fonradar

Fazla Mesai , Hafta Tatili ,ve Resmi Tatillerde Çalışma Durumlarında Ücret Hesaplaması

1.İfade olarak,hafta sonu ifadesinden h.tatili anlaşılır ve bazı işyerleri için h.tatili uygulaması farklılık arzedebir.(örneğin,1,1.5 yada 2 gün gibi)diğer önemli olan husus ise çalışanın hafta tatilini ne zaman kullandığıdır.Aynı şekilde sizinde h.tatilini ne zaman kullandığınız önemli.

2.Haftalık çalışma süresi,bir hafta da çalışılan iş günlerine bağlı olarak belirlenir,azami süeside en çok 45 saat,anlaşılan sizin işyerinde uygulanan h.tatili 2 gündür.
F.çalışma olgusu;
a-fazla sürelerle çalışma
bu durum,işyerinde haftalık çalışma süresi,45 saatin altında belirlendiği hallerde,45 saate kadar olan çalışmalar,fazla sürelerle çalışma olarak değerlendirilir ve ücreti %25 yükseltilerek ödenir
b-haftalık 45 saati aşan kısım ise f.çalışmadır,ücreti %50 artırımlı olarak ödenir.

-Haftalık çalışma süresinin aşılması halinde,h.tatili çalışmaları da %50 artırımlı ödenir(sonuç olarak bir günlük h.tatilinde çalışan işcinin eline 1+1.5=toplamda 2.5 yevmiye geçer)bildiğiniz üzre genel tatillerde olduğu gibi1 e 1 ödenmez.
Hafta tatili yasal olarak 1 gundur, belirlenen calisma suresinin 5gunde tamamlanmasi durumunda 1 gunu hafta tatili bir gunu ise calisma olmayan gundur

Öncelikle Herkese İyi paylaşımlar diliyorum.

Net maaşı 973.88 TL olan bir çalışan(haftalık çalışma saati 45 saat), resmi tatil günü çalışır ise, çalıştığı her saat için maaşı üzerine ekstra ne kadar bir ücret alması gerekmektedir.

Yardımlarınızı beklerim,

Son düzenleme:
Saat ücreti: 973,88 /225= 4,328TL
Fazla çalışma saat ücreti: 4,328 X 1,5=6,492TL

Haftalık 45 saat tamamlandıktan sonra çalışılan her saat için 6,492 TL ödenmelidir.

Saat ücreti: 973,88 /225= 4,328TL
Fazla çalışma saat ücreti: 4,328 X 1,5=6,492TL

Haftalık 45 saat tamamlandıktan sonra çalışılan her saat için 6,492 TL ödenmelidir.

Cevabınız için tşk ederim. Çalışan resmi tatilde çalıştığı zaman 2 katı değil midir?

Ayrıca sizin bu belirttiğiniz bedel "maaşından ayrı olarak" ekstra çalıştığı her saat için alması gerektiği bedeldir değil mi?

2 katıdır,
pratikte o resmi tatil günü için zaten çalışmasa da o güne ait ücreti çalışmış gibi normal aylık ücreti içinde ödenir.
Bunun dışında resmi tatil günü çalışırsa, çalıştığı gün için +1 günlük daha ücret ödenir, böylece o gün için 2 günlük ücret ödenmiş olur.

Aylık ücret, çalışma günlerinde belirlenen çalışma saatleri aralığında yapılan 1 aylık normal çalışma süresine karşılık verilen ücrettir.
Haftalık 45 saat yasal çalışma süresi, haftada 1 gün hafta tatili olduğuna göre, 7-1= 6gün= 45 saat, 45 saat/6 gün= günlük 7,5 saat,
7,5 saat x 30 gün= 225 saat ,
saat ücreti aylık alınan net ücretin 225 e bölünmesi ile bulunur.
Fazla çalışma , o ay yapılan çalışmanın ,aylık normal çalışma süresinden fazla olması demek olduğuna göre, elbette ekstra çalıştığı her saat için alması gerkeen ücrettir.

Hafta tatili yasal olarak 1 gundur, belirlenen calisma suresinin 5gunde tamamlanmasi durumunda 1 gunu hafta tatili bir gunu ise calisma olmayan gundur

Evet,h.tatili dışında çalışılmayan bu güne,akdi tatil de denilir,dolayısıyle bu işyeri,2 gün(1+1) tatildir ve bir iş karşılığı olmaksızın ücretleri tam ödenir,çalışma yapılması halinde ücreti sözleşme hükümlerine göre,sözleşmede hüküm yok ise 41 nci maddeye göre artırımlı olarak ödenir

2 katıdır,
pratikte o resmi tatil günü için zaten çalışmasa da o güne ait ücreti çalışmış gibi normal aylık ücreti içinde ödenir.
Bunun dışında resmi tatil günü çalışırsa, çalıştığı gün için +1 günlük daha ücret ödenir, böylece o gün için 2 günlük ücret ödenmiş olur.

Aylık ücret, çalışma günlerinde belirlenen çalışma saatleri aralığında yapılan 1 aylık normal çalışma süresine karşılık verilen ücrettir.
Haftalık 45 saat yasal çalışma süresi, haftada 1 gün hafta tatili olduğuna göre, 7-1= 6gün= 45 saat, 45 saat/6 gün= günlük 7,5 saat,
7,5 saat x 30 gün= 225 saat ,
saat ücreti aylık alınan net ücretin 225 e bölünmesi ile bulunur.
Fazla çalışma , o ay yapılan çalışmanın ,aylık normal çalışma süresinden fazla olması demek olduğuna göre, elbette ekstra çalıştığı her saat için alması gerkeen ücrettir.

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür eder iyi paylaşımlar dilerim...

Ferhat bey merhaba size bir sorum var.Çalıştığım iş yerinde sabah 8:30 akşam18:30 arası çalışıyorum 1 saat yemek molasını düşersek günlük 9 saat hafta içi 45 saat çalışmış oluyorum.Hafta sonu cumarteside 08:30 13:00 arası iş yerindeyim.45+4.5=49.5 saat çalışıyorum.Sorun şu ki hamile olduğum için mesai ye kalmama hakkımı kullanmak istiyorum. Biraz inceledim haftalık 45 saati geçen süreye mesai olmuş oluyor.Yani cumartesi aslında gelmem gerekiyor.İşyerinden eğer hafta sonunun mesai olduğunu resmi gazetede yayımlanmışsa bize böyle bir belgeyle gelirseniz bizde uygularız dediler.Arıyorum.Forumlarda bilgi var ama resmi bir kaynak bulamıyorum .Konuyla ilgili bana resmi bir belge veya kaynak yada link gönderebilirmisiniz

Moderötörümüz sn.Ferhat beyin cevap vermesini istemişsiniz(elbette daha uygun)
(sadece katkı sunmak amacıyle paylaşmak isterim.)

İletinizde dikkatimi çeken nokta şudur ki;
Hiç bir işverenlik,işin düzenlenmesi çerçevesinde,günlük/haftalık çalışma süresini/saatlerini/ara dinlenme sürelerini, fazla çalışma doğacak şekilde düzenlemez/düzenlemek istemez.

İletinize göre,siz reel durumu/fiilen yapılan uygulamayı belirtmişsiniz(doğrudur)ANCAK yukarıdaki ifademden hareketle,iş sözleşmesi/personel yönetmeliği ya da diğer yazılı kaynaklarda yazılı olan durum böyle değil,yüksek ihtimaldir ki, ara dinlenme süreleri söylediğinizden daha uzun,dolayısıyle haftalık çalışma süresi 45 saati aşmaz/aştırılmaz.(diğer ifadeyle işveren,başdan paçayı kaptırmak istemez)

İletinize göre ,bu durumda f.çalışma doğmaktadır(cumartesi dahil 49-45=hfta da 4saat x ortalama 4 hafta diyelim=ay da 16 saat)Ücreti ödeniyorsa sorun yok.

Gelelim asıl meseleye;
a-yasal dayanağı 4857/M.41 olan yönetmelik de(6331/M.37 ile 4857/M.88 yürürlükden kaldırıldı ama)"gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işcilere"fazla çalışma yaptırılamaz
b-Yine yasal dayanağı 6331/M.30 olan yönetmelik(M.9) da "Gebe veya emziren çalışan günde 7.5 saat den fazla çalıştırılamaz"
Dolayısıyle,fazla çalışma yapmak zorunda değilsiniz.Yalnız işveren sizin hamile olduğunuzdan ,bilgi sahibi olmalıdır.

Not.İşverenin ne dediğini/ve veya ne demek istediğini ben anlayamadım.

peki bu sene 1 ocak 2014 çarşamba gününe geldi.Hizmet sektöründe haftalık izinler değişken pazartesi çarşamba gibi.... olabiliryor.
sorum şu 1 ocak ta resmi tatilini yapıp işe gitmeyen personel aynı hafta ( bu hafta )haftalık izne hak kazanır mı ?
hem 1 ocak ta yılbaşı resmi izni hem de 3 ocak cuma günü de haftalık izin kullanabilir mi?

Öyle de olması gerekir zaten. Hafta tatiline hak kazanma hesabında, resmi-genel tatil günleri çalışılmış gün gibi hesaba dahil edilir.

Sevgili forum müdavinleri Merhaba

foruma ilk mesajım olucak içerde çok yararlı bilgiler buldum teşekkür ederim öncelikle.

