İl dışında açılan şubeye ticaret odası kaydı gerekli mi?

şirketimizin merkez adresi istanbuldadır fakat bursa orhangaziden biyer satın aldık ve burayı şube göstermek istiyoruz. vergi dairesinde şube olarak bildirmek yeterlimidir yoksa ticaret odasından da şube olarak bildirmek zorunlumu bir ara kalktı diye duymuştum( ticaret odasına bildirim), birde bursada zeytin paketleme işi yapılıcak prosedür olarak nasıl bir yol izliycez belediye ve sağlık bakanlığı açısından?

Ynt: il dışında açılan şubeye ticaret odası kaydı gereklimi?

şubelerin tescili yalnızca vergi dairesi açısından zorunlu değil.
bunun dışında belediyeden ruhsat falan alınacaksa tescil yapmanız gerekiyor.

Ynt: İl dışında açılan şubeye ticaret odası kaydı gerekli mi?

Ticaret odasına şube işyerinizi tescil ettirmeniz gerekli.

şube açılışı ile ilgili süreci ve gerekli evrakları temin ettim. yalnız aklıma takılan ana sözleşmede gıda maddeleri her türlü zeytin çeşitleri kuru meyve sebze.... gibi ürünlerin ihracı ithali toptan ve perakende dahili ticaretini ve pazarlamasını yapabilir yazıyor. fakat biz şube iş yerinde zeytin ürünlerinin paketlenmesi ibaresinin geçmesini istiyoruz sanırım anasözleşmenin dışına çıkıyor imalata giriyor bu yüzden şube tescilinde problem yaşarmıyız ne yapmamız gerekir.

yunusmurat ' Alıntı:
şirketimizin merkez adresi istanbuldadır fakat bursa orhangaziden biyer satın aldık ve burayı şube göstermek istiyoruz. vergi dairesinde şube olarak bildirmek yeterlimidir yoksa ticaret odasından da şube olarak bildirmek zorunlumu bir ara kalktı diye duymuştum( ticaret odasına bildirim), birde bursada zeytin paketleme işi yapılıcak prosedür olarak nasıl bir yol izliycez belediye ve sağlık bakanlığı açısından?

**şirketimizin merkez adresi istanbuldadır fakat bursa orhangaziden biyer satın aldık ve burayı şube göstermek istiyoruz.

-Evet gösterbilirisniz.Bir sıkıntı yok.Evrakları temin ettiğinizi yazmışsınız detaya girmiyeyim.Yanlız bursada şube açmak için İstanbuldaki İTO'dan C-55 belgesi'de alacaksınız.İkincisi şube açma kararı alacaksınız kararda şube müdürü ve şubeye sermaye tahsis edeceksiniz.(Bütün evrakları tamamladığınızı varsayarak ortakların ikametgah,nufus cüz.,tic.sicil.gazteniz,ortakların imza sirküleri ve müdürün imza beynanamesi (imza beyannamesi Resmi gazete çıktıktan sonra imza sirküsü çıkaracaksınız v.s,v.s)

**vergi dairesinde şube olarak bildirmek yeterlimidir

--Yeterli değil, ayrıca açmazlar. Şubenin tescil edildiği Tic.Sicil Gazatesini isterler

**birde bursada zeytin paketleme işi yapılıcak prosedür olarak nasıl bir yol izliycez belediye ve sağlık bakanlığı açısından?

--Tic.Sicil'de tescil işlemi tamamlanıp Vergi levhanız çıkınca bursa belediye ve bursa il sağlık müdürlüğüne bu evraklarla başvurup ruhsat harç paralarını yatırıp ruhsat alacaksınız.Ayrıca belediye itfaye raporuda ister onuda halledin

Ayrıca şube açılışı yaptıktan sonra İstanbulda bulunan vergi dairenize STOPAJI merkezinizin bağlı olduğu Vergi dairesine verin boşuna Bursada mükellefiyet açmayın.Fakat S.S.K açılışınız mutlaka orda olsun.

Daha detaylı bilgi istersen formda görüşürüz.

ferhat

sayın ferhat söylediklerinize katılıyorum lakin 4 ay önce Ankara merkezli bir şirket ve 18 şubesi olan bir şirketin istanbulda da bir şube açılışını yaptım yalnız hiç bir tescil işlemi yapmadan sadece karar ile vergi dairesi belediye ruhsatı ssk dosyası tüm işleri hallettik

vergi dairesi tescil aramıyor kararın onaylı örneğini ve kira kontratını ekliyorsunuz o kadar. ruhsat içinse genelde tescil istiyorlar ancak sizin becerinizde kalmış diyebilirim ;)

smmmstajeri ' Alıntı:
sayın ferhat söylediklerinize katılıyorum lakin 4 ay önce Ankara merkezli bir şirket ve 18 şubesi olan bir şirketin istanbulda da bir şube açılışını yaptım yalnız hiç bir tescil işlemi yapmadan sadece karar ile vergi dairesi belediye ruhsatı ssk dosyası tüm işleri hallettik

Bu mümkün değil (Eğer şirketse)!!.Şahıs firması ise Tic.Sicil'e tescil ise buda mümkün değil yani şube açmazlar illaki karar isterler.Şahıs firması ise Tic.Sicil'e tescil edilmemişse evet sadece Vergi Dairesine karar ile açarsınız.

ferhat