İlk Açılışta Vergi Levhasının Tastiki

muhasebe42

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,

ilk mükellefiyet tescilinde vergi levhasını genellikle vergi dairesine tastik ettiriyorum. Şimdi yeni bir mükellef işe başladı, çok acil vergi levhası lazım malum sicil yoklama memurlarının gelmesi durumlarına kalmış bir konu bunu kendim tastik etmek istiyorum ne yapmak gerekir. Öneriniz nedir

Ynt: İlk açılışta vergi levhasının tastiki

işe başlamayı verip tasdikleyebilirsiniz ama vergi levhası tasdik yetkisi bizlere verilmişdir, ben yoklaması tutuldukdan sonra tasdik etmenizi tavsıye ederim.

işe başlama bildiriminde smm / smmm ye ait bilgileri yeri doldurup imzaladıysan ve sözleşmeni eklediysen vergi levhasını düzenleyebilirsin.
Ama ilklerde vergi dairesine onaylatırsan açılışta bir eksiklik varsa onu da tamamlama fırsatın olur.

muhasebe42 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,

ilk mükellefiyet tescilinde vergi levhasını genellikle vergi dairesine tastik ettiriyorum. Şimdi yeni bir mükellef işe başladı, çok acil vergi levhası lazım malum sicil yoklama memurlarının gelmesi durumlarına kalmış bir konu bunu kendim tastik etmek istiyorum ne yapmak gerekir. Öneriniz nedir

VUK 272 nolu Genel Tebliğine bakınız.
Ayrıca http://www.alomaliye.com/levha_tastiki.htm

Ynt: İlk Açılışta Vergi Levhasının Tastiki

arkadaşlar

burda tastiki yaptığımda şöyle bir sorun çıkıyor esnaf sicile kayıtta esnaf sicil yoklama fişini istiyor dolayısı ile meslek bensubu olarak bizi es geçiyor. Bunu istemesi bizi es geçmesi saçma geliyor.
Bahsettiğim mükellef imalatla ilgili iş yapacak dolayısı ile hazırlık aşamasında biran önce imalat için yasal izinleri almak istiyor.

Yoklamayı almaları çok uzun sürmez.işe başlamayı verdikden sonra,1,2 gün içinde gelirler.
ayrıca işe başlamayı verdikden sonra,vergi kanunları açısından hiç bir sorun olmaz,çalışmaya başlayabilirler.

muhasebe42 ' Alıntı:
arkadaşlar

burda tastiki yaptığımda şöyle bir sorun çıkıyor esnaf sicile kayıtta esnaf sicil yoklama fişini istiyor dolayısı ile meslek bensubu olarak bizi es geçiyor. Bunu istemesi bizi es geçmesi saçma geliyor.
Bahsettiğim mükellef imalatla ilgili iş yapacak dolayısı ile hazırlık aşamasında biran önce imalat için yasal izinleri almak istiyor.
Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Genel Tebliği
(Sıra No: 22)
(31 Mayıs 1997 tarih ve 23005 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır)
Bakanlığımıza intikal eden olaylardan özellikle büyük illerde ve işyükü fazla olan vergi dairelerinde yoklama işlemlerinde gecikmeler meydana gelmesi nedeniyle mükellefiyet tesisi ile buna bağlı olarak belge basımı veya tasdik ettirilmesi gibi işlemlerin geciktiği ve fiilen faaliyete geçme tarihlerinde aksama olduğu anlaşılmaktadır.
Bilindiği gibi Vergi Daireleri İşlem Yönergesine göre işe başlamalarda ve işi terklerde vergi dairelerince yoklama yaptırılmakta ve yoklama fişi esas alınmak suretiyle mükellefiyet tesis edilerek vergi numarası verilmekte veya terk ettirilmektedir.
Bundan böyle, 213 sayılı Kanunun 153'üncü maddesinde sayılan mükel- lefler (götürü mükellefler hariç) diledikleri takdirde İşe Başlama/Bırakma Bildirimlerini, 3/1/1990 gün ve 20391 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik"in 24/a maddesi uyarınca defterlerini tutmak üzere sözleşme düzenledikleri veya işletmede bağımlı olarak çalışan ve 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış serbest muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavirlere de imzalatabileceklerdir.
Serbest muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavirler tarafından imzalanan İşe Başlama/Bırakma Bildirimlerine istinaden, vergi dairelerince yapılacak yoklamanın sonucu beklenilmeksizin mükellefiyet tesis edilerek vergi numarası verilecek veya terk ettirilecektir. İşe başlama veya bırakmalara ilişkin yoklama işlemleri ise vergi daireleri tarafından, mükellefiyet tesis veya terk tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde yaptırılacaktır.

Bu tebliğ esasına göre İşe Başlama/Bırakma Bildirimi doldurup vergi dairesinden evrak kayıt numarası alınız.Yine bu tebliğ ve VUK 272 nolu Genel Tebliğine göre Vergi levhasını onaylayınız..Sevkli ve evrak kayıt numaralı İşe Başlama/Bırakma Bildirimi ile gerek belediyede ve gerekse diğer kurumlar nezdinde işlem yapabilirsiniz.