Fazladan amortisman ayrılması.

Ynt: Fazladan amortisman ayrılması.

Merhaba,

Kapanış kaydının ters kaydıyla defter tekrar açılabilir.

Daha sonra düzeltme kaydı yapılarak tekrar kapanış kaydı oluşturulmalıdır.

Saygılarımla,

aknsbs ' Alıntı:
batlı ' Alıntı:
üst üste 3 yıl boyunca zarar eden bir firmamın bazı a.t.i.k lerinin itfa süresi dolmasına rağmen 2009 yılı içerisinde ve 2008 yılı içerisinde amortisman uyguladığımı yeni tespit ettim. ilgili yılların defterleri yazdırıldı. kapanış tasdikleri yapıldı. biliyorum ki doğrusu düzeltme beyanı vermek. ama 2010 yılına 257(b) 671(a) şeklinde kayıt yapıp gelir gösterip amortisman hesaplarımı eksiltsem kabahatimi biraz olsun azaltabilir mi? ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bence herhangi bir şey yapmayın incelemelerde amortismanlara bakmıyorlar zaten.Yılların alışkanığı ile %20 amortisman aklımıza kazınmış üç yılda dört yılda ömrünü tamamlayan demirbaşlar için benimde fazladan ayırdığım olmuş.

Bilmiyorum,farketmedim,hiç görmedim unuttum gitti

Aynısını yapın
aknsbs ' Alıntı:
batlı ' Alıntı:
üst üste 3 yıl boyunca zarar eden bir firmamın bazı a.t.i.k lerinin itfa süresi dolmasına rağmen 2009 yılı içerisinde ve 2008 yılı içerisinde amortisman uyguladığımı yeni tespit ettim. ilgili yılların defterleri yazdırıldı. kapanış tasdikleri yapıldı. biliyorum ki doğrusu düzeltme beyanı vermek. ama 2010 yılına 257(b) 671(a) şeklinde kayıt yapıp gelir gösterip amortisman hesaplarımı eksiltsem kabahatimi biraz olsun azaltabilir mi? ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bence herhangi bir şey yapmayın incelemelerde amortismanlara bakmıyorlar zaten.Yılların alışkanığı ile %20 amortisman aklımıza kazınmış üç yılda dört yılda ömrünü tamamlayan demirbaşlar için benimde fazladan ayırdığım olmuş.

Bilmiyorum,farketmedim,hiç görmedim unuttum gitti

Aynısını yapın

Bir SMMM arkadaşımızın bu şekilde cevap vermesi çok düşündürücü

Sayın Ferhat neresi düşünüdürücü sizce her zaman doğru olanı yapmak fayda sağlamaz.

Burda önemli olan meslektaşımın en az zarar la bu olayı halletmesi.

En doğru yoluda benim ve birkaç meslektaşımın daha söylediği Şekildir.

Kapanış tasdiki ile " kapanış kaydı " farklı şeylerdir.

aknsbs ' Alıntı:
Sayın Ferhat neresi düşünüdürücü sizce her zaman doğru olanı yapmak fayda sağlamaz.

Burda önemli olan meslektaşımın en az zarar la bu olayı halletmesi.

En doğru yoluda benim ve birkaç meslektaşımın daha söylediği Şekildir.

Sayın aknsbs

''Sayın Ferhat neresi düşünüdürücü sizce her zaman doğru olanı yapmak fayda sağlamaz.''

yine hatalı cümle amacım sizi kötülemek veya polemiğe girmek değil her zaman doğru olanı (eğer biliyorsam,Bilmiyorsamda öğrenirim) bu meslekte yapmaya çalışmak.Eğer detaylandırısak bizler belgeli insanlarız.yani devlet vatadaşı ile bizi arasında hakem,arabulucu,hata düzeltici,avukat,vb.görüyor.Vatandaş nasıl görüyor allah seni inandırsın eğer isim yapmışsan fevkalede insan yoksa allah muhasebecinin eline düşürmesin tarzında hani derler ya iyi yaparsın allahtan kötü olur kuldan ikinci olay konumuz itibariyle formda yazdığınız yazılarla veya göstermiş olduğunuz yollarla bu meslekte yeni arkadaşlarımıza yol gösteriyorsunuz.Şimdi sizin bu tavsiyenize göre yazdığınızı okuyan kişi yahu kardeşim bu işi ölede yaparım böylede yaparım önemli olan gizli kalması yakalarsa devlet yakalasın tarzında düşünür en VAHİMİ MERDİVEN ALTI DEDİĞİMİZ MUHASEBECİ türünü yaratır.İnan bu meslekte 30 seneliğim ben masleğe başladığım zaman tek düzen yoktu yaşım 47.Başımızdan birçok olay geçtiği için yukardaki yazını alıntı yapıp seni bir ABİ olarak (eğer büyüksem) uyardım.Uyardım değilde dertleştim.Yukardaki konuya gelince bende şöyle derdim.Fazla ayırdığın gideri AMORTİSMAN HES.BORÇ DİĞER OLAĞAN GİDER VE KARLAR HES.679 hs
alacak ver derdim.Ama en doğru NGUROY'un dediği gibi eğer rakam sonuç hesaplarını ciddi biçimde etkilyorsa DÜZELTME en doğrusu

SAYGILAR
ferhat

Ocak ayı sonunda yaptırılan görülmüştür tasdiki esnasında kapanış maddesinin yapılması zorunlu değil. Önemli olan Alış ve satış faturaları, bankalar, nakit ödeme ve tahsilatlar gibi işlemlere ait kayıtların görülmüştür tasdikinden sonra yapılmamasıdır. Yani 3 şahıslarla olan işlemlerin tamamlanmış olması gerekir. Tasdikten sonra dönem sonu işlemler yapılabilir.

bulent249 ' Alıntı:
Ocak ayı sonunda yaptırılan görülmüştür tasdiki esnasında kapanış maddesinin yapılması zorunlu değil. Önemli olan Alış ve satış faturaları, bankalar, nakit ödeme ve tahsilatlar gibi işlemlere ait kayıtların görülmüştür tasdikinden sonra yapılmamasıdır. Yani 3 şahıslarla olan işlemlerin tamamlanmış olması gerekir. Tasdikten sonra dönem sonu işlemler yapılabilir.

Zaten uygulamada kapanış tasdiki, genellikle kapanış kayıtlarının yapılmasından önce yapılmaktadır.
Daha öncede belirttiğim gibi özelilikle kurumsal yapıya sahip şirketledre . genel kurul veya ortaklar kurulu kararı olmadan herşey bitmiş olmaz.