G.Vergisi Mükellefinin Bağkurlu değil SSK'lı Olması Durumu?

DbA

Merhabalar Sevgili Arkadaşlar...

Bir mükellefim 01.09.2004 Tarihinde Gelir vergisi Mükellefi olarak işe başladı. ssk'dan emekliliğine 3-4 Yıl kaldığından dolayı. Bağkura kayıt olmadı. Daha Sonra 01.01.2005 Tarihinde bir Şirkette ssk'lı oldu ve hala o şirkette ssk'lı gözükmekte.

Şirketlerde Ortaklar Şirket ortağı olmadan önce SSK ile ise bağkura kayıt olmayabiliyorlar.

Soru 1-) Şirket ortaklarına Tanınan bu istisna Şahıs vergi mükellefleri içinde geçerlimi?

Soru 2-) Yukarıdaki soru ile bağlantılı olarak biz vergi mükellefi olduktan sonra ssk'lı olduk, Bağkur bir şekilde 01.09.2004 Tarihinde vergi mükellefi olduğumuzu farkeder ise o tarihten bu yana borçlandırımı?

Soru 3-) Bağkur böyle bir şey yaparsa SSK'ya yatırdığımız Primler ne olacak?

Bilgisi olan değerli arkadaşlardan cevap bekliyorum herkese teşekkür eder Saygılar Sunarım.

DbA

!!!

Sayın....

1- Mükellefinize 01/09/2004 tarihinde gelir vergisi mükellefiyeti tesis edildiğinden o tarihden by yana bağ-kur sigortalısıdır. Emekl müracaatında karşısına engel çıkacaktır.

2- Limited Şirket ortaklarına Sigortalılıktan dolayı sağlanan Bağ-kur muafiyeti gelir vergisi mükellefleri için geçerli değildir.

3- Gelir vergisi mükellefiyeti halen devam ediyorsa SSK hizmeti iptal edilerek ödenen primler iade edilecektir. Bağ-kur sigortalılığı 3.5 yılı aştığı takdirde ssk dan emekli hakkını kaybedeceğinden Bağ-kur'un şartlarına göre tahminen emekliliği uzayacaktır.

Sayın: DbA
Mükellefiniz sanırım mükellefiyetini sona erdirdi.Emekliliğinede sanırım
3-4 yıl kalmış. Bu durumda ne yapacağız diye soruyorsunuz.

Ben size sosyal güvenlik kurumların kendi yasal düzenlemelerine göre cevap vermeyeceğim.Çünkü bu mevzuat maalesef birbirleri ile çelişki içindeler.Hasbel kader oğluna bir işyeri açan baba,daha sonra zorunlu olarak bir fabrikaya işe başlıyor.Firma sahibide tabiki çalıştırdığı işçiyi sigortalı yapacak. Baba olmaz ben vergi mükellefiyim ben sigortalı olamam diyecek. Bu yasalmı ? Sizi sigorta müfettişleri yakalasında siz ozaman bu yasallığı izah edersiniz.Sizlerin yorumuna bırakıyorum.

Bağkur sizi resen bağkur sigortalısı yapar ise,borcunuzu 10 yıl içersinde
ödemezseniz,bağkurluluğunuz ortadan kalkacaktır.

ÇÖZÜM: Zorunlu sigortalılığına devam etsin.İsteğe bağlı sigorta ödemesin.Emekli olana kadar çalışmaya devam etsin. Emekli başvurusuzda bağkur hizmeti olmadığı için,kurumlar arası yazışma yapılmamaktadır. Kesinlikle sigorta kurumundan emekli olacaktır.
Bunda kuşkunuz olmasın. 3-4 yıl içersinde sosyal güvenlik yasası tam anlamı ile uygulanmaz ise.
Bazende mevzuat sizleri işin içinden çıkılmaz hale sokar.
Çünkü siz mükellefinizi bağkurlu yaparsanız,emekliliği en az 10 yıl uzar.

Kadir Semizoğlu

k.semizoglu' Alıntı:
.....Baba olmaz ben vergi mükellefiyim ben sigortalı olamam diyecek. Bu yasalmı ? Sizi sigorta müfettişleri yakalasında siz ozaman bu yasallığı izah edersiniz....

niye yasal olmasın :?: müfettişe bağkurlu olduğu söylenip bağkur nosu verildikten ve bordroda sadece gv ve dv kesintisi yapıldıktan sonra hiçbir sorun çıkmaz.