Geç Gelen Faturanın Ba Açısından Durumu ?

Arkadaşlar geç gelen faturalarda nasıl bir işlem yapıyorsunuz, misal biz şu şekilde yapıyoruz ekim faturası aralık ayında elimize ulaştı ve ekim ayı ba yı ilgilendiriyor 5,000 geçiyor aralıktada aynı şekilde bu durumda biz dönem içinde indirilebilir ilkesinden yola çıkarak 1 aralığa işleyip aralık ba sından gösteriyoruz hem ekim hem aralık fark oluşacak ama izahat istendiğinde ikisinide gönderip açıklama yapacağız bu şekilde ceza iptal oluyor muş doğrumu dur sizler nasıl yapıyorsunuz düzeltme vermek mantıklı gelmiyor bana süresi geçtikten sonra

Arkadaşlar geç gelen faturalarda nasıl bir işlem yapıyorsunuz, misal biz şu şekilde yapıyoruz ekim faturası aralık ayında elimize ulaştı ve ekim ayı ba yı ilgilendiriyor 5,000 geçiyor aralıktada aynı şekilde bu durumda biz dönem içinde indirilebilir ilkesinden yola çıkarak 1 aralığa işleyip aralık ba sından gösteriyoruz hem ekim hem aralık fark oluşacak ama izahat istendiğinde ikisinide gönderip açıklama yapacağız bu şekilde ceza iptal oluyor muş doğrumu dur sizler nasıl yapıyorsunuz düzeltme vermek mantıklı gelmiyor bana süresi geçtikten sonra

Ba - bs ye konu olan fatura hangi aya aitse o ayın kdv beyanını da ba sınıda düzeltiyoruz

Yıl atlamadıktan sonra kdv düzeltme vermenize gerek yok. Ancak elinizde ft size geç ulaştığına dair belgeniz olmalı. Diğer durumda elinize geçtiği aya kaydederseniz kayıt nizamına uymamaktan (incelemede farkedilirse) ceza yazılabilir. Tabii Ba-Bs için mutlaka ft tarihindeki ay bildiriminde yer almalı.

Geç ulaşması birşey fark ettirmez. Net olarak söylüyor. Mal ve hizmet aldığınızda en geç 7 gün içinde faturası kesilecek diye. Eğer bunu siz istemediyseniz daire zaten ceza kesiyor(2 Tarafada).Karşı taraf büyük olasılıkla ilgili ayda beyanda bulunmuştur. Ben olsam kafalarına atardım o faturayı:D