İhbar Süresini Çalışmayan İşçi Kesintisi

Onore

Katkı Sunan Üye
İyi günler herkese.

Böyle bir durumla karşı karşıyayız. İstifa eden bir çalışanımız 2 haftalık ihbar süresinde çalışmak istemediğini söyleyerek istifa dilekçesine de bunu belirterek ayrıldı.

Şimdi işverenimiz ihbar süresinin maaşından kesilmesini istiyor. Sgk'da eksik gün nedenine ne yazmalıyız? İlk defa böyle bişey geliyor başımıza çözemedik. Yardımcı olursanız sevinirim.

2 haftalık ihbar süresini maaşından kesemezsiniz diye biliyorum ancak dava yoluna gidilerek çözüme kavuşturabilirsiniz nasıl ki işçi işten çıkarıldığı zaman ihbar süresinin ödenmediği konusunda dava yoluna başvuruyor ise işveren içinde aynı seçenekler söz konusu

2 haftalık ihbar süresini maaşından kesemezsiniz diye biliyorum ancak dava yoluna gidilerek çözüme kavuşturabilirsiniz nasıl ki işçi işten çıkarıldığı zaman ihbar süresinin ödenmediği konusunda dava yoluna başvuruyor ise işveren içinde aynı seçenekler söz konusu

İyi günler herkese.

Böyle bir durumla karşı karşıyayız. İstifa eden bir çalışanımız 2 haftalık ihbar süresinde çalışmak istemediğini söyleyerek istifa dilekçesine de bunu belirterek ayrıldı.

Şimdi işverenimiz ihbar süresinin maaşından kesilmesini istiyor. Sgk'da eksik gün nedenine ne yazmalıyız? İlk defa böyle bişey geliyor başımıza çözemedik. Yardımcı olursanız sevinirim.
İhbar süresinde çalışmak işstemediğini istifa dilekçesinde de açıkça beyan eden çalışandan, ihbar süresine karşılık gelen ihbar tazminatını ücretinden kesilmesini talep ettiğine dair bir yazı alarak ta yapabilirsiniz.
( Çalışma süresi 6 aydan uzun ise ihbar süresi de buna bağlı olarak artmaktadır, hatırlatmak istedim)

İşçiden ihbar süresine uymadığından dolayı 2 haftalık ücretinin maaşından kesileceğine ve bunu kabul ettiğine dair imza alın. Eksik gün yapmanıza gerek yok tıpkı avans gibi 2 haftalık ücretini hesaplayıp net ücretinden keseceksiniz. Bordroda ayrı bir satır açın ihbar tazminatı kesintisi diye oraya yazın. İşçiden yazılı izin almadan yapmayın ama.

Bir çalışanımızdan bu şekilde yazı alıp işlemi gerçekleştirmiştim ama doğruluğundan emin olamamıştım

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Arkadaşımız 5 ay gibi bir süre çalıştı bizimle.

Zaten istifa dilekçesinde ihbar süresinde çalışmayacağını yazılı olarak bildirdi. Ben sadece SGK bildirgesinde ve iş çıkışında eksik gün nedenini hangi kod ile bildireceğimi bilemedim.. Bilginiz var mıdır?

Arkadaşım eksik gün bildirimi yapmayacaksınız. 2 haftalık net ücretini bordrodaki net ücretinden düşeceksiniz sadece. Günleri yine kaç gün çalıştıysa o kadar gösterilecek.

Arkadaşım eksik gün bildirimi yapmayacaksınız. 2 haftalık net ücretini bordrodaki net ücretinden düşeceksiniz sadece. Günleri yine kaç gün çalıştıysa o kadar gösterilecek.

Teşekkür ederim. Yani 30 gün bildireceğiz. Sgk primi aynen tam yatacak. Sadece net ücretini tam ödemeyeceğiz doğru mu anladım?

Aynen günleri, brüt maaşı ve primi tam gösterilecek kaç gün geldiyse.

2 haftalık net ücretini hesaplayıp bordrodaki net ücretinden düşeceksiniz.