yardımcı olacaktır.

Toptan kesemezsiniz çünkü ürünleri ayrı ayrı kişilere satıyorsunuz

merhaba soyle bir sorum olacakti gittigidiyr bana 600 tl komisyon gideri (kvd dahil) fatura kesiyor bu bedelin hepsimi yoksa kdv kismi mi vergiden dusuyor. muhasebecim bana tum miktarin direk gider yazilacagini soyledi ama emin olmak istedim. cevaplayan olursa sevinirim.saygilar

Eğer basit usulde ticari kazanç elde eden mükellef iseniz hepsini gider yazacaksınız, indirim hakkınız olmadığı için aksi takdirde KDV'sini indirilecek KDV olarak dikkate almanız gerekir.

Bir de Sayın Zindanın "kendini kurtarmak için, kayıtlarını kullanıcı bilgilerini vs. maliyeye açtı." ifadesi için aradan çok zaman geçmiş olsa da bir şeyler söyleyeyim. GG dahil her hangi bir mükellefin vergi inceleme elemanlarınca talep edilen bilgileri vermemek gibi bir lüksleri yoktur, istenilen bilgileri vermek zorundalar.

VUK md.148

"Kamu idare ve müesseseleri, mükellefler veya mükelleflerle muamelede bulunan diğer gerçek ve tüzelkişiler, Maliye Bakanlığının veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların istiyecekleri bilgileri vermeye mecburdurlar."