Gelir-Gider Fiyat Farkı Faturaları

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar...
Toptan içecek dağıtımı yapan bir mükellefim (X ) sözleşmesi gereği müşterilerine (Y) bedelsiz olarak vermesi gereken ürünleri faturada bedelli olarak kesip(X) müşterisine(Y) gönderiyor ve müşteride(Y) bu kadarlık tutarı fiyat farkı olarak firmaya(X) dönüyor. Daha sonra firma da (X) bedelsiz ürün kadar tutarı fabrikaya fiyat farkı olarak dönüyor.

Sizce ben bu durumda; müşteriden firmaya gelen fiyat farkı faturalarını 611 satış indirimleri, firmanın fabrikaya döndüğü fiyat farkı faturasınıda 602 diğer gelirler hesabındamı izlemeliyim? Fikirlerinizi bekliyorum.. Kolay gelsin...

Ynt: Gelir-Gider Fiyat Farkı Faturaları

Merhaba, Bence Müşteriye verdiği bedelsiz malları irsaliye ile çıkmalı (bedelsiz verildiğine dair açıklama ile) fatura kesmemeli. Ve Satıcı firmaya bu mallar kadar iade faturası kesmeli.
Fiyat farkı faturası bana yanlış geliyor. Çünkü fiyat yanıda adetsel anlamda da azalma var

Merhaba.. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim fakat söylediğiniz durum tamamiyle gayrı resmi bir işlem oluyor. Çünkü en başta düzenlenen irsaliyenin ay geçmemek kaydıyla 7 gün içinde faturası düzenlenmelidir. Dediğiniz durumda alıcı firma bu malı muhasebesel anlamda stoklarına dahil edemeyecek ve stoklar hesabıyla gerçek stok miktarları tutmayacaktır. Diğer yandan fabrika da gerçekte iade almadığı malı iade faturasıyla kabul edip olmayan stoğu tekrar kayıtlarına yansıtmayacaktır. Çünkü bahsettiğim bu mallrın değeri yüzbin ytl lerle ifade edilecek değerdedir. Kaldı ki fabrika Cola Cola gibi türkiye çapında ürün veren bir kaç firma ve arada bağlayıcı sözleşme var. Yani bu firmaya izledikleri yolun yanlış olduğunu söylemek gibi bir şansımız bulunmuyor...

Merhaba,

1) ''irsaliyenin ay geçmemek kaydıyla 7 gün içinde faturası düzenlenmelidir. ''
Bu sözünüzü tamamlamak isterim. Konsinye irsaliyeler için böyle bir süre sınırı yok. Mal satıldığı zaman Faturası Düzenlenir.

2) ''Dediğiniz durumda alıcı firma bu malı muhasebesel anlamda stoklarına dahil edemeyecek ve stoklar hesabıyla gerçek stok miktarları tutmayacaktır''
Fakat Sizin bahsettiğiniz yöntemde x firması y firmasına fatura ile malı gönderiyor. y firması tekrar x firmasına fiyat farkı faturası kesip stoğunu kayıtsal manada sıfırlamış oluyor. ortada tekrar birşey kalmamış oluyor.

3) ayrıca her büyük firmanın yaptığı iş doğrudur diye bir söz de çok iddalı olur bence.
çünkü ben büyük firmanın bana haber vermeden sene içerisinde geriye dönük - tutarlı fatura kestiğini gördüm. (yani normalde benim keseceğim iade faturasını, kendisi bana - tutarlı olarak kesmiş). vb.. örnekler mevcuttur.

İade faturasınıda sadece satılan malın iadesi olarak da düşünmeyin. Bir düzeltme işlemi olarakda görebilirsiniz. ama fiyat farkı faturası sadece fazla kesilen tutarın düzeltmesidir. adetsel manada düzeltmenin fiyat farkı faturası ile yapılabileceğini zannetmiyorum.

