Egzoz Emisyon Muhasebesi

smmm.kus

Katkı Sunan Üye
Egzoz emisyon ölçümü yapan bir firmanın muhasebe kaydının (gelir) nasıl olması gerekir. Maliyet sadece çevre ve şehircilik bakanlığından alınan pulların maliyeti midir? Bu Konu ile ilgili bilgisi olam üstadlar lütfen yardımcı olurmusunuz?
İyi çalışmalar...

Selamlar
Bu konuda fazla bilgim maalesef yok.Fakat işleyişten ve sektörünüzden biraz bahsederseniz,eminimki kafanızdaki soru cavaplanacaktır.Örneğin,bakanlıktan aldığınız pullar için bedel ödüyor musunuz?Geliriniz sadece egzos emisyon ölçümü muayene bedeli mi?
Yine örneğin kendimden pay biçeyim.Aracımın egzos ölçümüyle alakalı sadece muayene ücreti ödüyorum.Buna karşılıkta fiş veya fatura alıyorum.Bu bedel haliyle sizin direk gelirinizdir.Ana faaliyetinizle ilgili olduğu içinde 600 hesabı ile ilişkilendirilir.Bunun dışında yapıştırdığınız pulla ilgili bir malumatım yok.Bunu bakanlıktan bedel karşılığında mı alıyorsunuz.Bu pullar için bakanlıktan ödenen bedele karşılık bir belge alıyor musunuz?Eğer, tüm sorulara "evet" cevabını veriyor iseniz,aldığınız bu pullar haliyle sizin "mal" ınız olacaktır.Bu durumda da 153 veya 157 hesabı kullanmanız (kesin emin değilim) icab edecektir.Pullar kulanıldığında da 621-Satılan mal maliyeti kullanarak maliyetlendirmeniz doğru bir uygulama gibi geliyor.Elde kalan (henüz kullanılmayan) pullarınızda stok kaleminde yer alacaktır.
Tekrar hatırlatmakta fayda var.Çok emin olamadığım için sadece varsayım yapıyorum.Eğer sektörün işleyişinden biraz bahsederseniz daha net cevaplar eminim ki gelecektir.
Saygılar
Hatta bu sayfa dışında kesin bir bilgiye ulaşır iseniz bizide bilgilendirirseniz çok memnun olurum..
Ayrıca okumanızda fayda olabilir.

ARAÇ MUAYENE STASYONLARININ AÇILMASI, LETLMES VE ARAÇ MUAYENES HAKKINDA YÖNETMELK

Son düzenleme:
Selamlar,
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Yedek parça alım-satımı, oto kaporta, elektrik, egzoz emisyon ölçümü... vs faaliyetleri ile iştigal eden bir tüzel kişilik. Çevre ve şehircilik bakanlığı döner sermaye işletme müdürlüğünden alınan egzoz gazı emisyon ölçüm pulu ve egzoz gazı emisyon ölçüm ruhsatı faturaları mevcut. Burada takıldığım konu şu ; maliyet hesabı yaparken pulları adet bazında tutabilmem çok zor. Gelen faturaları tutsam da çıkan faturaları miktarlı girebilme şansım yok. Çünkü firma ödeme kaydedici cihazdan çıkış yapıyor ve miktarları göremiyorum. Burada önerebileceğiniz bir durum var mı?
Saygılar.

Son düzenleme:
Selamlar,
Araç muayene istasyonu işletmesi yapmak isteyen bir firma kurulacak. Sormak istediğim şu; firma limited şirket olarak kurulabilir mi? Tüm Araç muayene istasyonlarının ünvanına baktığımda Ltd.Şti. göremedim. Hepsi A.Ş. Acaba göremediğim özellikli bir durum mu var? Bir de bu faaliyette bulunan bir şirket başka faaliyette de bulunabilir mi?

A.Ş.'nin avantajları olduğu için kuruyorlar diye düşünüyorum. Yönetmeliği incelerseniz belki faydalı birşeyler bulabilirsiniz. Muhasebe olarak da hizmet işletmesi olarak dikkate almak gerekir diye düşünüyorum...