İhracat Ve Kdv İadesi Yardım

merihs12

Katkı Sunan Üye
Dış ticaret muhasebsinde yeni olduğum için emin olmak istedim .lütfen yardım...
Ekim ayında 8000 tl ihracat var.
hes kdv: 9302,79
ind kdv : 8141,12
önd dön kdv devri yok. bu durumda kdv beyannamesini nasıl hazırlıyacağım? 9302-8141=1161 ödenecek kdv şeklinde mi olacak .Yani devir yok ,iade yok normal şekilde mi yapıalcak ?

Ynt: ihracat ve kdv iadesi yardım

merihs12 ' Alıntı:
Dış ticaret muhasebsinde yeni olduğum için emin olmak istedim .lütfen yardım...
Ekim ayında 8000 tl ihracat var.
hes kdv: 9302,79
ind kdv : 8141,12
önd dön kdv devri yok. bu durumda kdv beyannamesini nasıl hazırlıyacağım? 9302-8141=1161 ödenecek kdv şeklinde mi olacak .Yani devir yok ,iade yok normal şekilde mi yapıalcak ?

devreden kdv olmayacağı içiniade almanız mümkün değil dolayısıyla yüklenen hesaplamayacaksınız kdv beyannamesinde ihracatı gösterip başka bir şey yazmanıza gerek yok bahsettiğiniz gibi normal dv hazırlanacak

Ynt: İhracat ve kdv iadesi yardım

tam istisna kapsamına giren işlemler tablosunda yüklenilen kdv tutarı yazılacak mıyoksa sadce ihracat rakamını yazıp yüklenilen kısmını boş mu brakacağız?

sadece ihracat tutarını yazacaksınız, yüklenilen kdv kısmı boş kalacak.

kdv beyannamelerinde ödenecek kdv çıkıyorsa kdv iadesi hesaplaması yapılmaz kdv iadesi hesaplandığında bu tutar devreden kdv'den düşer zaten sizde de devreden kdv olmadığı için hesapladığınız kdv'yi düşecek bir tutar yoktur-kdv'siz satışlar beyannamede gösterilir o kadar
kdv iade hesaplanırken bir sonra ki aylarda düşünülmelidir çünkü yukarda da dediğim gibi iade hesaplanan kdv tutarı devreden kdv'yi düşürür bu ay kdv iadesi alırsınız bir sonraki dönemlerde ödenecek kdv çıkabilir iade talep ederken devreden kdv'nizi göz önünde bulundurun yani

arkadaşlar kritik bir durumla karşı karşıyayım şubat aylarına ait olan kdv iadeleri için listeleri hazırladım ve yeminliye gönderdim bu arada muhasebe fişine de kaydettim ancak bu ay farkettim ki bir ülkenin dövizi GBP iken ben EUR olarak yapmışım tüm hesaplamasını Allahtan sadece 1 ülkede yapmışım bu hatayı eur olarak tl tutarı 7129,33 gbp kuru ile hesapladığımda 8233,59 tl yeminliye gönderdik belgeleri oda farketmemiş olacak ki geri dönüş yapılmadı arkadaşlar bu yanlış ne gibi sonuçlar doğurur yardımcı olun lütfen tekstil firmasında çalışıyorum müdürüme daha anlatmadım :(

Şubat ayı kdv beyannamenizde düzeltme yapmalısınız. Yoksa yeminliden değil; daireden dönüş yaparlar.

ymm ile konuşun önce. evraklar içeri verilmiş mi. cezası yok. Damga vergisi var 26,25.-TL

siz yanlışı nerde yaptınız, listeleri hazırlarken mi yoksa kdv beyannamesinde beyanda mı?
eğer listelerde yanlış yaptıysanız, bir dilekçe ile iade talep ettiğiniz dönemi pasife çektirin, listedeki hatayı düzeltin, şayet beyannamede yaptıysanız düzeltme vermelisiniz..
İki işlemde de hata varsa bu dediğim iki hususu yapın, ceza söz konusu değil.