İcra Kesintisi İşçinin Maaşından Kesilmesi Hk

Asgari ücretle çalışan personelin ücretine haciz uygulanamayacağı konusunda herhangi
bir düzenleme mevcut değil, elbette asgari ücretlinin maaşına haciz uygulanabilir.

Konu emekli maaşları ile karışıyor olmasın.

İsim konusundaki hatam için özür dilerim, mesajda düzeltmeyi yaptım, dilerseniz siz de alıntılarınızda düzeltebilirseniz .

Mesleğe verilen seneler konusunda,
hayatın tüm alanında olası en basit, bu da yapılır mı dedirten , etkileri en ağır olan kazalar ( iş, meslek, trafik...) ; kazayı yapanların ben yıllardır bunu yapıyorum mantığıyla sebep oldukları kazalardır.
25 yıllık şöförüm diyenlerin, düz yolda düz duvara bodozlama girmesine çok şahit oldum... neden girilir o düz duvara bilirmisiniz, o 25 yıllık şöföre göre o duvarın o yolda olmaması gerekir-di. hatalı olan duvar ona göre !!

Dediğim gibi, iş hukuku-sosyal güvenlik hukuku konularında bariz hatalı / eksik bilgiye sahipsiniz. Yanlış ta olsa bu bilgiyi paylaşmanızın güzel tarafı ise, doğru olanın daha net görülebilmesini sağlaması.
ama şu ana kadar gördüğüm kadarıyla , o yılların tecrübesiyle iş hukuku yolunda olası bir kaza yaşamanız için bir duvara ihtiyaç yok, bir çakıl taşı yeterli, yönetiminizdeki aracı tepetaklak etmek için.
Hatalarınızı düzeltme yönünde çaba harcarsınız yada harcamazsınız , sizin tasarrufunuzdur.

Küçücük, minnacık bir not:
Tediye, 6277 sayılı kanuna göre maaş alanları bağlar, 6277 sayılı kanun kamu işçilerini kapsar,
tediyelerin kesilemeyeceği 6277 de yazar, 4857 de değil.

Bu konu hakkında artık tek cümle yazmayacak olup sadece yorumları okuyacağım buda sizin tavrınız ile diğer forum üyelerinin bilgi edinememeleri anlamına gelecek maalesef.
Şu cümleniz nedeniyle , tüm açıkyürekliliğimle diyorum ki,
foruma büyük katkım olmuş,verdiğiniz hatalı bilgilerin önünü kesebildiysem eğer.!

Son düzenleme:
Bu arada,
yeri geldiği için tekrar hatırlatmak isterim,
muhasebe veya personel bölümü çalışmaları ile herhangi bir ilgim yoktur.
Makine üretimi alanında faaliyet gösteren bir firmada teknik personel olarak görev yapmaktayım.

Son düzenleme:
Asgari ücretle çalışan personelin ücretine haciz uygulanamayacağı konusunda herhangi
bir düzenleme mevcut değil, elbette asgari ücretlinin maaşına haciz uygulanabilir.

Konu emekli maaşları ile karışıyor olmasın.

Hayır sayın ihsans.

İyi Günler.
Sn.Demiral
İlgili mevzuat(lar)yönünden ısrarla kesilemiyeceğini belirtmektesiniz,(işyerimizde bu ücret üzerinden çalışan yok ve böylesi bir durumla karşılaşmadım)kesilip kesilemiyeceği yönünde açık-net bilgiye sahip değilim ama bir içtihat var mı?

Sn.Aydemir;
mümkün mü böyle bir içtihat olabilmesi? o içtihat , alacaklının hakkının gaspı olur sadece.

Asgari ücretli bir vatandaş , gelirine göre bir plan yapıp örneğin bir tv alacak taksitle, taksitleri öderken, bir şeyler ters gidecek tv taksitlerini ödeyemeyecek, haciz yoluna varacak sonuç. Haciz yokken , alınan asgari ücretten ödenebilen tv taksitlerinin, haciz yoluyla ödenmesinin sağlanmasına , yasalar yoluyla hayır asgari ücrete haciz konulamaz diyebilecek bir karar olabilir mi?

sayın şeref aydemir,

İcra ve İflas Kanunu'na göre maaş ve ücret haczinden bahsedilmiş. İİK 83. MD. Hüküm ifadesinden anlaşılacağı gibi asgari sınırı ifade etmektedir,onun üzerindeki miktarlarda haciz şartlarına ulaşılır.

Kanun maddesinden ''borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczedilerbilir'' ifadesi kullanılmış.

