Gitti Gidiyor Ürün Satmak

Arkadaşlar GG de satış yapacağım ama müşteri hizmetleri o kadar saçma cevaplar veriyorki anlaşamadık.
Sizlere sorum şu, ben şuan öğrenciyim. Herhangi bir dükkanım yada mükellefliğim yok.
Sadece çinde yakın arkadaşım var. Kendisi bana ürün yollayacak bende GG de satacağım. Bunun için ne yapmam gerekiyor ?
Fiş/fatura kesme işini nasıl yapabilirim ?

merhabalar öncelikle,
Gitti gidiyor tarzı sitelerde ürün satmak için sizin olması gereken en az Şahış firması kurup ürünü fatura ile göndermeniz etik olur.
yakalanmanız durumunda tarafınıza her ürün başına maliye usulsüzlük cezası keser ve ne kadar zamandır bu işi yaptığınızı hesaplarınızı inceler geriye dönük size mükellefiyet açtırıp tabiri caiz ise katmer katmer çıkartır.
bildiğim üzere sadece 2. el ürünlerde fatura kesme zorunluluğunuz yoktur.
bu işi yasal olmadan yapan binlerce insan var ama ben pek tavsiye etmiyorum. illaki bir gün bir denetime takılıp ödeyemeyeceğiniz bir borcun içine düşmenizi istemem.

size bir örnek ile kolay bir yol gösterebilirim ne kadar doğru olur bu yazdıklarım kaçak yapmaktansa en azından maliyetinizi düşerecek birşeydir.

bir muhasebeci ile anlaşıp E-Ticaret alanında mükellefiyet açtırabilirsiniz.
Anne yada babanız yada size ait bir mülkiyet var ise orayı iş adresi olarak gösterip kira stopajı ödemek zorunda kalmazsınız.
Emekli bir anne babanız üzerinden mükellefiyet açtırırsanız %10 - yada %15 maaşından kesinti yapılmaktadır. anne babanız emekli değil ise yada siz emekli olmadığınız durumda Bağkur'a bağlanıp aylık bağkur ödemek zorunluluğunuz bulunmaktadır.
3 ayda 1 smm stopajı ödersiniz.
aylık kdv beyannamesi
ve yılda 1 kere yıllık gelir vergisine tabi olursunuz.
eğer ciddi anlamda bu işi yapmak istiyorsanız bu dediklerim işinize yarayabilir.
ama ben arada bir gönderiyorum diyorsanız bence başınızı ağrıtmanıza gerek yoktur.

Saygılarımla.

Link yasak.. şu makaleye bir bakmanızı tavsiye ederim, en azından nereden başlamanız gerektiği konusunda fikriniz olur.

Moderatör tarafında düzenlendi: