G.m.s.i.

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar merhaba,
2013 yılına ait G.i.B. sitesinden Gayrimenkul Sermaye İratları beyannamesi vermek istiyorum fakat mükellefin kimlik biligleri ile sisteme girdiğimde ne önceki beyannamemi nede 2013 yılına ilişkin G.M.S.İ. beyannamesini veremiyorum. 'Hata mükellefe ait 2013 yılı beyannamesi verilemez' diye uyarı çıkıyor karşıma. Deneyeniz varmıdır.? Teşekkürler

merhaba..geçmiş yıl beynanmesini verdiğim birisi için denedim aynı mesajı verdi..sonra ilgili kişiyi aradım..bu kişi gms alım satımından dolayı gelir vergisi mükellefine geçirildiği için sadece gms beyannamesini veremediğimizi söyledi..bundan dolayı gms sistemi kapatılmış..tabi sizin aynısı olamayabilir.

Beyannamesini verdiğim mükellef şirket ortağı ve müdür vasfında herhangi bir şekilde gelir vergisi mükellefiyetide bulunmuyor. Acaba beyannameyi taahhütlü posta yolu ile göndersemmi diye düşünüyorum...

GMSİ portalından değil, kendi şifrenizle e-beyanname üzerinden gönderebilirsiniz.

Şirket ort. dolayı olabilir. Kar payı beyanı için yıllık beyan verilmesi gerekiyor ise veya önceki yıl verildi ise. En iyi cevabı bağlı olduğunuz vd verecektir.

kira gelirini tapu sahibinin oğlu alıyor. oğluda ayrıca kirada oturuyor. bu durumda nasıl bir beyan bildirilmeli ?

Kira gelirini oğul tahsil ediyor ise tahsilat tutarı 2013 dönemi için 3.200-TL üzeri ise beyanname verecek ve ayrıca ödemiş olduğu kirayıda gider olarak gösterebilecektir.
Bu tarz durumlarda vergi çıkmayabilir ama beyanname vermeniz yararınıza olacaktır.

Yarar söz konusu değil. Bur da beyanname verilmesi zorunludur. Aksi halde gerçek gider usulu ile kirasını indiremez.

arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim hatam olursa kusuruma bakmayınız.. sorum şudur;
tapusu anneme yada babama ait olan ve kirası 500 lirayı gecmeyen konutla (larla)ben ilgilenip kontratlarını kendi adıma düzenleyip ( kiraya verenin malik olması şart degildir. diye biliyorum) kirasını ben elden alıyorum ve aldığım rakamları muhasebecimin dediklerine göre 4 senedir kendime ait (tapusu bana ait olan) kira gelirleriyle birlikte beyan edip vergilerini ödüyorum...
annem yada babam adına benim beyan ettiğim yerlerle alakalı beyan vermedim.2008 e ait beyanımda yanlışlık olmuş incelendi ve anneme ait olan konutta vardı aynı beyanda ve maliyedende hiçbir yetkili bişey demedi . muhasebecimi değiştirdim ve yenisi o şekilde olmayacağını tapu kimin üzerindeyse kirasını ve beyanını o kişinin yapması gerektiğini söyledi...
4 senedir yanlışmı beyan veriyorum yoksa önceki muhasebecimmi doğru biliyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar...

Kim tahsil ediyorsa geliri de onun beyan etmesi gerekir. Tapu bağlayıcı değildir.

Dönemler itibari ile ne kadar tahsil edildi ise onun beyanını siz tahsil ettiğiniz için vermelisiniz. Geçmiş dönemlere ait eksik beyanınız var ise pişmanlık esasına göre beyan verebilirsiniz. Şayet bu konu için Muhasebecinizi değiştirdi iseniz bunu pek anlayamadım doğrusu.

Dönemler itibari ile ne kadar tahsil edildi ise onun beyanını siz tahsil ettiğiniz için vermelisiniz. Geçmiş dönemlere ait eksik beyanınız var ise pişmanlık esasına göre beyan verebilirsiniz. Şayet bu konu için Muhasebecinizi değiştirdi iseniz bunu pek anlayamadım doğrusu.

eksik beyanım yok sadece bahsetmiş oldugum gibi anneme yada babama ait olan mülklerin kiralama işlemlerini(kiraya verme,kontrato düzenleme,kira alma) kendi adıma olduğundan dolayı beyanlarımı kendi adıma verip vergilerini odedim..
yeni muhasebecim ve sordugum bi kaç kişide yanlış yaptıgımı söyleyince kafam karıştı (muhasebecimi değiştirmem bu konu ile alakalı değildir )

Beyanda bulunmak için, tapu kaydı şart değildir.Örneğin kiraladığı yeri bir başkasına tekrardan kiraya veren kişi de beyanda bulunmaktadır.Kira gelirini gerçekte kim elde ediyorsa o kişi beyan etmek zorundadır.Fakat sayın askınbulduk; sizin söylediğiniz durumda olanlar tabiki de sırf kira banka hesaplarına yattı diye beyanname vermek zorunda değildir.

Sayın aşkınbulduk; Babası yaşlı diye, kendi hesabına tahsil edip babasına veriyor sizin sorunuzda anladığım kadarı ile parayı. Bu durumda yine söylediğim gibi tahsilatı babası yapıyor, onun için baba vermesi gerekir.
Dediğim gibi geliri kim alıyorsa, bu tapu sahibi olmasa bile parayı kim alırsa o beyan etmeli.
Yine aynı şekilde bankadan tahsil ediyor diye onunda beyan etmesi gerekmeyebilir, izahı ile şu beyan etti denir. Şunun yerine tahsil ettim ben denir.

Önceden hazırlanmış kira beyanname sisteminde zaten 'Banka ve PTT Kira Bilgileri' bölümünden de adınıza yatırılmış tutar bilgilerine erişebiliyorsunuz. Buradaki bilgilerden de teyit yapabiliyorsunuz.

Eğer baba adına ona verilmek üzere tahsilat yapılıyor ise beyan baba adına verilir. Tapu baba adına ancak kira gelirini çocuğa bıraktı ise konu değişir. Çocuk kirayı beyan eder ancak vergi kanunlarında baba ile çocuk arasında yapılan işlemle ilgili veraset ve intikal kanununa bakmak gerekir. baba -çocuk işlemlerinden de ayrıca vergi çıkabilir.