fonradar

Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı

Bunu tüm meslek mensupları kullanmak zorunda mıdır? Kullanmamanın cezası nedir?
En önemlisi de bunu kullanmayan devir edilmeyen müşterinin beyannamelerini yeni müşavir gönderemeyecek mi? Yani e-beyanname ile entegre midir?
Bu sözleşmeleri devam eden tüm müşteriler için mi gireceğiz, yoksa yeni gelen müşteriler için mi? Ben diyelim ki damga vergisi doğmaması için sözleşme yenilemek istemiyorum, eski müşterilerim ile? Yada girilecek ise, bir süresi var mı?

güzel sorular. sanırım bunlar ileriki tarihlerde netleşecek. sisteme kayıtlı oldum fakat kendi şahsi bilgilerimin bulunduğu menü haricinde sözleşme girişi yapılabilecek bir menü henüz yok yada ben bulamadım. Bekleyip göreceğiz.

güzel sorular. sanırım bunlar ileriki tarihlerde netleşecek. sisteme kayıtlı oldum fakat kendi şahsi bilgilerimin bulunduğu menü haricinde sözleşme girişi yapılabilecek bir menü henüz yok yada ben bulamadım. Bekleyip göreceğiz.

Sözleşme giriş yeri var (Türmob' un sitesinde yer alan kullanma kılavuzunu mutlaka okuyunuz) ayrıca bunu bağımsız çalışan tüm meslek mensupları kullanmak zorunda. İsmmmo' nun vermiş olduğu seminerde: "Meslek Mensublarımız; bu kurallara uymadıkları taktir de yasal kovuşturmaya tabi tutulacaklardır" dediler. Ayrıca ileride "e-beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesi" ile entegre olacağını söylediler.

Son düzenleme:
Yeni büro açanlara ilk etapta odaların sahip çıkması gerekiyor ama gel gör ki odaların bu konuda hiçbir icraatı yok . Oda yönetimdeki kişilerin defter sayıları haddinden fazla üstüne birde adamlara defter yağıyor.

Sistemin belirlediği ücreti "alamıyorsak" ne olacak? Dikkat edin, almıyorsak demiyorum. Çoğu müşteri (İstanbul için konuşuyorum), bırakın "önerilen" tarifeyi, asgari ücret tarifesindeki rakamlara bile tüm gücüyle itiraz ediyor. Ki ücrete yapılacak şube, çoklu KDV vb. eklemeleri geçiyorum bile. Çoğu zaman KDV bizden olsun mantığı ile hareket etmek zorunda bırakılıyoruz. Şimdi gerçek ciromuzun belki de iki katı makbuz kesmek zorunda bırakılacağız. Cebimizden KDV ödeyeceğiz. Haksız yere daha fazla aidat ödemek zorunda kalacağız.

Evet, iyi niyetli ve faydalı bir uygulama ama ucu yine bize dokunacak. Belki bu sözleşme işi birkaç yıl içinde iyice düzene oturur ama bu süre boyunca bunu çekecek olan yine bizleriz. Herhalde T.C. tarihinde bu kadar ezilen, üstüne gidilen ve bir o kadar da değer verilmeyen bir meslek grubu daha olmamıştır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, sisteme veri girişi yapanınız varmı.? Bunun belli bir giriş süresi varmı? Birde aklıma takılan konu sözleşme tarihi olarak 01-01-2015 / 31-12-2015 tarihleri arasında bir veri girişi yapmamız gerekiyor. Örnek benim sözleşmem 2014/02 ayı başlangıç tarihli. Sistemden 2015 yılına tarih vererek yeni bir sözleşmemi oluşturmalıyım. Bu sözleşmeyi GİB sisteminde güncellenecekmidir.? Mantık alsana yazılım kullan bumudur yani...

