Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Ynt: Geçici Vergi Beyannamesinden Geçmiş Yıl Zararlarını Mahsup Etmemek

Arkadaşlar,
geçmiş yıldan devreden zarar 5,000 tl. olsun.

2005 yılı zarar 500,00 tl.
2006 yılı kar 800,00 tl.
2007 yılı kar 300,00 tl.
2008 yılı zarar 900,00 tl.
2009 yılı kar 100,00 tl.

Bu durumda 2010 yılı geçici vergi beyannamelerinin hepsinde mahsup edilecek geçmiş yıl zararları bölümünde ne yazmalı?

2010 dan geriye dönük 5 yıl düşme hakkımız olduğundan 2008 zararını 2009 yılında düşmüş iseniz 2010 da 800.00 tl zarar düşebilirsiniz fakat düşmediyseniz yıl atladığı için hakkınız ortadan kalkar ve geçmiş yıl zararı düşemezsiniz.

Peki 2005 zararı ne oldu?

2005 Yılı zararını 2010 yılı karından indirebililirsiniz. 2010 yılı da zarar ise 2011 yılında 5 yıllık süre geçtiği için indirim hakkınız yok.

2005 yılı zararını 2006 yılında düşmüşsem hiç kalmadı, bu sene yine düşebilir miyim?

bu geçmiş yıl zararlarını bir kere mi düşebiliyorum, 5 yıllık zararı düşme sözkonusuysa atıyorum şu anki yıldan önceki yılı, 4 yıl daha karım bile olsa yazmam mı gerekiyor yoksa kârım zararımı karşıladığı andan itibaren mahsup edilecek geçmiş yıl zararlarına yazmamam mı gerekiyor?

Zarar mahsubu öngörülen süre içinde gerçekleştirilemediği takdirde, oluşan zarar işletme zararı olarak değerlendirilmemekte ve sermayede meydana gelen azalma olarak dikkate alınmaktadır. Mükelleflerce bir hesap dönemi içerisinde oluşan zarar beş hesap dönemi boyunca oluşacak kârlarla mahsup edilemiyorsa, o zarar artık sermayede meydana gelen bir eksilme olarak kabul edilmelidir

peki düşülmeyen geçmiş yıl zararlarını şirket ortakları 331 de şirkete borç verdiği paralarla 580 leri karşılaştırsak sermaye azaltması yapmaya gerek varmı (yani düşülmeyen geçmiş yıl zararları) zarar payı kısmında ttk buna imkan var galiba.

Peki arkadaşlar , 580 hesapta çıkan zarar var , bir de kurumlar vergisi beyannamesinde bu rakama kkeg yi de ekleyerek mali zarar ulaşıyoruz . bu durumda hesaplardaki zarar rakamı ile beyannamededi zarar rakamı arasıda kkeg farkı oluyor .
buna göre bir sonraki sene kardan geçmiş yıllar zararını mahsup ederken dikkate alacağımız tutar 580 deki ticari zarar mı yoksa beyannemedeki kkeg düşüldükten sonra kalan zarar mı . kkeg düşüldükten sonra kalan zarar ise 580 hesabın bakiyesi bir türlü kapanmaz .

Geçmiş zararlarını mahsup ederken, K.V. Beyannamesinde mali zararı, muhasebe de ise ticari zararı mahsup edeceksiniz.

Daha önce bu konuyu açık açık tartışmış değerli forum üyeleri,
Benimde bugün şöyle birşey başıma geldi. İlk dönem geçici de geçmiş yıl zararları mahsup edilmemiş. İkinci dönem geçici de aynı şekilde mahsup edilmemiş. Sonrasında 2. dönem geçiciye düzeltme veriliyor. Düzeltmede geçmiş yıl zararları mahsup ediliyor. Kezza 3. dönem geçici de aynı şekilde mahsup ediliyor.
Vergi dairesi mükellefimize diyor ki : Bu beyanname yanlış. 3. dönemde kabul edilmedi çünkü geçmiş yıl zararları düşülmezse bir daha düşemezsiniz.
Adam zaten ilk beyannamede çıkan karın vergisini ödedi. Geçmiş yıl zararlarını düşmemiz dedikleri gibi yanlış bir olay mıdır?
İşin içinden çıkamadım ben. Sizler ne diyorsunuz?

Anladığım kadarıyla; kâr olsa bile mahsup edilecek geçmiş yıl zararları kısmına yazılacaktı demek.

2005 yılına ait zarar indirilmediyse 2011 beyannamesini yaparken bu zararı beyannade de indiremeyeceğime göre bu hesabı nasıl kapatacağım?

Hangi hesabı kapatacaksınız, bilançonun pasifindeki 580'de yer alan tutarı diyorsanız o ticari zararınız, beyanname üzerinden KVK md.9 uyarınca indiremeyeceğiniz 2005 yılı zararı ise mali zararınız.

580 hesaptaki rakamı indiremeyeceği biliyorum.Benim sorduğum bu rakamı nasıl kapatacağım. Aynı zamanda şirketin geçmiş yıl karları (yani 570 hesabı da )var. Bu 580 deki rakam kalacakmı?

Hmm, bu durumda 580 ile 570'i karşılıklı olarak kapatın.

Daha önce 5 yıl indirilemeyen geçmiş yıl zararlarının ortaklar tarafından ödeneceği gibi bir yazı okumuştum. Yanılıyor da olabilirim. Burda benim yapmam gereken 570 ve 580 i karşılaştırmak mı.Eminmisiniz.

5 yıl indirilemeyen geçmiş yıl zararlarının ortaklar tarafından ödeneceği sizden duyuyorum ilk defa, yasal dayanağınız nedir? Ortaklar kurulu veya genel kurul kararı alarak 2005 yılı zararının geçmiş yıl karlarından mahsup edilmesine ilişkin karar alıp, söz konusu işlemi yapabilirsiniz.