Evlilik Nedeniyle İşçinin İşten Ayrılması Ve İşsizlik Maaşı Alması İçin Ne Yapılabilir ?

sn. Demiral
hakaret edip ben bir daha yazmam deyip ortadan kaybolmak nasıl bir seviyedir. Diğer bir kaç konuda da denk gelmişti. Sürekli bir agresif lik ve keremcem ile sataşma halindesiniz.

Sayın mrt1980,

Ortada hakaret içeren bir durum yok ortadan kaybolduğumda buradayım gördüğünüz gibi ortada bir hakaret olsaydı moderatörler müdahale ederdi. Kaldıki sayın keremcem'e hakaret olarak yazmadığımı eğer okumuşsanız yazmıştım kendiside o şekilde algılamadı. Burada ben olması gerekenleri kanuni yönleri ile yazdım bunları uygulamak sizlerin kanuni ve manevi zorunluluğunuz uygulamazsınız o ayrı konu ben sadece sizlere kanuni ve manevi yönleri ile cevap veriyorum herkesin işine gelir yönden değil daha doğrusu işletmenin ortakları ve diğer üçüncü kişilerin menfaatlerini korumaya yönelik değil işletmenin gizli ortağı konumunda olan devletin menfaatlerini koruma güdüsüyle bakıyorum yani vergi kanunları ölçüsünde bu anlayış kanunları değerlemeye ilişkin insiyatifi mümkün olduğunca işletme yetkilililerine bırakmak istememesi anlayışı umarım anlatabilmişimdir.

SGK mevzuatında genellikle bakıyorum sgk,vuk,ttk ve gvk yönünden konuşulmuyor herkes kendisi için uygun yolu bulmaya çalışıyor.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Sn.demiral,
lütfen, ama gerçekten lütfen rica ediyorum;
lütfen açıklayın ki öğrenelim doğrusunu ,
bir işveren , çalışanlarına canım istedi , sabah kalktım içim neşeyle doldu, bu ay tüm çalışanlarıma yarım maaş fazladan verilsin dese,
hangi yasanın hangi maddesi , işverenin bu isteğini yapabilmesinin önünü keser?

Hepimiz diyoruz ki, tüm sgk primleri ve diğer vergi kesintileri yapıldıktan sonra, kime ne işverenin parasından, hangi kanun vergisi-primi ödenmiş ücretin çalışana verilmesini engelliyor?

Bir tek aklıma eşit işe eşit ücret kavramı geliyor. Ancak bunu ücret değil ikramiye prim falan kabul edebilriz.

Ücret değil kasdettiğim Nizam bey,
işveren dedi ki, güvenlikçiden genel müdür yardımcısına, bu ay ücretler ödenirken herkese 500 er TL fazladan prim ödensin.

Hangi kanun bunu engelleyebilir diyorum...

Sayın Demiral'ın demek istediğini anlamakla beraber,
Kılıcını bu kadar keskin kullanmaması gerektiğine inanıyorum.
Bazen Sgkda, vergi dairesinde yada gümrük de sert memurlar olur "nuh der peygamber demez" türden. Kanun da kanunda der :D
Kendisini görmemek ve tanımamakla beraber onlara benzettim.

Bahsettiğimiz bu değil sn.prisioner,
Demiral dedi ki, işveren kafasına göre canı istediği gibi ücret / para ödeyemez aklına estiği şekilde ,yasalar buna engeldir.
diyorum ki, işveren bordroda göstermek kaydıyla canının istediği kadar parayıişçilere ödeyebilir. hangi yasadır bu engeli oluşturan??
Biliyormusunuz böyle bir yasa?

Ücret değil kasdettiğim Nizam bey,
işveren dedi ki, güvenlikçiden genel müdür yardımcısına, bu ay ücretler ödenirken herkese 500 er TL fazladan prim ödensin.

Hangi kanun bunu engelleyebilir diyorum...

Aynen katılıyorum. Hatta falanca ile filancaya ödeyin. Feşmekana birşey ödemeyin sadece maaş dese ne olucak ki

Harika,
o zaman hep beraber sn.demiral dan
yapamaz derken dayandırdığı kanun maddesini açıklamasını bekliyoruz öyle mi?

bir işveren , çalışanlarına canım istedi , sabah kalktım içim neşeyle doldu, bu ay tüm çalışanlarıma yarım maaş fazladan verilsin dese,
hangi yasanın hangi maddesi , işverenin bu isteğini yapabilmesinin önünü keser?

Hepimiz diyoruz ki, tüm sgk primleri ve diğer vergi kesintileri yapıldıktan sonra, kime ne işverenin parasından, hangi kanun vergisi-primi ödenmiş ücretin çalışana verilmesini engelliyor?

Özel sektör işverenliğinde tabiki buna engel yok.
(Hatta iş sözleşmesi ve eki niteliğindeki personel yönetmeliğinde, " x" ay veya " z" yıl şu kadardan fazla ödeme yapılmaz/yapılamaz şeklinde bir hüküm olsa dahi,sonradan tüzel kişiliğin yetkili organ(lar)ı tarafından böylesi işci lehine verilen/verilecek bir karar ve uygulamayı engelleyen bir husus olamaz.)

