Fire Kaydı Hakkında

Merhabalar.Geçici vergi dönemi için İTO nın belirlediği fire oranlarında stoklarımızda fire ayırdık.Kaydında tereddüte düştüm.Gelir tablosuna zarar olarak girmesini istemiyorum.Stoklardaki fireyi Gelir tablosuyla ilişkilendirmeksizin nasıl kaydedebilirim.Teşekkürler.

Ynt: Fire kaydı hakkında.

çidem ' Alıntı:
Merhabalar.Geçici vergi dönemi için İTO nın belirlediği fire oranlarında stoklarımızda fire ayırdık.Kaydında tereddüte düştüm.Gelir tablosuna zarar olarak girmesini istemiyorum.Stoklardaki fireyi Gelir tablosuyla ilişkilendirmeksizin nasıl kaydedebilirim.Teşekkürler.

usulsüz kayıt yapacaksın

-------------- **** -----------------
331 fire açıklaması xxx YTL
150/152/153/157 xxx YTL
--------------****-------------------

ortağın ne suçu var bu işte dersen. artık yapacak bşey yok madem zarar olsun istemiyorsunuz. böyle bir drum var.
zararı gizleyeceksiniz.

Ynt: Fire Kaydı Hakkında

Eğer zarar olsun istemiyorsan KKG yaparsın. Ortakla bir ilgisi yok ki.

Ayırdığınız fire fire midir.?

Maliyet sistemini tanımadan fire konusunda yorum yapamayız.

Fire oranını stokla çarpıp fire ayırdıkta diyemezsiniz. Çünkü üretim yaparken büyük ihtimalle fire dahil sarfiyatınız vardır. Eğer böyle ise fire hesaplamanıza gerek yoktur zaten.

Sarfiyatlarınız doğru ise açığa satışınız vardır.

nguroy ' Alıntı:
Eğer zarar olsun istemiyorsan KKG yaparsın. Ortakla bir ilgisi yok ki.

iyi de soruyu soran arkadaş demiş ki : gelir tablosuyla ilişkilendirmeksizin....

gider yazıp KKEG yapılır doğrusu budur ancak isteğine bakılırsa....yapacak pek de mantıklı bişey gelmiyor.

Sayın çidem,

Fireler maliyetin unsurudur. Eğer teknik olarak böyle bir kaybınız yoksa, ilgili stok hesabında kalması gerekmektedir. Yani yapmış olduğunuz fire kaydını iptal edin.

Ama stok açığınızı fireyi bahane etmek suretiyle kapatmak istiyorsanız. O zaman bir tercih yapın.

1- Stok açığını fire olarak tanımlamadan riski üstlenin ve daha teknik ölçülere uygun maliyetlere yansıtın veya faturasını kesin.

2- Fire olarak tanımlayın maliyetlerle intikal ettirin. İzahat isterlerse firenin teknik ölçülere uygun olduğunu izah edin.

Bunun haricindeki firelerin herhangi bir hesaba aktarılması (131,136,,,,,gibi), firenin teknik ölçülere uygun olmadığı yolunda tespit yapılması halinde işletmeden çekiş olarak veya faturasız satış olarak değerlendirileceği düşünüyorum.

Sayın çidem
yapmış olduğunuz fire genel taammüllere ve odaların belirtmiş olduğu oranlardaysa kanaatimce sorun yok,önce ilgili fire tutarını gider hesaplarınıza yazar sonra aynı tutarı ( nazım Hesaplarda )K.kabul edilmeyen giderlere yazarak hem stok hesaplarınızı dengelemiş hemde bir usul hatası yapmamış olursunuz.

150-153 xxxxx

770/730/760 xxxxx

900 xxxxx
900 xxxxx

Fire bu şekilde hesaplanmaz. Hammaddenin üretime girişi ile mamul olarak çıkışı arasındaki fark firedir.
Örnek olarak 100 kg. İpliği kumaş dokumak üzere üretime verdiğinizde 99 kg. kumaş dokunmuşsa fire zaten mamülün maliyetine girmiştir. Üretim maliyetine 100 kg. ipliğin bedelini yazacaksınız. Tabi bu fire kabul edilebilir oranlarda olmalıdır.
Selamlar,

sayın bülent 249
size katılıyorum. normal (kabul edilebilir) fire için ayrıca bir kayıt yapmaya gerek yoktur.
zaten envanter tutarını belirleyip maliyet kaydınızı yaptığınızda fireyi düşmüş olursunuz.