Emekli olabilir miyim ?

1987 Bağkur girişliyim.12.12.2001 tarihinde iş terki verdim. 16.01.2002 de iskenderunda maliyeye yeniden kayıt yaptırarak işe başladım.16.01.2002 deki işe başlamamı bağkura bildirmedim.01.10.2008 tarihinde bağkurdan yeni bir bağkur-no ile sigortalı olduğum bildirildi. Bu numara ile 1987 de kayıtlı olmamdan dolayı verilen bağkur-no nun farklı olduğunu gördüm.1987 de kayıtlı dosyamın sistemde görünmediğini ve 2008 den bu yana sigortalı olduğumu bağkura yaptığım başvuru sonucunda öğrendim. Bu duruma 6111 sayılı kanun doğrultusunda dilekçe ile dosyamın bulunması ve emeklilik işlemlerimin başlatılması için bağkura başvurdum.Dosyamın hiç bulunamaması (elimde 1987 tarihlerine ait ödediğim pirim makbuzları, kimlik kartı vb. gibi belgeler bulunmaktadır) veya 6111 sayılı kanunun belirlediğisüreler yasal başvuru süreleri dışında bulunması ve ikinci işe başlamamdan dolayı bağkura bildiri yapmamam emeklilik talebim için hak kaybını oluşturur mu?
SİStemde gözükmesede (elimde pirimleri yatırdığıma girişime dair her türlü belge var) 1987 bağkur girişimden dolayı aradaki borçları ödeyerek emekli olabilirmiyim? ne zaman emekli olurum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Emekli olabilir miyim ?

Bağ-Kur?a tescili yapılmayan dönemler sigortalılık süresi kapsamında borçlanılamıyor. 6111 sayılı yasa da buna olanak vermiyor.
Bağ-Kur prim gün sayınızı 5400?e tamamlayıp, 56 yaşını bitirip 57 yaşından gün aldığınız tarihte Bağ-Kur şartları ile kısmi emekli olursunuz.