Arkadaşlar, sisteme veri girişi yapanınız varmı.? Bunun belli bir giriş süresi varmı? Birde aklıma takılan konu sözleşme tarihi olarak 01-01-2015 / 31-12-2015 tarihleri arasında bir veri girişi yapmamız gerekiyor. Örnek benim sözleşmem 2014/02 ayı başlangıç tarihli. Sistemden 2015 yılına tarih vererek yeni bir sözleşmemi oluşturmalıyım. Bu sözleşmeyi GİB sisteminde güncellenecekmidir.? Mantık alsana yazılım kullan bumudur yani...

Bu konunun ayrıntılarıyla ilgili doğru düzgün ne meslek odasının ne de Türmob' un internet sitesinde açıklayıcı bir bilgi bulunmuyor. İsmmmo' yu aradım, sistemin 01.01.2015 öncesi tarih girişine izin vermediğini sorduğumda; yeni bir sistem kurulduğu için devam eden sözleşmelerimizi yenilememiz gerektiğini ve bundan sonraki yıllarda sözleşme fesih edilene kadar yenilenmeyeceğini söylediler. Haliyle Bu yıl damga vergisi ödeyeceğiz gibi görünüyor.

Son düzenleme:
█ HAKSIZ REKABETLE MÜCADELE MESLEK KARARI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 SÖZLEŞMELER HER YIL YENİLENİP DAMGA VERGİSİ ÖDENECEK Mİ?
 Evet sözleşmeler her yıl yenilenip Damga Vergisi ödenecektir.

 STAJYERLERİN MESLEK MENSUBU OLDUKTAN SONRA, DAHA ÖNCE 2 YIL ÜST ÜSTE BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI MESLEK MENSUBU VEYA MESLEKİ ŞİRKETİN MÜŞTERİLERİ İLE İŞ YAPMASI MESLEK KARARIMIZA GÖRE YASAKTIR. ANCAK MESLEK MENSUBUNUN MÜSAADESİ OLURSA ÇALIŞABİLİR Mİ?
 Meslek mensubunun yazılı izin vermesi halinde ilgili müşteri ile çalışabilir.

 SÖZLEŞMELER NET ÜCRETLE Mİ, BRÜT ÜCRETLE Mİ HAZIRLANACAK?
 Alacağınız hizmet bedeli Asgari Ücretin üzerinde ise ;Sözleşmelere brüt/ net ücretden birini yazmanız yeterlidir.Buna göre serbest meslek makbuzunuzu veya faturanızı düzenlemeniz gerekmektedir.
 Ancak alacağınız hizmet bedeli Asgari Ücret tutarında ise;Sözleşmeyi brüt ücret olarak yazmanız gerekmektedir.

 SÖZLEŞMEYİ YANLIŞ YAPTIM NE YAPACAĞIM?
 Sözleşmeyi iptal edip ,yeniden giriş yapılacaktır.

 BORCU OLAN MÜKELLEFİM VAR, BIRAKMAK İSTİYORUM BORÇLARI YAZACAK YER YOK!
 Yazılımın DEVİR TESLİM TUTANAĞI bölümünde yazacağınız alan bulunmaktadır. Uygulama Odalar tarafından takip edilecektir.

 SÖZLEŞME BEDELİ KDV DAHİL Mİ YOKSA KDV HARİÇ Mİ YAZILACAK ?
 Sözleşme bedeli KDV hariç yazılacaktır.

 SÖZLEŞME SADECE YENİ MÜŞTERİLERE Mİ YAPILACAK, ESKİ MÜŞTERİLER İÇİNDE SÖZLEŞME YAPILACAK MI?
 Mevcut ve yeni bütün müşteriler için sözleşme yapılacaktır.Düzenlenen sözleşme müşterilere imzalatıldıktan sonra, Haksız Rekabet Yazılımında, imzalandı butonuna onay verilerek, işlem tamamlanmamış olacaktır.

 TAHSİLATLAR BANKALAR YOLUYLA MI YAPILACAK?
 Mevcut düzenlemelere göre, tahsilatın bankalar yoluyla yapılması zorunluluğu yoktur ,ancak mücadelemiz bu yöndedir.

 SÖZLEŞME TARİHİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?
 Sözleşme tarihi değiştirilebilir.