Teşekkürler

Merhaba.. Konsinye düzenlenen irsaliyede fatura mal satılınca kesilir diyorsunuz tabiki doğru diyorsunuz fakat sonuç itibariyle bu fatura öyle yada böyle kesicelek ama değil mi? Sizin söyleminizle fabrikaya iade dönülen stokta bulunmayan mal konsinye olsa da olmasa da faturalandırılacak. Ayrıca fiyat farkı faturası dediğiniz gibi malın adedini değiştirmez mantıken düşünüldüğünde. Fiyat farkı faturası adından da anlaşıldığı gibi malın fiyatında olan değişikliklerden dolayı düzenlenir. Yani alıcının mükellefim olan firmaya kestiği fiyat farkı faturasında malın adedinde hiçbir değişiklik yok sadece fiyat sıfırlanıyor. Diğer yandan sevgili meslekdaşım tabiki dediğiniz gibi fabrika hata yapıyor olabilir. Fakat mükellefim firmayla fabrika arasında yapılmış bir sözleşme var ve bu fabrika bütün alıcılarına aynı sistemi uyguluyor. Bende eğer böyle bir sistem uygulanıyorsa bunun bir mantığı olduğunu düşünüyorum ve bu mantığı anlamaya çalışıyorum. mükellefin fabrikaya bu konuda ters düşmesini önermek demek mükellefimin bu fabrikayla alış verişi kesmesi demektir ki pireyi görmeden de yorgan yakmamak gerektiğine inanıyorum.. İlginize teşekkür ederim..

Merhaba,

Sayın Tuğba-Cağ

Şimdi müşterinizin bir kasa kolayı 10 YTL den alıp 15 YTL ye sattığını varsayalım,

(KDV ihmal edilmiştir)

110 kasa kola aldık bunun 10 kasası bedelsiz olsun

110 x 10 = 1.100,00

110 kasanın hepsini sattık 10 kasası bedelsiz
110 x 15 = 1650,00

Şimdi siz müşterinizden 150 YTL fiyat farkı faturası aldınız.

Satışınız net 1650-150= 1500 YTL

Sizde bedelsiz malı fabrikaya fatura ettiniz.

10 x 10 = 100 YTL

Gelir tablosuna bakalım

600 1.650,00
602 100,00
611 (-) (150,00)
----------
Net satış 1,600,00
SMM 1,100,00
----------
Kar 500,00 YTL

Şimdi realitede ne kazandınız onu görelim

110-10=100 kasa parası ödemiştik

100 x 10 = 1000 YTL lik mal aldık. Ve bunu
100 x 15 = 1500 YTL ye sattık.
-----
Reel kar 500 YTL.

Eğer işlem bu şekilde gerçekleşiyorsa sorun yok.

Ancak fabrikaya müşterinizden aldığınız faturanın tamamını yansıtıyorsanız. O zaman müşterinizin zararı var demektir.
Şöyle ki

600 1.650,00
602 150,00
611 (-) (150,00)
----------
Net satış 1,650,00
SMM 1,100,00
----------
Kar 550,00 YTL

Üzerinden vergilendiriliyorsunuz demektir. O zaman bedelsiz malların karını siz yükleniyorsunuz anlamına gelir

611 ve 602 hesapları konusunda hemfikirim. (Tabi satış indirimleri yazmışsınız ama satış iskontalarının kodunu vermişsiniz. Kullanılma gereken hesap 611. Satış İskontalarıdır.)

Saygılarımla,

Bu konuda da Uzman'a katılıyorum. Yorumlarınız oldukça analitik.

Buradaki olay kısaca şudur.

Dağıtıcı firma bu işten zarar etmiyor. Bedelsiz mal da vermiyor. Çünkü verdiği bedelsiz malın parasını fabrikadan alıyor. Dolayısıyla Promosyon ürün giderine fabrika katlanıyor.

Uzman'ın da dediği gibi, fabrikaya maliyet bedelinden mi fatura kesiyorsunuz yoksa sizin satış fiyatından mı? Burada önemli olan nokta sizin üzerinizde kar kalmamasıdır.

Evet Bende uzmana katılıyorum. benim takıldığım konu fiyat farkı faturası ile adetsel hareketlerin belirtilmesi idi. fakat bu şekilde faturalar kesildiği zaman adetsel hareketlerde sıfırlanmış oluyor.

