Geç Gelen Fatura

Murat ÖNDER

Katkı Sunan Üye
Herkese merhaba

18/01/2013 tarihli bir fatura elime yeni ulaştı. En doğru kayıt nasıl olur karar veremedim. 18 Ocak tarihine kaydedip KDV sini KKEG mi yazayım. Yoksa 01.05 tarihine mi kayıt edeyim.

KDVsini KKEG yazmanıza gerek yok, KDV Kanunu md.29/3'e göre takvim yılı aşılmamak şartı ile kaydın yapıldığı anda indirilecek kdv olarak dikkate alabilirsiniz.

Malum Ocak faturası, düzeltme beyannamesi vermek istemiyorum. Küçük bir fatura çünkü. Mayıs ayına kayıt yapmamda sakınca yoksa 01.05 tarihine kaydedeceğim.

Sayın Murat ÖNDER,

Sayın koraykarakaya sakıncası olmadığını bildirmiş.

Bu arada dikkatimi çekti şirketinize düzenlenen faturalar size geç ulaşıyor sizinde karşı şirketlere düzenlediğiniz faturalar geç ulaşıyor bu şekilde size yine cevap yazdığımı hatırlıyorum yanılıyormuyum ? :)

İyi Günler.

Aylık 1000 civarı fatura kesiyoruz, 300 civarı fatura alıyoruz, toplamda 3 şube 2 firma haliyle bu tür sıkıntılar oluşabiliyor. Bir de metal sektöründeyim. Bizim müşteriler Ali Beyden çok, Ali Ustalardan oluştuğu için muhasebe sisteminde sıkıntılar oluşması kaçınılmaz.

Malum Ocak faturası, düzeltme beyannamesi vermek istemiyorum. Küçük bir fatura çünkü. Mayıs ayına kayıt yapmamda sakınca yoksa 01.05 tarihine kaydedeceğim.

KDV açısından sıkıntı olmayacağı kesin 01.05.2013 tarihli kaydın, yalnız I.geçici vergi dönemi açısından belki az da olsa sıkıntı çıkartabilir. Ancak tutar çok yüksek değilse bu da sorun teşkil etmeyecektir.

üstad merhaba,

hep böyle yapıyoruz ancak bu kayıt tarinden dolayı sıkıntı olmaz değilmi ? herhangi bir incelemede ? (10 gün veya 45 günlük süreler )

Sayın aşkınbulduk,

O zaman size ben sorayım BA/BS kapsamına giriyor ise ne yapıyorsunuz ? :)

İyi Günler.

Eğer 01/05 işlerseniz ve elinizde size geç ulaştığına dair bir belgeniz yoksa kayıt nizamına uymamaktan ceza kesilir. Tabii defterleriniz incelenir ise inceleyenin tavrına bağlı olarak görmezden de gelinebilir.

Sayın aşkınbulduk,

O zaman size ben sorayım BA/BS kapsamına giriyor ise ne yapıyorsunuz ? :)

İyi Günler.

üstad iyi akşamlar şimdi gördüm sorunuzu,

evet uygulamada öyle yapıyoruz..ba-bs de bildiriyorum kdv yi sonraki döneme giriyorum.
ancak ozaman yukarıda belirttiğim maddenin bir hükmü kalmıyor.Sn.merkürün dediği çok doğru ancak burda sorumlu kim? tutup faturayı geç gönderen firmaya usulsüzlük kesmezler ya ?

soru eğer ocak faturası şimdi eline geçerse ba-bs de ne yaparsın ise,b formuna düzeltme vermem.

Son düzenleme:
üstad iyi akşamlar şimdi gördüm sorunuzu,

evet uygulamada öyle yapıyoruz..ba-bs de bildiriyorum kdv yi sonraki döneme giriyorum.
ancak ozaman yukarıda belirttiğim maddenin bir hükmü kalmıyor.Sn.merkürün dediği çok doğru ancak burda sorumlu kim? tutup faturayı geç gönderen firmaya usulsüzlük kesmezler ya ?

soru eğer ocak faturası şimdi eline geçerse ba-bs de ne yaparsın ise,b formuna düzeltme vermem.

Ben olsam ben de düzeltme vermem, Maliye Bakanlığı yakalarsa ceza kessin. Nasıl olsa 25 günü geçtikten sonra kesilecek ceza aynı.