İşçiye Fazladan Ödeme

stajerim

Katkı Sunan Üye
işyerinde 3 tane asgari ücretle çalışan personele şirket sahibi her birine 5000 tl veriyor muhasebe kaydı nassıl olacak stopaj ne ödeyecek gidere işleyebilirmi yapılmasıı gereken işlem ve ödenmesi gereken rakam nedir

bu işin işverene getirisi ne olur götürüsü ne olur acaba maliyeti nasıl hesaplanıyor

ayrıca işveren bundan sonra her 3 işçiyede aylık 200 er tl yol parası vermeyi düşünüyor bunun kesintisi stopajı varmı gider olarak işleyebilir mi ve bordroya dahil edilecek mi

Merhaba ;

Bu arada tabi ki giderlerine kayıtlarındaki miktarları yazacak.

Sayın Makineci,

Ben yukarıda yazdığınız yoruma bir anlam veremedim açıkcası sorun soru ile sizin verdiğiniz cevap arasındaki bağlantıyı çözemedim çünkü ortada yasal olmayan bir uygulama ve sizin bu yasal olmayan uygulamaya verdiğiniz yol gösterici bir cevap niteliğinde olmuş.

Acaba ben mi soruyu yada sizin verdiğiniz cevabı yanlış yorumluyorum yoksa farklı bir bakış açısı ile mi yazdınız yorumu açarsanız daha fazla memnun olurum kendi adıma.

İyi Günler.

Sayın demiral ;

" Yol gösterici " ben de inanın bu sonuca nasıl vardığınızı anlayamadım.

Söylemek istediğim ; çalışan personel asgari ücret üzerinden beyan ediliyorsa tabi ki resmi kayıtlara da bu rakamlar intikal edecek.Aslında cümlemin sonuna " haliyle riskli yaşamaya devam edecek " yazmıştım ama yanlış anlama olur diye geri aldım.

Dikkat ederseniz diğer sorulara da yanıt vermedim.Çünkü yapılan iş tamamen yanlış bir uygulama. Zaten kanayan yara olduğu için meslek kodu uygulamasına geçildi. İlerleyen günlerde her meslek koduna taban bir ücret belirlenecek diye de bekliyorum.

Ya da ben anlatamadım.:)

Sayın Makineci,

Benim sorudan anladığım verilen tutarların ücret olarak değil elden verilen bir ödeme yada yine ücret olarak değil farklı bir durumdan dolayı bankadan yapılan bir ödeme gibi düşündüm bu nedenle size bu yorumu yaptım.:)

İyi Günler.

Merhaba ;

Özellikle soruda banka var mı diye tekrar tekrar baktım.

Anlaşılan; ücret ödemeleri oldukça yüksek olan personelin resmi kayıtları asgari ücretten beyan ediliyor. Personel ile işveren arasında şu an sorun yok gibi görünüyordur ama emeklilik ,kıdem zamanı ya da şikayet vs durumlar işin içine girince..........

İşte o zaman şimdiden Allah kolaylık versin demek gerekir.