Gün Sayısı 0 Olan Sigortalının Aylık Bildirgede Gösterilmesi

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Sayın meslektaslarım,
4 kisinin calıstıgı bir işyerinde işcilerden biri 30 gün istirahatlidir. Aylık prim ve hizmet belgesine işçinin adını soyadını ekleyecegim, kazanc tutarına ve gün sayısına sıfır yazacagım. Kafama takılan "Tüm Sigortalılara Ait Toplam Bilgiler” bölümündeki “Sigortalı Sayısına” dahil edilecekmi edilmeyecekmi ?

Genelgede ;" aylık prim ve hizmet belgesinin KAĞIT ORTAMINDA verildiği durumlarda, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalılar söz konusu belgenin “Ay İçinde Çalıştırılan Sigortalılar” bölümünde gösterilecek, ancak “Tüm Sigortalılara Ait Toplam Bilgiler” bölümündeki “Sigortalı Sayısına” dahil edilmeyecektir." demektedir.......

Ben bu bildirgeyi İNTERNETTEN vermek zorunda oldugumdan SİGORTALI SAYISINA 4 mü yoksa 3 mü yazmalıyım ??

SSK 16.347 SAYILI GENELGE

V- ÇEŞİTLİ NEDENLERLE AY İÇİNDE PRİM ÖDEME GÜN SAYISI VE KAZANÇ TUTARI OLMAYAN SİGORTALILARIN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNDE GÖSTERİLMESİ:

Ancak, söz konusu uygulamada, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalıların aynı ay veya takip eden ay içinde hiç işe başlamadan işten ayrılması halinde, internet ortamında verilen aylık prim ve hizmet belgesinde işten çıkış tarihinin gösterilememesi, yine aynı sorunun kağıt ortamında Ünitelerimize verilen belgelerde bu sigortalılara ait işten çıkış tarihlerinin bilgisayara girişinin yapılamaması nedeniyle, bundan böyle ay içinde prim ödeme gün sayısı ve kazanç tutarı olmayan sigortalılar da gerek internet ortamında gönderilen, gerekse kağıt ortamında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde ismen gösterilecek, ancak bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ve kazanç tutarı bölümüne (0) sıfır yazılacaktır.
Buna göre; aylık prim ve hizmet belgesinin KAĞIT ortamında verildiği durumlarda, ay içinde prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazanç tutarı olmayan sigortalılar söz konusu belgenin “Ay İçinde Çalıştırılan Sigortalılar” bölümünde gösterilecek, ancak “Tüm Sigortalılara Ait Toplam Bilgiler” bölümündeki “Sigortalı Sayısına” dahil Edilmeyecektir.

saygılarımla
FATİH PESEN
SMMM
İST

İnternetten gönderimlerde işçi eklendikçe ssk sayfası zaten kendisi çalışan sayısına ilave eder yada etmez.Bizim manuel olarak yaptığımız bişey değil.

işçiyi ayn göstereceksiniz gün sayısına 0 yazacaksınız eksik gün nedenine istirahat. hizmet belgesi onayladığınız zaman zeten bu işçiyi de katar ve gün sayısı 0 olarak geçer ben şahsen öyle yapıyorum şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım size kolay gelsin....

!!!

30 gün İstirahatli işçiyi bildirgeye dahil etmenize gerek yoktur. ay içinde çalışan işçi sayısı 3 kişi olarak bildirilmelidir.

sn.pavri_53 arkadaşın söylediği gibi işçiyi ayn göstereceksiniz gün sayısına 0 yazacaksınız eksik gün nedenine istirahat. hizmet belgesi onayladığınız zaman zeten bu işçiyi de katar ve gün sayısı 0 olarak geçer

cvp

hizmet listesinde görülüyor fakat toplam çalışan sayısında görülmüyor. benim de geçen ay bir çalışanım raporluydu. hzimet listesinde ismi var 0 gün görünüyor ama toplam çalışan sayısında yer almıyordu.

kolay gelsin