Fazla Mesai , Hafta Tatili ,ve Resmi Tatillerde Çalışma Durumlarında Ücret Hesaplaması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ferhat
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
bayram mesaisi hesaplamada yardım hk.

merhaba arkadaşlar;

ekteki resimde vardiya çizelgesi bulunmaktadır. Bu çizelgeye göre bayram mesailerini nasıl hesaplayacağım. bana yardımcı olur musunuz.
vardiya saatleri gündüz vardiyası 08:00-20:00, gece vardiyası 20:00-08:00 şeklinde 1 saat yemek molası ve gece dinlenme süreleri var.
yani bir vardiyada çalışma süresi 11 saattir. 49 günlük döngüde haftalık çalışma süresi 44 saate denk gelmektedir.

Son düzenleme:
1 ağustos da işyerimiz komple tatil edilmişti 30 ağustos da çalışacağız gelmediğimiz gün ile ödeşme yapabilirmiyim?

şeref by ramazan bayramını hafta sonu ile birleştirmiştik ve elemanlara da 30 ağustos da tatil yapmak yerine 1 ağustos tatil demiştik kabul ettiler. kanunen resmi tatil karşılığı 1 yevmiye olduğu için sayılamaz mı?

1 ağustos da işyerimiz komple tatil edilmişti 30 ağustos da çalışacağız gelmediğimiz gün ile ödeşme yapabilirmiyim?
Anlıyorum ama bu çalışma 30 ağustos(genel tatil günün)de yaptırılamaz(İK.Madde 64/son fıkranın son cümlesi)haricen örneğin iş günlerinde 8+3=11 veya 9+2=11 şeklinde,günlük toplam fiili çalışma süresi 11 saati aşmamak üzere yaptırılabilir.
Sanırım işyerinde haftanın 5 iş günü çalışma var,bu nedenle cumartesi günü de telafi çalışması yaptırılamaz.
Ayrıca bu çalışmaların mutlaka yazıya dökülmesi/kayıt altına alınmasında yarar var.

arkadaşlar dini bayramlarda çalışınca 1 normal günlük yevmiyesi + 2 bayramda çalıştığı için olmak üzere toplam o gün içi 3 yevmiye ödemiş olacağım hesabım doğrumu dur?

arkadaşlar dini bayramlarda çalışınca 1 normal günlük yevmiyesi + 2 bayramda çalıştığı için olmak üzere toplam o gün içi 3 yevmiye ödemiş olacağım hesabım doğrumu dur?
'' [h=4]MADDE 47[/h]Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.''

Yasaya göre, zaten tatil olduğu için o günün ücretini ödüyorsunuz, ayrıca o gün çalışmışlarsa, çalıştıkları gün için 1 günlük yevmiye daha ödemeniz yeterli.
Eğer bugüne kadar belirttiğiniz şekilde her gün için 2 günlük ücret ödediyseniz tatil günü çalışmalarında, o şekilde devam etmeniz gerekir.

teşekkür ederim evet bu güne kadar böyle devam etmiş o yüzden bende böyle yapmaya devam ettim fakat elemanlar dini bayram olduğu için daha fazla olması gerekmiyor mu diye sorun çıkarıyorlar
kanun da yazandan fazla ödeme yapmış oluyorum aslında değilmi

Arkadaşlar ben 12 saat iş veren bir işletmede asgari ücretle çalişmaktayım geçen agustos ayında 367 saat çalıştım bunun kaç saati mesaidir.

Son düzenleme:
Ağustos ayında 1 tek gün bile işe gitmediğiniz olmadı mı, hiç tatil yapmadınız mı?

Bülent bey, bu 5 tane cevaplar var. Bunların hepsini bir örnek ile hesaplayabilir misiniz ? Net maaşı 1.500 tl olan bir işçi için örneğin.. brüt maaşı da 2.100 tl örnek diyelim ?

Konunun daha iyi anlaşılması için önceki forumun soru-cevabı yapıştırıyorum HEPİNiZE SAYGILAR..

Arkadaşlar aşağıdaki durumlarda fazla mesai ödemeleri nasıl oluyor( normal mesai saati 8 saat çalışılıyor):

1- Resmi tatilde, bayramda çalışan işçi için çalışılan saatin 2 katı mı, 2,5 katı mı?
2- Resmi tatil haftasonuna denk gelmiş ve işçi 10 saat çalışmış(8+2)
3- Haftasonu tatilinde 8 saat çalışmış, 2 katı mı ödenir, %50 arttırılarak mı?
4- Haftasonu tatilinde 10 saat çalışmış (8+2 fazla) ne olur?
5- Haftaiçi 2 saat fazla mesai yapmışsa %50 yükseltilerek mi ödenir?
Hafta tatili ücreti
Madde 46 -
Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
ÇALIŞIRLARSA HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ OLAN 45 SAATİ AŞTIĞI İÇİN %50 ZAMLI YANİ 1,5 YEVMİYE ÖDENİR.

Ücret şekillerine göre tatil ücreti
Madde 49 - İşçinin tatil günü ücreti çalıştığı günlere göre bir güne düşen ücretidir.

