Gelir Vergisi 5 Puanlık İndirim İade

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, benim serbest meslek erbabı olarak 2022 yılında kazancım olmasına rağmen mahsup edilecek vergilerden dolayı 700 tl. iadem çıktı. İki sorum var.
  1. Vergiye uyumlu mükellef %5 lik indirimden yararlanmak istiyorum seçtiğimde "kalan vergi indirim tutarı olarak" 7,000 tl. gibi bir rakam görünüyor. Bunun bir anlamı var mı? Yani benim iadem çıktığına göre bunu hiç işaretlememeli miyim, yoksa bundan dolayı faydalanabileceğim bir durum var mı?
  2. 20,000 tl. gibi eğitim ve sağlık harcamalarımı beyannameye eklediğimde yukarıda bahsettiğim 700 tl. iade 8,000 TL. ye çıkıyor. Yani benim ödenecek vergim çıkmadığı halde devlet bana eğitim sağlık harcamalarımdan dolayı para öder mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Serbest meslek erbabı yıllık gelir vergisi hazırlıyorum şu şekilde hata alıyorum (bağkur primlerini düştüğümden kaynaklı sanıyorum)
Serbest Meslek Kazançlarına İlişkin Bildirim bilgilerinde Toplam Zarar ve Bağkur veya SSK Primi bilgilerinin toplamı Beyan Edilen Serbest Meslek Kazancı Toplamı Zarar bilgisine eşit olmalıdır.