Teşekkürler

Merhaba.. Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Tabiki firma malı fabrikaya alış tutarı üzerinden dönüyor bu konuda sorun yok. Fakan ben bu konuyu biraz daha araştırdım ve iki yeminli mali müşavire danıştım. Onlar bana hiçbir şekilde 611 hesabı kullanmamamı söylediler. 611 hesap yerine alıcı firmaların düzenlemiş olduğu fiyat farkı ve hizmet bedeli faturalarını 760 hesapta takip etmem gerektiğini, mükellefimin fabrikaya düzenlediği faturaları ise şu an yaptığım gibi 602 hesapta takip etmemi söylediler. Açıkçası hangi yolu izlemem gerektiği konusunda şu an bende kararsız kaldım...

Merhaba,

Sayın Çağ,

Müşteriniz tarafından size düzenlenen fiyat farkı faturalarını 611 hesaba kaydetmelisiniz.

611. Satış sonrası müşteri tarafından kesilen iskonta faturalarının işlendiği hesaptır. Sadece bu durumlarda kullanılacak bir hesap olarak tebliğde yer almaktadır.

Ortada sizin için yapılan ne hizmeti varki gider hesaplarına almanızı gerektirecek.

Finansal tablolar gerçeğe en yakın şekilde düzenlenmelidir. Bu ve benzeri işlemlerin finansal tabloları yanıltıcı nitelikte kayıtlara intikalinin önüne geçilmelidir.

Siz 100 ytl fatura keserken 90 ytl tahsil ediyorsunuz. Yani net satış rakamında görülmesi gereken 90 YTL olmalı. Bunuda 611 hesabın kullanımı sağlar.

Saygılarımla,

611 hesap kullanılmalıdır. Sn. uzman ' yorumu tamamen doğrudur.

İlginize teşekkür ederim. Bende en başından beri sizinle aynı fikirdeyim ve 611 hesabı kullanıyorum. Fakat yorumların farklılığı çelişkiye düşürdü beni. Geçici vergi dönemine kadar bu konuyu tekrar araştıracağım...

Sayın Üstadlar;
yukarıdaki konuyla benzerlik arz ettiği için sorayım dedim.

-mal aldığımız tedarikçi firma 100,00 ytl (kdvyi ihmal ediyorum) fatura kesiyor.
Daha sonra iskonto uygulamadığını görerek itiraz ediyoruz.Tedarikçi firma talebimizi uygun görüyor. bu durumda bizden fiyat farkı faturası istiyor. Biz de 10 ytl fiyat farkı faturası düzenliyoruz.(%10 iskonto)

Yukarıdaki açıklamalardan anladığım bizim düzenlediğimiz faturayı tedarikçi firma 611 hesabına kaydediyor.Bunda bir problem yok.

Peki biz bu kestiğimiz faturayı 602 hesaba mı kaydetmeliyiz. Yoksa stoklarımıza giren malın maliyetinde 10ytl lik indirim söz konusu olduğundan 153 hesaplara alacak kaydı yaparak stoktaki maliyetimizi mi düzeltmeliyiz.
Burada bana 602 hesap mantıksız geliyor.
-Eğer malı satmış olsam malın maliyeti 90 ytl 621 hesapta görünecek.
-Mal satılmadıysa da stoklarımda 90 ytl görünecek ve satmadığım için henüz realize etmediğim karımın da vergisini ödemeyeceğim.602 hesaba yazsam 10 ytl'i burada gerçekleşmemiş bir kar söz konusu.

Bu konuda yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba.. Sizin bahsettiğiniz durumda fiyat farkı faturasını 153 hesabın alacağında izlemeniz gerekiyor. Çünkü sizin bahsettiğiniz olayda almış olduğunuz malın maliyetinde indirim söz konusu.

Benim yaptığım uygulama ise sizin burada anlattığınız olaydan çok farklı. Fiyat farkı faturası benim mükellefime alıcı firmadan geliyor fakat aracı olan mükellefim de bu faturayı (alış fiyatı üzerinden) satıcı fabrikaya dönüyor. Dolayısıyla bu işlem çift taraflı olduğundan ben 153 hesap çalıştıramıyorum. Bu durum kafanızı karıştırmasın..

Kolay gelsin...

tugba_cag ' Alıntı:
Merhaba.. Sizin bahsettiğiniz durumda fiyat farkı faturasını 153 hesabın alacağında izlemeniz gerekiyor. Çünkü sizin bahsettiğiniz olayda almış olduğunuz malın maliyetinde indirim söz konusu.