Son düzenleme:
. Hatta falanca ile filancaya ödeyin. Feşmekana birşey ödemeyin sadece maaş dese ne olucak ki

Üstadım,net veya giydirilmiş aylık ücret dışında, bazılarına ödeyin bazılarına ödemeyin şeklinde yapılacak uygulamanın , eşitlik ilkesi yönünden kriterlerin-ölçütlerin önceden belirlenmesi uygun olacaktır.

Sizler bildiğiniz gibi devam edin.

Sizlere bu düşüncelerinizde muvaffakiyet'ler dilerim.

İyi Günler.

Üstadım,net veya giydirilmiş aylık ücret dışında, bazılarına ödeyin bazılarına ödemeyin şeklinde yapılacak uygulamanın , eşitlik ilkesi yönünden kriterlerin-ölçütlerin önceden belirlenmesi uygun olacaktır.

Sn aydemir ;
Zaten bir önceki cevabımda esşit işe eşit ücret prensibinden söz etmiştim.

Sizin de belirttiğiniz gibi baz ücret üzerinde böyle bir farklılık sorunlu olabilir. Ancak ek ödeme, prim, ikramiye v.b ödemeler için işverenin iradesi geçerlidir.

Sizler bildiğiniz gibi devam edin.

Sizlere bu düşüncelerinizde muvaffakiyet'ler dilerim.

İyi Günler.

Sn.Demiral, malisef bu yaklaşımınıza katılamıyorum.
Her noktada mutabık olamayabiliriz,gayet normal.
İşverenin çalışanlara ilişkin, aylık ücret dışında mevzuata uygun olarak yapacağı her ödemenin;geniş anlamda ücret kapsamında süreklilik arzeden yada arizi bir ödeme,devamında ise bu durumun işveren yönünden bir borç,dolayısıyle de işci açısından bir alacak hükmünde olup-olmayacağı,olması halinde de ,çalışma koşulları çerçevesinde işcinin ücret ve benzeri kazanılmış hakları üzerinde işverenin özellikle işci aleyhine değişikliğe gidip-gitmediği hususları önem arzeder,başkaca "canım istedi","hadi bu ay işcilere ödeme yapalım","bu ay karımız arttı,maddi olarak çalışanlarında yüzünü güldürelim"gibi düşüncelerin-isteklerin mevzuata uygun olarak yerine getirilmesi-uygulanması belki işveren yönünden sadece plansızlık olarak yorumlanabilir belki ama bu düşüncelerin yetkili organ(lar)tarafından kararlaştırılmış olması da o işletme(ler)in kısa vadeli planlarının bir parçasıdır.

Sayın şeref aydemir,

Ben bu konuda bunca yazdıklarımı işsizlik sigortası ödemesi ve bazı üyelerin kasasından istediği gibi bir takım ödemeleri yapar soru ve/veya yorumlarına istinaden diğer soru ve/veya yorumlar için cevap yazmadım bu konuda benim söylediklerim anlaşılmadan (ttk,vuk,gvk) yönünden. (Anlaşılmaması normal bunu küçümsemek adına yazmıyorum sgk mevzuatına yazı yazanların çoğunluğu sadece iş kanunu okumuş oysa bunu tetikleyen yukarıdaki vergi nizamları mevcut bilinmediği için bu gibi yorumlar yapılıyor.) Askıda kalan bir bir konu ve durumda yok merak eden forum üyeleri var ise öğreneceğim bir şey kalmadı ve öğrenek devam etmem gereken bir durumda. Benim söylediklerimi neden ise farklı bir boyuta çekiliyor daha önce dediğim gibi müfettiş olsaydım :) o an işte bu nedenle diye gösterirdim.

Benim yazdığım cevaplar hangi neden ile yazdığım belli aksine bu böyle olsa, şu şöyle olsa, isteyen işveren canı istedi şu kadar prim verse gibi farklı bir boyuta taşındı konu yani benim anlatmaya çalıştığım konu ile bazı üyelerin verdiği örnekleme ve cevaplar çok farklı.

İyi Günler.

Laf ü güzaf !!
Lütfen destekleyin bahsettiğiniz engelleyen yasa maddelerini de alıntılayarak.

SN.Demiral
Yapmayın Allah aşkına genel manada hadi bir kişi(diyelim ben)yanlış anlıyorum,anladım, diğer sn.üyeler demi yanlış anladı,anlıyor,bazı konularda bilgi noksanlığı olabilir,ben "x" konusunda siz "y"bir diğeri "z" konusunda,tüm mevzuata tam hakim olanı görmedim,farklı konularda daha çok bilgi sahibi olmak mümkün ise de belirli alanlarda donanımlı olmak hem mümkün hem de olması gerekendir,buna ihtisaslaşma diyebiliriz,bu durm hukuk da,tıp da,mühendislik alanlarında da böyledir,mahkemelerde de,diğer tarafdan kendi alanlarında dahi avukat arkadaşlar mesafe kateddikleri konulara dair kazanılabilecek her davayı kazanırdı,kaybetmezlerdi,mahkeme kararları da üst mahkemeler tarafından bozulmazdı ama kaybediliyor ve bozulabiliyor.

Son düzenleme:
İşin ilginç tarafı ben meslek yaşantıma müfettiş olarak başlamıştım:ıslık: