Haber vermeden İşten çıkarılma

Arkadaşım 10 Aralıkta 2011 de başladığı iş yerinden 13/04/2012 tarihinde önceden haber vermeksizin işten çıkarılıyor. bununla ilgili yasal bir itiraz mümkün müdür? kıdem tazminatı için 1 yıl çalışmak gerektiğini biliyorum.

İşveren ile çalışan arasında herhangi bir sözleşme imzalanmamış. bunun bir etkisi olur mu ?

Ynt: Haber vermeden İşten çıkarılma

alucard ' Alıntı:
Arkadaşım 10 Aralıkta 2011 de başladığı iş yerinden 13/04/2012 tarihinde önceden haber vermeksizin işten çıkarılıyor. bununla ilgili yasal bir itiraz mümkün müdür? kıdem tazminatı için 1 yıl çalışmak gerektiğini biliyorum.
İşveren ile çalışan arasında herhangi bir sözleşme imzalanmamış. bunun bir etkisi olur mu ?
İtiraz mümkün,arkadaşınız önce sebebini öğrensin,öğrenemiyorsa çsgbakanlığı bölge müdürlüğüne şikayet ederse müfettiş incelemeyi yapar sonucuda kendisine bildiririr .
Konuyu tam bilmiyoruz ama;
a-sözleşme yok diyorsunuz olmayabilir,ama yerine başka belge verilmesi gerekirdi muhtemelen o da yoktur.!
b-iş belirli süreli olabilir/olmayada bilir!
c-işcinin hatalı söz-tutum ve davranışı olabilir!bu nedenle fesih yapılmıştır!(olsa arkadaşınız bilir-tek taraflı işlem yapılmaz savunmasıda alınmamış)
d-işe girerken istifa dilekçesi alınmışta şimdi yürürlüğe koymuşlardır!
e-işveren keyfince hareket eederek,kafasına göre bir sebeb uydurarak çıkış vermiştir.(bence böyle olmuş olabilir)