fonradar

Fazla Mesai , Hafta Tatili ,ve Resmi Tatillerde Çalışma Durumlarında Ücret Hesaplaması

bu bayram mesaileri hesaplaması ne kadarda saçma ve yanlış bana göre.mevzuatta eksiklik var.
normal günde fazla çalışınca 1,5 kat oluyor.
sen bayramlarda , o özel günlerde sevdiklerinle beraber olamayıp, işe gelip çalışmışsın , normal günkü mesainden daha az para alıyorsun.
bence adaletli değil.(ben mesai ödemesi alan biri değilim bu arada)

sizler nasıl ödüyorsunuz bayramlarda 1 yevmiye mi ?
daha fazla ödeyen var mı ?

bu bayram mesaileri hesaplaması ne kadarda saçma ve yanlış bana göre.mevzuatta eksiklik var.
normal günde fazla çalışınca 1,5 kat oluyor.
sen bayramlarda , o özel günlerde sevdiklerinle beraber olamayıp, işe gelip çalışmışsın , normal günkü mesainden daha az para alıyorsun.
bence adaletli değil.(ben mesai ödemesi alan biri değilim bu arada)

sizler nasıl ödüyorsunuz bayramlarda 1 yevmiye mi ?
daha fazla ödeyen var mı ?
Fazla çalışma ücreti haftalık 45 saati aşan çalışma süresi için ödenir bildiğiniz üzere , günlük çalışma süresini aşan kısım için değil.
Bayram tatili günlerinde normal günlük çalışma süresi kadar çalışıldığında haftalık çalışma süresinde bir aşılma olmayacağından doğal olarak fazla çalışma ücreti de ödenmesine gerek kalmıyor yasal olarak.

Merhaba Ferhat Bey;

Bende bir soru sormak istiyorum. Bu yıl içerisinde 29 Ekim de Cumhuriyet Bayramında iş yeri çalışma yaptı. Bize resmi tatil ücreti ödeneceği söylendi. Dedikleri şekilde değil de normal gün ücreti ödediler. İtiraz ettiğimiz de ise haftalık 45 saati doldurmadığımız için normal ücret ödendiğini söylediler. Böyle bir şey var mı? Hem resmi tatil hemde cumartesi günü çalışma yaptılar ve sonuç olarak bize normal gün ücreti ödediler. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bilgisi olan herkesin fikrini bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim...

29 ekim ulusal bayram,bugün tatil yapmayarak çalışmışsanız 44 cü maddede ki bu çalışmaların karşılığı 47 ci maddeye göre yani 1 günlük ücret ödenir,bugünkü çalışmanız ile birlikte haftalık çalışma süresi aşılmış ise aşan kısmın ücreti f.çalışma olarak ödenir

Resmi tatilde kamu kurumunda işçi olarak calisiyorum.sözleşmem de şöyle yazıyor. Ben seni resmi tatilde çalıştıracam çift yevmiye vermicem daha sonra izin verecem.bu sözleşmeye ben imza attım. Çift yevmiye yi yinede hak eder miyim.ne yapmam gerekir çift yevmiye almak için

Eğer sözleşme kapsamında ücret yerine izin kullanmayı kabül etmişseniz ücret değil,izin hakkınız doğar düşüncesindeyim.
Çift yevmiye noktasında;
a-çalışmasanızda zaten bir günlük ücret ödenir
b-çalışırsanız + bir yevmiye daha ödenmesi gerekir ki toplamda iki yevmiyeye tekabül eder
c-ayrıca çift yevmiye noktasına ilişki olarak,
sözleşmede "çalışılan her gün için iki yevmiye ödenir"denilmiş olsa, bu defa toplamda(1+2)=3 yevmiyeye tekamül eder.
d-çalışırsanız siz çift yevmiye değil, 1 yevmiye +1 günlük izin kullanırsınız,
düşüncesindeyim.
E-şayet fazla çalışma onayında olduğu gibi,bayram ve genel tatil çalışmalarına istinaden her yıl işçinin onayının alınması gerekiyor ise o zaman izin noktasını kabül etmez,ücret alırsınız,toplamda iki yevmiye almış olursunuz,
düşüncesindeyim.