Fazladan amortisman ayrılması.

batlı

Katkı Sunan Üye
üst üste 3 yıl boyunca zarar eden bir firmamın bazı a.t.i.k lerinin itfa süresi dolmasına rağmen 2009 yılı içerisinde ve 2008 yılı içerisinde amortisman uyguladığımı yeni tespit ettim. ilgili yılların defterleri yazdırıldı. kapanış tasdikleri yapıldı. biliyorum ki doğrusu düzeltme beyanı vermek. ama 2010 yılına 257(b) 671(a) şeklinde kayıt yapıp gelir gösterip amortisman hesaplarımı eksiltsem kabahatimi biraz olsun azaltabilir mi? ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Ynt: Fazladan amortisman ayrılması.

bu konuda yorumu olacak arkadaşımız yok mu?

Yanlış olur. Çünkü siz 2008 ve 2009 yıllarında hak etmediğiniz bir indirimi yaparak az vergi ödemiş durumdasınız.
Düzeltme verin.

Muhasebe hata ve hilesi arasındaki fark nedir diye bir yazı okumuştum,

Hata olduğunu farkedip bunu başka bir hata ile düzeltmenin yanlış olduğunu okumuştum,

Ama lütfen yanlış anlamayın siz yapıyorsunuz anlamında demek istemedim

batlı ' Alıntı:
üst üste 3 yıl boyunca zarar eden bir firmamın bazı a.t.i.k lerinin itfa süresi dolmasına rağmen 2009 yılı içerisinde ve 2008 yılı içerisinde amortisman uyguladığımı yeni tespit ettim. ilgili yılların defterleri yazdırıldı. kapanış tasdikleri yapıldı. biliyorum ki doğrusu düzeltme beyanı vermek. ama 2010 yılına 257(b) 671(a) şeklinde kayıt yapıp gelir gösterip amortisman hesaplarımı eksiltsem kabahatimi biraz olsun azaltabilir mi? ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bence herhangi bir şey yapmayın incelemelerde amortismanlara bakmıyorlar zaten.Yılların alışkanığı ile %20 amortisman aklımıza kazınmış üç yılda dört yılda ömrünü tamamlayan demirbaşlar için benimde fazladan ayırdığım olmuş.

Bilmiyorum,farketmedim,hiç görmedim unuttum gitti

Aynısını yapın

:) ;D Nasılsa firma sizde değil. Doğru yatın kulağınızın üstüne

bu arada sayın nguroy, benim bahsettiğim bu firma yıllardır zarar eden bir firma. yani benim bu yanlışı yapmam sonucunda herhangi bir vergi ziyai söz konusu değil. yanlızca usulsüz bir işlem. bunu saptamaları halinde usulsüzlük cezası kesebilirler diye düşünüyorum.. bilmem doğrumudur? şimdi bunun için düzeltme beysnı felan versem bir sürü iş..

Haklısınız. Eğer firma bu amortisman ayrılmasaydı vergi verecek idi ise o zaman vergi kaybından söz edilebilir. Aksi halde sadece zararı azaltan bir işlemdir. Yatın üstüne gitsin.

aknsbs ' Alıntı:
batlı ' Alıntı:

Bence herhangi bir şey yapmayın incelemelerde amortismanlara bakmıyorlar zaten.Yılların alışkanığı ile %20 amortisman aklımıza kazınmış üç yılda dört yılda ömrünü tamamlayan demirbaşlar için benimde fazladan ayırdığım olmuş.

Aynısını yapın

benim sorudan anladığım malın değerinden fazla amortisman ayrılmış, doğrudan bir uygunsuzluk var, düzeltme vermek en güzeli, vergi de çıkmayacaksa görmezlikten gelin demek neden? ben bunu yanlış buluyorum.

ama siz 3 yılda amorti edilmesi gereken birşeyi 5 yılda amorti ederseniz bu da yanlış.
misal her yıl %33 amortisman ayıracaksınız.
siz %20 ayırdınız. ayırmadığınız %13ü bir sonraki yıl ayıramazsınız.