22.07.2013 tarihinde bir firmada çalışmaya başladım sabah 08.00 akşam 18.30 olarak ve işe girişimden itibaren 2 haftada bi pazar mesaiye kaldım.
31.01.2014 tarihi itibariyle işten çıkışım verildi ihbar tazminatım 28 gün süresince iş yerine gelmesine gerek yoktur adı altında bir kağıt imzaladım ve çıkış işlemlerim 28.02.2014 yapılacaktır.

maaş anlaşmamız 1350 lira Bunun yanı sıra SGK brüt 1400 tl olarak yatmaktadır net 1000 tl ücrete denk geldiğinden dolayı banka hesabıma 1000 TL yatmaktadır ve elden 350 lira daha artı olarak almaktayım.eksik yatan primlerim için hangi yolu izleyebilirim?

Fazla mesailerimi alma yolunu nasıl izlemeliyim ayrıca aynı şekilde işten çıkarılan 4 kişiyiz.

Teşekkürler ediyorum.

Ancak Hafta Tatilinde işçilerin çalışması halinde ücretleri %150 (yüzde yüz elli) zamlı ödenmesi gerekmektedir.

Örnek : Günlük ücreti 30.-tl olan birisinin Hafta Tatilinde çalışması halinde o gün için ücreti 75.-tl olarak hesaplanıp ödenmesi gerekir.

Saygılarımla

Ferhat

Ama aylıkla çalışan bir kişi, çalışmadığı hafta tatili ücretini zaten maaşının içinde almıyor mu?

Yani örneklersek:
Aylığı net 900 TL olan bir kişinin günlük ücreti 900/30=30 TL

Bu aylık ücretin içinde çalışmadığı Pazar günlerinin ücreti de var benim bildiğim? Yanlış mı biliyorum? Sonuçta işçi ile yevmiye hesabı anlaşmıyorum, aylık ücret ile anlaşıyorum.

O halde hafta tatilinde çalışırsa, 30 TL + bunun %50 artırılmışı olan 15 TL = 45 TL (fazladan) alması gerekmiyor mu?
Yani o ay sadece bir Pazar günü çalışırsa, toplam aylık ücret olarak 945 TL alması gerekmiyor mu?

Siz de zaten bunu diyorsunuz ama ben mi yanlış anladım acaba?

Son düzenleme:
Ama aylıkla çalışan bir kişi, çalışmadığı hafta tatili ücretini zaten maaşının içinde almıyor mu?

Yani örneklersek:
Aylığı net 900 TL olan bir kişinin günlük ücreti 900/30=30 TL

Bu aylık ücretin içinde çalışmadığı Pazar günlerinin ücreti de var benim bildiğim? Yanlış mı biliyorum? Sonuçta işçi ile yevmiye hesabı anlaşmıyorum, aylık ücret ile anlaşıyorum.

O halde hafta tatilinde çalışırsa, 30 TL + bunun %50 artırılmışı olan 15 TL = 45 TL (fazladan) alması gerekmiyor mu?
Yani o ay sadece bir Pazar günü çalışırsa, toplam aylık ücret olarak 945 TL alması gerekmiyor mu?

Siz de zaten bunu diyorsunuz ama ben mi yanlış anladım acaba?

Günlük olarak alması gereken en az ücret 75 TL olup aylık toplamda 945 TL alacaktır. Günlük ücret olarak değerlendirme yapılmıştır. Saygılarımla.

eğer iş sözleşmesi ile özel olarak belirlenmemişse,
İçinin eline geçecek net ücrette;
1 mayıs için +1 günlük net ücret
19 mayıs için +1 günlük net ücret
olmak üzere +2 günlük net ücret olmalıdır.

arkadaşlar bir konuda kafam cok karışık yardımcı olabilecek varmı?
- askeri ücretle çalışıyorum maaş kagıdım da günde 7.5 saat çalıştıgım ve günde 1 saat de mesai yaptıgım yazıyor 1070tl ücret alıyorum. fakat hafta içi dinlenmeler hariç ortalama 11 saat hafta sonu ise dinlemeler hariç ortalama 12 saat çalışıyorum. hafta sonu izin verilmiyor hafta içi bi1 gün izin veriliyor kısacası mesaiyi çok az yazıyorlar 6 aydır çalışıyorum bu işletmede bu nedenden dolayı işten ayrılmak istiyorum şikayet ettiğimde herhangi bir yasal hakkım var mı. ve 6 aydır alamadıgım mesai ücretleri almamın bir yolu varmı bu konularda bilgisi olan bana yardımcı olabilir mi ?

Merhaba,

normal gün mesaileri ile birlikte bayram mesaileri de olursa; ikisi birlikte toplanıp günlük ücretin iki katı olarak mı ilave edilir.?

örneğin normal gün mesaisi 7 saat olan bir işçi, 14 saat bayramda çalışmış.. toplam 21 saat üzerinden mi 2 kat alınacak yoksa mesai ayrı, bayram mesaisi ayrı mı?

Normal gün fazla çalışması saat ücreti x1,5,
bayram çalışması , çalışılan her gün iöçin 1 günlük fazladan ücret şeklinde olmalı.