 SÖZLEŞMEDE EK HİZMETLER BELİRTİLECEK Mİ ?
 Ek hizmet veriliyorsa belirtilecektir.

 DAHA ÖNCE SÖZLEŞME YAPIP DAMGA VERGİSİ ÖDEDİĞİM
MÜŞTERİYE, TEKRAR SÖZLEŞME YAPIP DAMGA VERGİSİ ÖDEYECEK MİYİM?
 01.01.2015 tarihi itibari ile mevcut tüm sözleşmelerinizi Haksız Rekabet Yazılımı üzerinden girmeniz gerekmektedir.Sözleşme ile ilgili damga vergisi ödenmişse ayrıca beyan edilmesine gerek yoktur.

 MAİL ADRESİ ,TC KİMLİK NO VE VERGİ NUMARASI HATALI GİRİLMİŞ OLSA BİLE SİSTEM KABUL EDİYOR, BU DOĞRU MUDUR ?
 Mevcut sistemde beyan esastır. Sistem şu an için Maliye Bakanlığına entegrasyon halinde değil, yakın bir tarihte entegrasyon sağlanarak bu boşluk ortadan kalkacaktır.

 HAKSIZ REKABET YAZILIMINA GİRMEDEN SÖZLEŞME YAPARSAM NE OLUR?
 Haksız Rekabetle Mücadele yazılımının kullanımı Mecburi Meslek Kararımızın gereğidir.Mecburi meslek kararına uymayanlar hakkında 3568 sayılı Meslek Yasamızın disiplin hükümleri uygulanacaktır.

 MALİYE BAKANLIĞI İLE YAPILAN BEYANNAME DÜZENLEME İLE İLGİLİ ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMELERİ DEVAM EDECEK MİDİR? BU SÖZLEŞME YAPILINCA GEREK KALMAYACAK MI ?
 Maliye Bakanlığı yapılan sözleşmeler aracılık ve sorumluluk sözleşmeleridir.Yazılım üzerinden yapılan hizmet sözleşmeleri yanı sıra yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapılmaya devam edilecektir.

 BU MESLEK KARARINA GÖRE,HAKSIZ REKABET YAZILIMI ÜZERİNDEM NE ZAMANA KADAR SÖZLEŞME YAPILACAKTIR?
 Mevcut sözleşmeler 28.02.2015 tarihine kadar sisteme girilecek,yeni sözleşmeler ise işin alındığı aşamada düzenlenmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://archive.ismmmo.org.tr/docs/Ocak2015HRK/sss.pdf

Son düzenleme:
Ben kayıt olup, içeriğini incelemek istediğimde sözleşme girişi yapılacak bir yer göremiyorum. Explorer ve Crom ile denememe rağmen görünmüyor. Bu nasıl çözülecek anlamadım?

Ben kayıt olup, içeriğini incelemek istediğimde sözleşme girişi yapılacak bir yer göremiyorum. Explorer ve Crom ile denememe rağmen görünmüyor. Bu nasıl çözülecek anlamadım?

Sayın ZİNDAN, bununla ilgili http://archive.ismmmo.org.tr/docs/Ocak2015HRK/Teknik_sss.pdf adresinde teknik detaylar var.

1. Eğer ISMMMO üyesi iseniz; TURMOB üzerinde kayıt olmanıza gerek yok, üyelerin hepsi sisteme kayıtlı sadece oturum açmaları gerekmektedir.
2. https://secure.ismmmo.org.tr/Login/Login giriniz.
3. Sol taraftaki menüde yer alan "Haksız Rekabetli Mücadele" > "Sözleşmeler" > "Sözleşmeler İçin Tıklayınız" menüsüne girdiğinizde sizi otomatik olarak kayıt gerektirmeden uygulama sayfasına yönlendirecektir.

Not: Tarayıcınızın açılır sayfa engelleyicisi ve "addblock" gibi reklam engelleme uzantıları var ise bu sayfada kaldırmanız gerekmektedir.

