İhbar Tazminatı Hesabında Prim Kazancı Nasıl Dikkate Alınır ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Arkadaşlar bir kişiye ihbar tazminatı hesaplamam lazım.14 günlük hesaplıycam.Kişinin ücreti asgari ücret.Ayrıca son ay brüt 341,80 TL prim kazancı var (diğer aylarda hiç prim kazancı yok sadece 1 tane prim var).Bildiğiniz üzere tazminata esas kazancı hesaplarken varsa primleride katıyoruz normal günlük kazancına.

Ancak prim bu hesaba nasıl katılıyor çözemedim ben.Programa hesaplatıyorum tutarı hesaplıyor ancak ben elle yapamadım bir türlü.Programın verdiği rakama gelemedim.

Ayrıntılı olarak adım adım hesaplayabilirseniz sevinirim.

Programın hesabı şöyle :

En son aldığı 30 günlük brüt ücret : 978,60
En son aldığı günlük günlük brüt ücret : 32,62
Prim : 28,48 (bu rakamı nasıl buldu çözemedim.rakamı bulurken ortalama yöntemini kullanıyor program)

Günlük kazançlar toplamı : 1.007,08
Brüt ihbar tazminatı : 469,97
Gelir vergisi : 70,50
Damga vergisi : 3,57
Net ihbar tazminatı : 395,90

Son düzenleme:
Primleri ihbar tazminatinda dikkate almaniz gerekmiyor. Brut ucret uzerinden hesaplamalisiniz, giydirilmis brut ucret degil.

Bahsettiginiz prim, satis miktarina bagli olarak degiskenlik gosterebilen bir primmidir? Yoksa ucretin belirli bir oraninda sabit miktar her ay odenen bir prim midir?

Her ay sabit bir prim yok.İşveren kendisi belirliyor primleri.İşçinin performansına göre.Bahsettiğim işyeri bir avukatlık bürosu.Çalışanlarda büro işçileri , avukatlar vs.