fonradar

Evlilik Nedeniyle İşçinin İşten Ayrılması Ve İşsizlik Maaşı Alması İçin Ne Yapılabilir ?

İşsizlik maaşını almak için çıktığı günün hemen ertesi günü(yani sigortada eksik hiç bir gün olmadan) tekrar başka bir firmaya 1 yada 2 günlük giriş yapılsa bu firmadan işveren tarafından çıkarılsa herhangi bir işsizlik parası alabiliyormu...

Cevaplarınızı bekliyorum... Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim....

Evlilik nedeni ile iş sözleşmesini fesh eden işçi işsizlik sigortasından yararlanamaz. Tekrar bir işyerinde başlaması sonucunda arada boşluk olacağı için işsizlik sigortasından faydalanması gereken şartları yerine getirmesi gerekecektir.

İyi Günler.

Anladıysanız daha neyi soruyorsunuz ki?

Zimmen ödesin demiyorum,
ödemek isteyen kendi cebinden ödesin ( her türlü ödemeyi vergisini primini de ödemek kaydıyla yapmasında bir engel yok) , devletin kasasına bakmasın diyorum.

İyi günler.

Sayın keremcem,

Benim size anlatamadığım husus farklı. Her türlü ödemeyi vergisini primini ödemek şartı ile ödensin diye bir husus ve kural yok TTK,VUK ve GVK ödenecek tüm ücretleri belirlemiş aksine bir işlem vergi müfettişinin izansız kılıcı ile karşı karşıya kalmasına sebep oluşturur. Sözün özü kanun hükmünde belirlenmiş ücret vb ödemeler haricinde yapılan tüm ödemeler tüm mevzuata aykırıdır.

Ödemek isteyen kendi cebinden ödeyerek vergisini primini ödesin demekte neyin mantığı kanun maddelerini bilmediğinizi yorumlayarak bu yorumu yazdığınızı düşünüyorum kendi cebinden ödeyerek şirketin kayıtlarından gösterilmesi nasıl oluyor.

İyi Günler.

Bir noktaya açıklık getirelim. İşveren isterse bordorsuna ekleyerek istediği tutarda parayı istediği çalışana verir. Burda anahtar kelime "bordor" dur. Yani vergisi sgk sı ödenerek, her türlü tutar ödenebilir. Kimse de niye bu tutarı falancaya ödedin diyemez.

Sayın nguroy,

Ben derim istesenizde kabul etsenizde etmesenizde ben sorarım ve çıkarırım.

Gerekli işlemleride uygulatırım.

Sizin bu düşünceniz vergi mevzuatına uzak yakından uyuşmamakle birlikte tamamen hatalı bir uygulamadır yaptırımlarıda ağırdır.

İyi Günler.

Sn Demiral,

Neyin hatalı olduğunu anlamama yardımcı olurmusunuz.
Ben diyorum ki işveren istediği kadar parayı vergisini ve ssk sını ödeyerek istediği işçiye öder. Yanlış olan nedir acaba.??

SN. DEMİRAL
işsizlik sigortasını belirlenmiş şartlar ve kanunun öngördüğü çerçeveler içerisinde yararlanılması gerekir bunun haricinde kanunsuz bir işlem yapmak olanaksız ve imkansızdır DEMİŞSİNİZ.

Ben bu konuyu açan personeli evlilik nedeni ile çıkartıcağıma, kendim çıkarttım gibi gösterdim. İşsizlik ödeneğinden yararlandırdım. Yani dediğiniz gibi kanunun öngördüğü çerçeveler içersinde. Buraya kadar bir sorun varmı anlamadım açıkçası.

Sn Demiral,

Neyin hatalı olduğunu anlamama yardımcı olurmusunuz.
Ben diyorum ki işveren istediği kadar parayı vergisini ve ssk sını ödeyerek istediği işçiye öder. Yanlış olan nedir acaba.??

Bence de işverenin ihtiyari olarak yapacağı ücret ödemeleri gelir vergisi stopajı ve sgk primi kesintileri doğru bir şekilde yapıldıktan sonra hiç bir sorun olmayacaktır.