Genel tatil ücreti
Madde 47 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Buna göre ; C1 : Bayramda çalışırlarsa 2 yevmiye (1 yevmiye çalışmadığında hakettiği + 1 yevmiyede fiilen çalıştığı için.)

2- resmi tatil hafta sonuna denk geldiğinde yani çakışırlarsa hafta tatili muamelesi görür ( 1 yev hakett.+ 1,5 yevm.Çalışması için + 3 saatde fazla mesai ödenmeli - "10 saat -7,5 saat = 2,5 saat tam'a iblağ 3 Fazla mesai saati olur.)

3- hafta sonu 8 saat çalışmış ise ( 1 yev. haket. +1,5 yev çalıştığında +1 saatde fazla mesai ödenecek )
4- hafta sonu ( 1 + 1,5 yevmiye + 3 fazla mesai saati ödenir)
5 - hafta içi f. mesai : ücret / 225 x 1,5 x ( 2 ) çalışılan fazla saat.

Bülent bey, bu 5 tane cevaplar var. Bunların hepsini bir örnek ile hesaplayabilir misiniz ? Net maaşı 1.500 tl olan bir işçi için örneğin.. brüt maaşı da 2.100 tl örnek diyelim ?

Malum reklam yasak.
Eklediğiniz bölümdeki tatil noktaları ise konumuz dışındadır.

İş Kanunu kapsamına giren işyerleri yönünden;
Tabi mümkünse tarafların (ücretsiz olarak)anlaşmaları sonucu işyerinin tatil edilmesi dışında,işveren tarafından iş yerinin tatil edilmesine bağlı ücretsiz tatil günü/günleri yok.
Çalışmaksızın ücretli tatil günleri noktasında ise yukarıda belirtildiği gibi M.46 ve 47 de belirtilen tatil günleridir.
(yanlış veya noksanımız var ise lütfen tamamlayalım)

Arkadaşlar kurban bayramında 1 gün çalışmış ve o gün hafta tatili

maaşı 3000 tl ben bu kişiye 3100 mü ? 3200 mü vereceğim ?
Çok teşekkür ederim

Çakışması halinde; öne çıkan baskın görüş,bu çalışmanın karşılığının, h.tatili ücreti olarak ödenmesi gerektiği yönünde olup,buna göre h.tatili çalışması sonucu haftalık çalışma süresi aşıldığı için fazla çalışma doğmuş olacak,dolayısıyle sözkonusu güne dair çalışmanın karşılığı da fazla çalışma olarak ödenecektir.
(Not.ayrıca İK da ulusal bayaram ve genel tatil günlerine ait çalışmaların karşılığının ne şekilde ödeneceği tanımlanmış ama h.tatili ücretine dair bir tanımlama yapılmamıştır)

Üstad teşekkür ederim rakam olarak hangisi peki

Arkadaşlar kurban bayramında 1 gün çalışmış ve o gün hafta tatili

maaşı 3000 tl ben bu kişiye 3100 mü ? 3200 mü vereceğim ?
Çok teşekkür ederim
Hiç biri.
Sanırım bu tür ücretlendirme hakkında iş sözleşmesinde ayrık hüküm yok.
Bu işcinin saat ücreti 13.33......fazla çalışma olarak artırımı %50 olduğunda 19.99 tl(1 saatlik f.çalışma ücreti)
Haftalık çalışma süresi:
a-6 iş günü ve tam gün çalışmış ise 19.99x7.5 saat=149,92tl
b-5 işgünü ve tam gün çalışmış ise 19.99x9 saat=179,91tl
c-işin esası 19.99x f.çalışma süresi/saat=Ederi/ücreti
Not.zaten o gün çalışmasaydı günlük ücretini alacak idi/zaten aldı.şimdi+çakışma sebebiyle h.tatili ücretinin ödenmesi gerektiği için ve bu ücret de haftalık çalışma süresi aşıldığından f.çalışma ücreti olarak ödeneceği için işyerine ilişkin olarak a-b-c şıklarını dikkate alarak ücretlendirme yapmalısınız.
(Bu konuda tüm görüşlerin vardığı nokta,h.tatilinde çalışan işcinin eline o güne ilişkin toplamda 2.5 yevmiye geçmiş olacak.sizin olayınızda "a" şıkkına göre;
x-zaten çalışmasa da 100 tl alacak idi
y-bu çalışma süresi f.çalışma niteliğinde olduğundan 149,92 tl daha alacak
z-Toplamda işcinin eline 100+149.92=249,92/250 tl geçmiş olacak.dikkat rakamlarla aram iyi değil,yeniden hesap ediniz)
Yani "a"şıkkına göre toplamda 3.150 tl.(zaten aylık ücretini 3.000tl olarak ödediniz,şimdi o güne ilişkin f.çalışma ücreti olarak 150 tl daha ödeyeceksiniz.diğer bayram günlerinde de çalışmış ise o günlerin ücretlerinide 47 nci maddeye göre her gün için +bir günlük ücret daha ödeyeceksiniz.

Son düzenleme: