Geçici Vergide %10 luk Yanılma Payı Hesabı

elit

Katkı Sunan Üye
mal alış :1.000,00 dönem sonu :0
gelir :1.100,00

kar: 100.00

1.000,00tl ye %10 yanılma payı verildiğinde 1.000,00*%10u =100.00tl (en az bu tutarı mı bildirmek gerekiyor yani)

Ynt: Geçici Vergide %10 luk yanılma payı hesabı

hayır ödemeniz gereken verginin %10u kadar eksik ödeyebilirsiniz demek.

örneğiniz kurumlar vergisi mükellefi ise 100*%20=20tl ödenmesi gereken vergi.
20*%10=2 TL yanılma payı.

yani vergi ödemesini 20tl değil de 18 tl yapmış olmanız sorun olmayacak, ama 18tl ve altı ödeme çıktıysa geçicide sorun olur

20.00tl vergi çıkmış.bunun 18.00tl nin altında bir ödeme nasıl çıkartılabilir ki? örneğin, önceki dönemde 3tl ödenmiş olsa 20-3=17 ödenecek çıkar.sorun mu olur? ya da önceki dönemde 30.00tl ödendiğinde bu dönem hiç ödenecek vergi çıkmayacak.

sayın elit gecici vergi doneminde ödemesi cıkan vergi ile kurumlar beyannamesinde cıkacak olan vergi arasındaki %10 luk yanılma payından söz ediliyor .Geçiçi beyannaamedeki ödenen verginin kurumlar beyannamesinde ödenmesi gereken vergiden mahsup edilmesinden değil.

hayır önceki dönemde ödenen geçiciyi elbette düşeceksiniz, burda 18tl.nin altına düşmemesi gereken önceki geçiciler mahsup edilmeden önceki rakam

1- %10 luk yanılma payını vergi matrahı (üzerinden vergi hesaplanan matrah) üzerinden hesap ederseniz işin içinden daha rahat çıkarsınız.

2- Düzeltmeler sonucunda kurumlar vergisi toplamı geçici vergi toplamından daha fazla çıkarsa (ilave vergi çıkarsa) sorun yok.%10 dan daha fazla yanılma payı olabilir,inceleme sebebi olmaz,maliyenin lehine bir işlemdir.

anladım,yardımınız için çok teşekkür ederim.emeğinize sağlık

Geçici Vergi Matrahı 2.898,03
Hesaplanan Geçici Vergi 434,70
Önceki Dönemlerde Hesaplanan Geçici Vergi 338,91
Ödenmesi Gereken Geçici Vergi 95,79

bu şekilde tahakkuk ettirdiğim geçici vergi matrahına gözden kaçırdığım bir satış faturası nedeniyle 1.050,00 TL eklemem gerekiyor. Tic. Mal satışı olmasına rağmen S.T.M.M'yi değiştiremediğimden hepsi kar olarak varsayılacakmış. Matrah arttığı zaman durum aşağıdaki gibi oluyor.

Geçici Vergi Matrahı 3.948,03
Hesaplanan Geçici Vergi 592,20
Önceki Dönemlerde Hesaplanan Geçici Vergi 338,91
Ödenmesi Gereken Geçici Vergi 253,29

Bu durumda %10'luk yanılma payını da aşmış oluyorum. Matrah artışını Gelir Vergisi beyannamesinde
mi yapsam Geçici düzeltmesi mi versem kararsız kaldım? Vergi artışından dolayı inceleme sebebi olmaz fikri sunulmuş ama ben tüm araştırmalarıma rağmen yasal bir dayanak bulamadım. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler..

Son dönem geçici beyannameye düzeltme vermeniz uygundur.

teşekkürler sn. nisanlı.. düzeltme verirken özel onay kısmında KSS ve DZT şıklarını işaretlersem vergi ziyaı cezası kesiyor sistem. KSS değil de PIS talepli gönderirsem herhangi bir ceza kesmiyor. KSS ile PIS seçeneklerini birlikte seçmeme de izin vermiyor. özel onayı ne şekilde yapmalıyım?

KSS seçeneği sadece hiç verilmemiş olan beyannameler için kullanılmalıdır. Siz ise düzeltme yaptığınızdan ayrıca bu önemli; ödemeniz çıktığı için PIS seçmelisiniz.

PIS ve DZT seçeneği işinizi halleder.

teşekkür ederim..

Tarih 09/07/2004
Sayı GVK-25/2004-17/Gayrimenkul Sermaye İradı 1
Kapsam
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü

Gelir Vergisi Sirküleri/25

3. Re'sen veya İkmalen Tarhiyatta Geçici Verginin Hesaplanması

Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120 inci maddesinin dördüncü fıkrasında; "Yapılan incelemeler sonucunda geçmiş dönemlere ait geçici verginin %10'u aşan tutarda eksik beyan edildiğinin tespiti halinde, eksik beyan edilen bu kısım için re'sen veya ikmalen geçici vergi tarh edilir. Mahsup süresi geçtikten sonra kesinleşen geçici vergiler terkin edilir, ancak gecikme faizi ve ceza tahsil edilir." hükmüne yer verilmiştir.

217 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğinin "4.11 Re'sen veya İkmalen Tarhiyat ve Ceza Uygulaması" bölümünde ise, " Geçici verginin %10'u aşan tutarda eksik beyan edildiğinin tespit edilmesi halinde, %10'u aşan kısım re'sen veya ikmalen tarhiyata konu olacaktır. Bu durumda, tarh edilecek ek vergi için vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi uygulanacaktır..." denilmektedir.

Bu çerçevede, yapılan incelemeler sonucunda geçmiş dönemlere ait geçici verginin %10'u aşan tutarda eksik beyan edildiğinin tespiti halinde, %10 yanılma payının beyan edilmesi gereken geçici vergi matrahı üzerinden hesaplanması gerekmektedir.

Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120 nci maddesinin sözü edilen dördüncü fıkrası ile mükelleflerin hesap hataları sonucu yanılma halini düzenlemiş olup, geçici vergi beyannamelerinde matrah beyan etmeyen mükellefler için beyan edilmesi gereken vergi matrahının %10'u kadar bir yanılma payı söz konusu olacak, geçici vergi beyannamesi vermeyen mükellefler için ise yanılma payı uygulanmayacaktır.

merhaba
bu konuya istinaden birşey sormak istiyorum, malum bürolarda 320 hesapları hemen kapatamıyoruz, 320 hesapta olan borçları bazen kurumlar vergisi zamanı kapatabiliyoruz, 4.dönem geçici vergide finansman gider kısıtlaması uygulayacağım, 320 hesapta ki bakiyeyi kapatmadan finansman gider kısıtlaması yaparak kkeg yazacağım, kurumlar vergisinde 320 hesabı kapatınca tekrar hesaplama yapmak gerekiyor mu ?
iyi çalışmalar.

merhaba
bu konuya istinaden birşey sormak istiyorum, malum bürolarda 320 hesapları hemen kapatamıyoruz, 320 hesapta olan borçları bazen kurumlar vergisi zamanı kapatabiliyoruz, 4.dönem geçici vergide finansman gider kısıtlaması uygulayacağım, 320 hesapta ki bakiyeyi kapatmadan finansman gider kısıtlaması yaparak kkeg yazacağım, kurumlar vergisinde 320 hesabı kapatınca tekrar hesaplama yapmak gerekiyor mu ?
iyi çalışmalar.
320 hesabın alacak bakiyesi verdiğini düşünürsek, bu hesabı kapatırken kkeg değil gelir yazmanız gerekir. Ayrıca pasif hesaplarda değişiklik yaptığınızda oranlar değişeceği için fin.gid. kısıtlamasını yeniden hesaplamanız gerekir.

sayın bulent249
320 hesapta 20 bin tl olduğunu varsayarsak,
320
102 olarak kapatıyoruz normalde veya 320 b 100 a olarak tutara göre, bunu gelir hesabı olarak nasıl işleyeceğiz, finansman gider kısıtlaması yaparken yabancı kaynak ne kadar çok olursa kkeg o kadar fazla çıkacak, 320 hesabı kapatınca kurumlarda daha az çıkacak, bu arada ki fark için mi gelir yazmamız gerekiyor?

merhaba
iyi çalışmalar.

İlginç, Kurumlarda 320 hesabı kapatabiliyorsanız niye geçicide kapatmıyorsunuz. Bence her ikisinde de mümkün değil (20.000,-- örneğini verdiğiniz için söylüyorum. ) eğer 31.12. tarihinde kapatmadıysanız.

İlginç, Kurumlarda 320 hesabı kapatabiliyorsanız niye geçicide kapatmıyorsunuz. Bence her ikisinde de mümkün değil (20.000,-- örneğini verdiğiniz için söylüyorum. ) eğer 31.12. tarihinde kapatmadıysanız.
Mükellefler bazen bankaları göndermiyorlar, o kadar uyarmamıza rağmen geç getirdikleri oluyor. Kurumlar vergisi öncesi bankaları işlemek sıkıntı olur mu ?

Mükellefler bazen bankaları göndermiyorlar, o kadar uyarmamıza rağmen geç getirdikleri oluyor. Kurumlar vergisi öncesi bankaları işlemek sıkıntı olur mu ?
Ofislerin %70'i böyle yapıyor,bende dahil.Masraf kalemlerine dokunmadıkça pek sıkıntı olmaz.Ancak finansman gider kısıtlaması anlamında borçlarında tespit edilmesi bakımından artık neredeyse herşeyi günü gününe kayıt etmek gerekiyor.Ama yinede olmuyor işte.En azıdan ofislerde bu pek olamıyor.

Ofislerin %70'i böyle yapıyor,bende dahil.Masraf kalemlerine dokunmadıkça pek sıkıntı olmaz.Ancak finansman gider kısıtlaması anlamında borçlarında tespit edilmesi bakımından artık neredeyse herşeyi günü gününe kayıt etmek gerekiyor.Ama yinede olmuyor işte.En azıdan ofislerde bu pek olamıyor.
evet tahsin abi,finansman gider kısıtlaması, e-fatura,e-defter gibi uygulamalar günü gününe takip etmeyi zorunlu hale getiriyor ama mükelleflere anlatmak iş yapmaktan daha zor :) finansman gider kısıtlamasını 4.geçici de uyguladım kkeg olarak beyannameye ekledim, bu hesaplamanın aynısını kurumlarda gösterecek miyiz ? değişiklik olmasa bile, izlediğim bir eğitimde, 1.dönem gider kısıtlaması yok ise, 2.d.dönem ve 3.dönem var ise ama son dönem de yok ise kkegleri sileceğiz dediler, matrahta sıkıntı olmaz mı ? geçiciyi 1-3, 1-6, 1-9, 1-12 olarak görüyoruz sonuçta.