Konu burası değil ama ,
vergi nedir sn.demiral, bunu bir konu açarak açıklarsanız engin bilgilerinizden faydalanmamızı sağlamış olursunuz.
İşçiye ödenen ücret, vergisi primi ödendikten sonra , kim ne diyebilir? Sizin diyebileceğiniz ne olabilir?
Örneğin Raporlu işçiye işveren isterse, ücretini TAM olarak ödeyemez mi? ( tam dan kasıt primi vergisi vb her türlü yasal ödemelerinin / kesintilerinin de ilgili kurumlara ödenmesidir)

Hee ondan sonrası personel ile benim aramda. Ben sonuçta kanunun öngördüğü şekilde çıkış işlemini yapıp. kanunun öngördüğü şekilde de ödemesini yapmışım.

Konu burası değil ama ,
vergi nedir sn.demiral, bunu bir konu açarak açıklarsanız engin bilgilerinizden faydalanmamızı sağlamış olursunuz.
İşçiye ödenen ücret, vergisi primi ödendikten sonra , kim ne diyebilir? Sizin diyebileceğiniz ne olabilir?
Örneğin Raporlu işçiye işveren isterse, ücretini TAM olarak ödeyemez mi? ( tam dan kasıt primi vergisi vb her türlü yasal ödemelerinin / kesintilerinin de ilgili kurumlara ödenmesidir)

Ya da işveren bir işçiye üstün hizmetinden dolayı fazladan bir ödeme yapamaz mı?. Tabi hep bordro dahilinde bunu tartışmıyoruz bile.

Yıllardır yaptığım bir uygulamadır.
Kredi yada başka bir ihtiyacı olduğunda personelin bordrosuna mesai, prim v.s gibi eklentiler yaparak (vergi ve primlerini kesmek suretiyle) ücretinde yükseltme yapmaktayım.
Bu uygulamaya hiç bir müfettişin ceza keseceğini yada sen bu ücreti ödeyemezsin diyeceğine ihtimal vermiyorum.

Son düzenleme:
Evet bunu hepimiz yaparız. Önemli ulan mevzuata aykırı olmadan çalışanın yanında olabilmektir.

Biz şimdi bazı bölümlerde çalışan personelin, performansına göre ay sonunda ayın personeli seçilene 1 adet çeyrek altın veriyoruz. Bunu nerde göstereceğiz o zaman Sn. Demiral.. Sizin dediğiniz; TTK,VUK, GVK da bunun bir yeri varmı. :)

Kredi yada başka bir ihtiyacı olduğunda personelin bordrosuna mesai, prim v.s gibi eklentiler yaparak (vergi ve primlerini kesmek suretiyle) ücretinde yükseltme yapmaktayım.
Bu uygulamaya hiç bir müfettişin ceza keseceğini yada sen bu ücreti ödeyemezsin diyeceğine ihtimal vermiyorum.

Lütfen renkl yazı kullanmayınız. Forum kurallarına aykırıdır.

Sn. Prisoner
Mesai ye hak etmeyen birisine nasıl mesai ücreti verebiliyorsunuz. Sonra bu fazla verdiğiniz parayı tahsil ediyorsanız nasıl ediyorsanız. Ayrıca bu adam kart basıyorsa, yada herhangi PDKS sisteminde fazladan hareket mi yaratıyorsunuz.

Mesailerini, yapmış olduğunu artırmak yada yapmış gibi göstermek suretiyle.

Mesele yapmayı istemek, bir arkadaşın işini görebilmek yardım olmaya çalışmak.

Hak etmeyene ihbar ödemek gibi bir durum yani, bankada bekleyip elinden almak gibi.

Sizler işlemlerinizi bu şartlar ve koşullarda yapmaya devam edin. İşsizlik sigortasından yararlanamayan bir işçiyi ücret,prim vb uygulamalar ile ödemeye devam edin bordroda ve tüm yasal belgelerde gösterin iyilik olan size yol göstermeye çalışan bende sayın keremcem verginin ne anlama geldiğini bilmiyorum hiç duymadım ve vergi ile ilgili işlemleri nasıl yapıldığını görmedimde siz meslek mensubusunuz yada idari işler yöneticisi olduğunuz için konuya daha hakimsiniz bence siz kendinizi ispat hükmünde bocalıyorsunuz ve muhalefetsiniz ve muhalefet olmaya devam edeceksiniz bir üstüne maalesef çıkamayacaksınız.

İyi Günler.