ihbar süresi/ yeni iş arama izni

Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
2 tane sorum olacak

1) Kendi isteğiyle işten ayrılan kişiye de Yeni iş arama izni verilir mi yoksa bu sadece işveren işten çıkardığında mı geçerlidir?

2) Yine aynı kişi ihbar süresi dahilinde rapor alabilir mi?

Teşekkürler
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
630
1)istifade olmaz madde 18e göre yapılan çıkışta yeni iş arama olur
2) alır
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
İşçi kendi istifa etti ihbar öneline uydu çalışıyor ama bir yandan da yeni iş arama izni istedi ne olacak. Kanun hiç bir zaman tek taraflı çalışmaz. Eğer işveren ihbar öneline uyarak iş akdini fesih ederse ne yapılıyor. Aynı şey işçi ihbar öneline uyarak fesih yaparsa da geçerlidir.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
630
doğru istifada işverneler ihbar tazminatını genelde istemediğinden o boyutu hiç aklıma gelmedi . eğer istifadan dolayı işveren ihbar isterse işçinin yeni iş arama hakkı vardır
 
Üyelik
6 Tem 2005
Mesajlar
1,007
Konum
bursa
cevaplara teşekkürler.. bir de bu izin için günde 2 saatten az olmamak kaydıyla diyor peki bunun üst limit nedir???
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Merhaba,

Bu sürenin kanunla çizilmiş bir üst sınırı yoktur. En günde 2 saat vermelisiniz.
Şöyle düşünün 1-5 Yıl arası Kıdemi olan çalışanın Yıllık İzin hakkı 14 işgünüdür. Bu minumum süredir. Siz isterseniz bunu 20 gün verebilirsiniz.

Kolay Gelsin.
 
Üst