Gemilere kumanya satışında ihracat uygulaması

Mükellefimiz bazı gemilere kumanya satarken gçb ile kdv siz olarak fatura kesiyor.
Bununla ilgili bizim yapmamız gerekenler nelerdir?
1-Kdv iadesi için neler yapılmalı? Yada iade istemezsek nasıl olur.
2-Kdv beyannamesinde nereleri doldurmalıyız?
Kısacası bu konu nasıl uygulanıyor.
Yardımcı olacak üstadlarıma şimdiden teşekkürler.

Ynt: Gemilere kumanya satışında ihracat uygulaması

Bu konuda bana yardımcı olabilecek üstadlarım var mı?

smmmmm ' Alıntı:
Benimde Deniz Taşımacılık işi yapan mükellefim var yardımcı olayım.

Mükellefimiz bazı gemilere kumanya satarken gçb ile kdv siz olarak fatura kesiyor.
Bununla ilgili bizim yapmamız gerekenler nelerdir?
1-Kdv iadesi için neler yapılmalı? Yada iade istemezsek nasıl olur.

-Devreden KDV'niz varsa KDV iade talebinde bulunursunuz.Yok iade istemeseniz zaten Devreden KDV devletten alacağınızdır istemeseniz bir şey olamaz Devreden Kdv olarak devreder

2-Kdv beyannamesinde nereleri doldurmalıyız?

-İstisnalar-Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler Satırına yazmalısınız.Eğer iade isterseniz ''Yüklenilen KDV kısmaına Yüklendiğiniz KDV'yazıp iade talebinde bulunabilir veya Yüklenilen KDV kısmına 0 (sıfır) yazarak boş geçip iade istemeseniz

Ayrıca KDV'siz kestiğiniz faturaları 601 hesabın altında açaçağınız bir hesapta takip edebilirsiniz

Başka bir konu olursa formda görüşürüz

ferhat

Üstadım birkaç şey sormak istiyorum.
1-Satışımız Türk firmaya yine 601 hesabamı yazmalıyım?
2-İade istersek neler yapabiliriz? Vergi dairesi neler istiyor? Ayrıntılı olarak adım adım neler yapmalıyım açıklama yapabilir misiniz?

Çok teşekkürler.

smmmmm ' Alıntı:
Üstadım birkaç şey sormak istiyorum.
1-Satışımız Türk firmaya yine 601 hesabamı yazmalıyım?

-Evet

2-İade istersek neler yapabiliriz?

-Kdv beyannamesini daha önce söylediğim gibi doldur.İnternet ortamında kdv beyannameni ver

Vergi dairesi neler istiyor? Ayrıntılı olarak adım adım neler yapmalıyım açıklama yapabilir misin?Çok teşekkürler.

-Daha sonra İnternet vergi dairesinden gir.Bilgi Girişinden KDV iade talebi tablosuna gir.İndirilecek Kdv listesini,Yüklenilen Listeyi ve Satış Faturasını ve GÇB listesini gir.Daha sonra listeni onayla.Daha sonra Listeni döktür Vergi dairesine ver.İadeni al

Saygılar ferhat

Üstadım çok teşekkürler.
Vergi dairesi noter onaylı gçb falan istemiyor artık sanırım. Sadece liste ile gittiğimizde mahsup yapıyorlar mı?