Katılıyorum....

Arkadaşlar kafam karıştı.Ben mal satıyorum karşı taraf birim fiyatı fazla buluyor ve bana fiyat farkı kesiyor.Ben bunu 153 te takip ediyodum.Dediğinize göre 611e mi almam gerekiyor.Envanteri dönem sonlarında yapıyoruz ve bu fark malın maliyetini ilgilendiriyor.153 mü 611 mi tereddüt ettim.

Sayın twolf

Hepimizin bildiği gibi mevzuatta malı alan kişinin fiyat farkı faturası kesmesi gibi birşey söz konusu değildir. Fiyat farkı faturasının mantığı; Satıcı malı sattıktan sonra malın fiyatına ilişkin bir artış söz konusu olduğunda bu farkı yansıttığı faturadır. Bu da matraha dahil edilir. Bknz: KDV 24. Md.

Malı alan firma fiyatı beğenmiyorsa malı iade etmesi gerekir. Mal, irsaliyelerle birlikte iade edilip, fatura iptal edilir. Olması gereken tutar üzerinden tekrar fatura kesilir. Bunu yapan hemen hemen yok. O yüzden fiyat farkı faturası keser. Bu fiyat farkıda malı satanın yapmış olduğu İSKONTO mantığına girer. İskonto ibaresini malı alan firma kullanamayacağına göre fiyat farkı faturası keser. Yani bu fark faturasıdır. Malın maliyetinden düşer. Yani 150,151,153,730 v.s. hangi hesaba girdiyse ters yazarak maliyeti düşürür.

Bu yüzden yukarıda dediğim gibi bu faturanın "Özü" İskonto olduğu için 611-Satış İskontoları hesabına girmesi gerekir.

Saygılar.

ozdgn ' Alıntı:
Sayın twolf

Hepimizin bildiği gibi mevzuatta malı alan kişinin fiyat farkı faturası kesmesi gibi birşey söz konusu değildir. Fiyat farkı faturasının mantığı; Satıcı malı sattıktan sonra malın fiyatına ilişkin bir artış söz konusu olduğunda bu farkı yansıttığı faturadır. Bu da matraha dahil edilir. Bknz: KDV 24. Md.

Merhaba,

Fiyat farkı faturasını satıcı keser diye bir husus mevzuatta yoktur.

Atıf yaptığınız maddede maksat malın satımından sonra malın fiyatında meydana gelen değişikliklerin, fiyat farkından faydalanan açısından gelir olarak KDV matrahına dahil olması gerektiği hususudur.

Alıcı tarafından satıcıya kesilen fiyat farkı faturası; alıcı açısından bir gelirdir. Kesilmesi kanuna uygundur. Hatta kanun gereğidir.

Saygılarımla,

Sayın UZMAN

İki hafta önce vergi dairesine vermiş olduğumuz KDV İade raporunda "fiyat farkı" faturalarının KDV matrahına ilave edilmesi gerektiğini, bu yüzden firmaya düzeltme beyannamesi vermesi gerektiğini savundu. Ancak ben bu fiyat farkı faturalarının "Alımlara İlişkin Fiyat Farkı" faturası olduğunu, iade memurunun ve şefinin bunu atladığını/bilmediğini, bir nevi iskonto olduğunu bu yüzden matrah artırıcı değil matrah düşürücü olduğunu savundum. İlgili alım faturalarını firmadan temin ederekte ispatladım.

Böyle bir durumu daha öncede yaşadığım için şu kanaate vardım; Yasal merciler "Fiyat Farkı Faturasını" matrah artırıcı bir unsur olarak düşünür, matraha dahil edilmesini savunur. Atıfta bulunduğum 24. maddeye istinaden bu fikre varırlar. Çünkü mevzuatta Fiyat Farkı sadece bu şekilde geçmektedir (benim atladığım bir tebliğ yoksa).

Bende sizinle mutabık olduğumu bir önceki mesajımın ikinci paragrafında ayrıntılı olarak anlattım.

Saygılar.

Anladığım kadarıyla 611 de mutabığız o zaman.Peki 611 i nasıl kapatacağım.690 hesabıyla mı?