Bu durumda sadece tek bir kanuna bağlamaktadan ziyade konunun kapsadığı diğer kanun maddelerinide irdelemek gerekir umarım sayın şeref aydemir yardımcı olmuşumdur.

İyi Günler.

Son düzenleme:
sayın şeref aydemir,

İcra ve İflas Kanunu'na göre maaş ve ücret haczinden bahsedilmiş. İİK 83. MD. Hüküm ifadesinden anlaşılacağı gibi asgari sınırı ifade etmektedir,onun üzerindeki miktarlarda haciz şartlarına ulaşılır.

Kanun maddesinden ''borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczedilerbilir'' ifadesi kullanılmış.

Bu durumda sadece tek bir kanuna bağlamaktadan ziyade konunun kapsadığı tek diğer kanun maddelerinide irdelemek gerekir umarım sayın şeref aydemir yardımcı olmuşumdur.

İyi Günler.
Kullüm hatalı yanıt vermektesiniz şu başlık altında sn.demiral :)

Sevgili Keremcem ve Demiral , bana mı öyle geliyor yoksa siz birbirinizle atışmaktan keyif mi alıyorsunuz :ıslık::rolleyes:

:) atışmak değil sn hazelsu , ama keyif almadığım bir durum sözkonusu olmadı şu ana kadar

Arkadaşlar merhaba,

Lütfen tartışma ortamına dönmeden, forum kurallarına uyarak, birbirimizi üzecek davranışlardan kaçınarak mesaj yazalım. İlgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

Agi, cocuk ve es parasi degildir sn.mrt1980, calisanin ucretinden yapilan vergi indirimidir. Devletin calisana verdigi bir yardim da degildir, calisanin ucreti almaya hak kazandigi anda hak ettigi bir ilavedir, kesilememesinin (4857 sayili yasaya tabi calisanlardan) tamaminin kesilmesine borclunun yasal suresi icinde itirazi ile, en fazla haczedilebilirlik siniri olan 1/4 u kadarinin kesilmesini saglamasidir.

Merhaba arkadaşlar bir sorumda benim var

çalışanımızın nafaka kesintisi var 125 tl daha önceden de birikmiş nafaka borcu olduğu anlaşıldı tekrar bir haciz geldi hacizde derki 125 tl nin kesilmesine kalan maaşında da yine 1/4 oranında birikmiş nafaka borcuna istinaden kesilmesini istiyor eğer bu şekilde yaparsak toplam ödenen nafaka borcu maaşının 1/4 ünü geçiyor nasıl yapmalıyız sizce toplamda mı 1/4 olacak yoksa 125 tl kesildikten sonra kalan maaştan damı 1/4 keseceğiz.

o aya ait nafaka miktarı ( 125TL) + kalanın 1/4 ünü kesip ilgili dosyaya yatırmanız gerekir.

Son düzenleme:
1/4 yapilabilecek kesintinin ust siniri degil alt siniridir.
Nafaka miktari, kisinin durumu, odeme kabiliyeti vs. Dikkate alinarak belirlenmistir.
O aya ait nafaka borcu, (gecmis doneme ait birikmis nafaka borcu haric) oncelikle haczedilir, kalan kisimdan 1/4 u birikmis nafaka borcu icin kesilir.belirlenmis nafaka miktari ucretin yarisini da gecse haczedilebilir, isci nafaka miktari icin mahkemeye basvurabilir ancak.

AGİ kesintisi yasal olmuyor Üstadlar. Asgari Geçim İndirimi Devletin İşverenlere zorunlu tuttuğu bir yardım. Bu yardımda Eşi veya çocuklarıda oluyor. İcra kesintileri NET ücretten yapılıyor. İşten ayrılma yapılacaksa bütün haklarının kesintisi yapılır.
Saygılar.

Kadir bey
İşten ayrıldıgında bütün haklarının kesilmesiyle ilgili mevzuat,yönetmelik yada kanun maddesi varmıdır.
teşekkür ederim.

Kadir bey
İşten ayrıldıgında bütün haklarının kesilmesiyle ilgili mevzuat,yönetmelik yada kanun maddesi varmıdır.
teşekkür ederim.
Gelen maaş haczi yazısında belirtilir genelde sn. ergunozan,
ücretin 1/4 ü, ve varsa ikramiye kıdem ihbar tazminatı ve diğer kazançlar şeklinde.
Eğer maaşın 1/4 ünden fazlasının da kesilip ödenmesi gerektiği özellikle belirtilmemişse, yasal olarak böyle bir zorunluluk yok.