Son düzenleme:
Sistemde eksikler var ve maalesef yetkili yok. Türmob cevap vermiyor.Odalar konu hakkında bilgi vereceğine konuyu bizden öğreniyor. Bir mükellefin hem alım satım işyeri hem de imalat işyeri varsa bu durumda sözleşme nasıl yapılacak. Yine bir kişinin birden fazla sgk işyeri tescili oluyor.Her işyeri tescilini bir şube olarakmı görücez. Bunlara nasıl sözleşme yapılacak. Nakliye işini yapanlarda bir aracı olanla 10 aracı olana sözleşmede aynı rakam mı yazılacak.

Bir mali müşavir sınırsız sayıda mükellef tutabiliyor, öncelikle buna bir çözüm getirmeleri gerekiyor. Küresel ekonomide ve diğer ülkeleri de örnek olarak, her yıl sistem değişeceğine önümüzdeki 50 yılı düşünecek şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.
Mesela mükellef sınırı verilebilir; 300 - 400 mükellefi olanlar piyasanın kaymağını götürüyorken, yeni kayıtlar alınıyor yeni belgeler verilirken bunların piyasada ne yapmaları bekleniyor?

Gerçekten haksız rekabet ile mücadele mi isteniyor? verilen beyannamelerin tahakkuklarına damga vergisi bölümü altında mali müşavir ile imzalanmış olan sözleşmenin de rakamı tahakkuk ettirilip beyanname ile verilirse devlet tahsil eder ve mali müşavirin ücretini ay sonunda devlet fondan hesabına aktarmış olur.
Mali müşavir ücret almak için mükellefle ağız dalaşına girmemiş olur.

Şu "maliye tahsil etsin" düşüncesinden kurtulun. Maliye ne zaman bir ödemeyi sorunsuz yaptı ki! Bu gerçekleşirse ödeme aktarımından önce sizden bir çok kırtasiye (makbuz fotokopileri gibi) evrak isterler, ödeme yapılırken de dv keserler.

Şu "maliye tahsil etsin" düşüncesinden kurtulun. Maliye ne zaman bir ödemeyi sorunsuz yaptı ki! Bu gerçekleşirse ödeme aktarımından önce sizden bir çok kırtasiye (makbuz fotokopileri gibi) evrak isterler, ödeme yapılırken de dv keserler.

Aynen katılıyorum. adı üstünde serbest muhasebeci mali müşavir. Devlet ücretleri öderse ne olur biliyormusun. Devlet memuru olursunuz. Hem de 657 tabi olmayan memur.

Aynen katılıyorum. adı üstünde serbest muhasebeci mali müşavir. Devlet ücretleri öderse ne olur biliyormusun. Devlet memuru olursunuz. Hem de 657 tabi olmayan memur.

benimkisi sadece bir örnekti. fakat bu örnek üzerinden devam edersek devlet memuru olmayız hele 657 ye hiç tabi olmayız. daha geniş düşünürsek bizim ücretimizi mükellef ödeyecek.
biraz daha geniş düşünürsek bir fon oluşturulur, mükellef vergisini öderken bizim ücretimiz fona aktarılır, her ay sonunda o fondan mali müşavire yansıtılır.

birde bizden birçok şey istemesinler bizler zaten yıl içerisinde birçok şey veriyoruz.. mükellef benim paramı ödedikten sonra sen mali müşavirine ödemeyi yapmazsan ortaya ne çıkar biliyor musun? aylığını alamayan mali müşavirler o mali müşavirlerin yanında çalışan birçok personel o personellerin ev geçindirmek için ödeyecekleri aylık sabit giderler.. bu böyle sıralanır gider.. bir işlem yapılırken çok detaylı düşünmek gerek..

Arkadaşlar söylediklerinize katılmakla birlikte ben sisteme ne explorer nede crome dan (win7 64) giriş yapamıyorum. Teknik olarak yapmam gerekenler varmıdır sistemim üzerinden tşkler.

devletin sanal memurlarıyız aslında. Beyanname, Bildirgeleri onaylayıp göndererek. memurların yapacağı işi biz yapıyoruz.