2009 defterlerini neden yazdırdınız onu anlamadım, aceleniz neydi.

ozkan.ank ' Alıntı:
aknsbs ' Alıntı:
batlı ' Alıntı:

Aynısını yapın

benim sorudan anladığım malın değerinden fazla amortisman ayrılmış, doğrudan bir uygunsuzluk var, düzeltme vermek en güzeli, vergi de çıkmayacaksa görmezlikten gelin demek neden? ben bunu yanlış buluyorum.

ama siz 3 yılda amorti edilmesi gereken birşeyi 5 yılda amorti ederseniz bu da yanlış.
misal her yıl %33 amortisman ayıracaksınız.
siz %20 ayırdınız. ayırmadığınız %13ü bir sonraki yıl ayıramazsınız.

İşlemin yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğinin biz de farkındayız.Ancak düzeltmenin ne gibi bir kazanç sağlayacağı önemli nasıl tesbit olur o önemli. Bence tesbit edilmesi zor bir durum onun için düzeltme verilmesine gerek yoktur.

sayın özkan, sizin kapanış tasdiki yaptırılması gereğinden haberiniz yok herhalde

düzeltme beyannamesi verip fayda sağlıyayım derken daha da zarar sağlıyabilme ihtimalim çok yüksek. neden mi? çünkü bu firma 3 yıl üst üste zarar beyan etmekte. bu durumumuz da dikkatlerini çekerek inceleme nedeni de olabiliriz...

batlı ' Alıntı:
sayın özkan, sizin kapanış tasdiki yaptırılması gereğinden haberiniz yok herhalde
çok teşekkür ederim gerçekten haberim yoktu. hayatımda ilk kez duyuyorum :)
şaka bir yana orada iyice kontrol etmeden neden yaptırdınız demek istemiştim, teşekkürler, siz en doğrusunu biliyorsunuz belli ki.

2010 amortismanlarını o kadar eksik yaparak dikkat çekmeden telafi de etmiş olursunuz. düzeltme vermek bence de gereksiz.

smmm-ankara ' Alıntı:
2010 amortismanlarını o kadar eksik yaparak dikkat çekmeden telafi de etmiş olursunuz. düzeltme vermek bence de gereksiz.

İşte bu bence uygun bir tavsiye değil. :)

kapanış tasdiki yapıldıktan sonra deftere herhangi bir kayıt yapılamaz mı? forumdaşımızın sorusundan yola çıkarak 2009 yılı için fazladan ayırdığı amortismanlara düzeltme kaydını 2009 yılında yapıp son kapanış maddesini tekrar yazdırsa ne gibi bir sorun olabilir?

saygılar;
bil_gin

sayın nguroy, bu teklifi yaptıktan sonra konuyu biraz daha araştırdım. kapanış tasdikinden sonra kayıt yapılmasının bir sakıncası olup olmayacağı noktasında tereddütlerim oluştu. "Kapanış tasdikinin ana amacı defter sayfalarının boş veya satırlarının aralıklı olup olmadığını denetlemek ve böylece, sonradan eski tarihli kayıt yapılmasının önüne geçmektir."10 Ocak 2008 de Mehmet Ali Aktaş adlı bir doktora öğrencisinin bu yazısını okuduktan sonra. Şİmdi arkadaşımız kapanıştan sonra düzeltme yevmiye maddesini yaparsa bu yazıdaki uyarıya ters bir işlem olmuyor mu?

Genel kural elbette kapanıştan sonra kayıt yapılmamasıdır. Ancak bir konuyu unutmayalım. Kapanış ocak sonuna kadar yapılıyor. Bunun amacı eskiye dayanıyor eskiden kasa yevmiyesi ve kasa defteri tutardık. Kasa hesabına ilişkin kayıtları dondurmak muvazaayı önlemek için kapanış tasdiki yapılırdı. Bu tasdikten sonra da kasa işlemi yapılamaz,mahsup kayıtları yapılabilrdi. Şimdi bunlar yok artık.
Bir aş veya ltd şirkette bilançonun genel kurul veya ortaklar kurulu kararı ile kabul edilmesi ile ancak o blanço kesinleşmiş sayılır. Bu nedenle kapanış tasdikinden sonra da bir takım kar, zarar, mahsup, karşılık, dağıtım gibi kayıtlar yapılabilir.